Haberler

2008 Universal Music Yangınıyla İlgili Gelişmeler Yaşandı

1 Haziran 2008 tarihinde Universal Music Group’ta bulunan küçük kasaba sahnelerinin çekildiği New England Street isimli çekim alanının çatısı o gece tamir edilmiş ve zift ile kaplanmıştı.

Ziftin ısınıp  çatıyı kaplaması için ateş ile ısıtılan zift soğuyamadan çatının alev almasına sebep olmuş ve büyüyen yangın sonrasında çok büyük bir arşiv yok olmuştu.

Geçtiğimiz ay The New York Times, 2008’de yaşanan tarihi silen bu yangın ile ilgili bilinmeyenleri ortaya çıkaran bir haber yayımladı. “Müziğin Yandığı Gün” başlıklı yazıda Louis Armstrong, Billie Holiday, Aretha Franklin, Iggy Pop, Chuck Berry gibi efsaneleşmiş isimlerin stüdyo kayıtlarının yok oluş hikayesi detaylıca anlatılıyor.

Tabii ki detayların iyice ortaya çıkmasıyla birlikte Soundgarden, Steve Earle, Hole ve ayrıca Tupac ve Tom Petty gibi isimlerin temsilcileri UMG’ye dava açtı.

Davacılar UMG’nin kayıtları korunması için gerekli özeni göstermediğini iddia ederek yüklü miktarda tazminat talebinde bulundular.

Hiç şaşırılmayacak şekilde UMG çarşamba günü, kendilerine yöneltilen suçlamaları reddettiklerine dair bir bildiri yayınladı.

UMG yangın sırasında yok olan tüm kayıtların şirkete ait olduğunu ve 3.şahısların yani eser sahiplerinin hak iddia edemeyeceğini söyledi.

2008 yılında UMG tarafından yapılan açıklama ile şu anda yapılan açıklamalar arasında büyük çelişkiler olduğunu söyleyen müzisyenler ve diğer eser sahiplerine ve The New York Times’ın yahaberine istinaden aslında daha fazla kayıp olduğunu ve bunun saklandığı yönünde şüpheler var.

Birçok ünlü müzisyenin gerçek kayıtlarının artık olmadığını ve gelecek nesillere aktarılamayacığını bilmek bizi gerçekten üzüyor.

Haberin tamamını okumak için Müziğin Yandığı Gün isimli yazıyı okuyabilirsiniz.

Kaçırmayın !!!  Fender Vintera Serisi 21 Yeni Elektro ve Bas Gitarını Tanıttı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı