Müzik

80’li Yılların En İyi 10 Trash Metal Albümü

1970’li yılların sonlarına gelindiğinde Amerika sokaklarında Punk ve New Wave müzik kültüründen evrilerek yeni bir müzik akımı başlamıştı.1980’li yılların başında toplumdan kendini soyutlamış popüler kültür ve dünya yönetimine ateş püsküren tiplerin oluşturduğu hırçın,agrefis,sert bir müzik kültürü ortaya çıktı.”Heavy Metal”

1982 yılında Metallica‘nın No Life ’til Leather albümü tam zamanında çıkmıştı ve kısa zaman içerisinde bu müzik kültürü ve akımı tüm Avrupa ve Amerika’ya yayıldı.

Metal müziğin doğduğu bu yıllarda çıkan ve hala dillerden düşmeyen en kaliteli 10 Metal Müzik albümünü inceliyoruz.

Metallica – Kill ‘Em All

Metallica – Kill ‘Em All albümünü yayınladığında genç,aptal ve sadece votka içen bir grup olarak görülmüştü.Bir ara “Alcoholica” lakabı bile takılan grup her ne kadar eleştirilse de yaptıkları albümde müthiş parçalar bulunuyordu.

Kill ‘Em All albümünde yer alan müthiş parçalardan bazılarını sıralarsak; Seek & Destroy , Phantom Lord , Whiplash ve (Anesthesia) Pulling Teeth.

Anthrax – Spreading The Disease

Anthrax 1985 yılında yayınladığı 2.albümü ile Metallica,Megadeth,Slayer‘ın bulunduğu ilk 3 listesinin hemen sonunda bulunan Testament grubu ile rekabet ediyordu.

Anthrax tarafından yapılan bu albüm Trash Metal müziği açısından gerçekten iyi bir albüm olmuştur.

Exodus – Bonded By Blood

Metallica grubunun gitaristi Kirk Hammet ilk olarak Exodus grubunda solo gitarist olarak görev yapıyordu.Kirk Hammet’ın Metallica’ya geçmesi ile Exodus yedek gitarist Rick Hunolt ile sahnelere devam ettiler.Bonded By Blood albümü zamanı için gerçekten müthiş bir Trash Metal Albümü olmasına rağmen Metallica tarafından yapılan ve hala dünyanın en iyi Trash Metal parçası sayılan “Master Of Puppets” ile birlikte Exodus grubunun tahtı sallanmıştı.

Kaçırmayın !!!  En favori 5 Solak Müzisyen

Exodus grubunun vokalisti Paul Baloff bazı gerekçeler ile gruptan çıkarılması ise Exodus için aslında bitişin ayak sesleri oldu.

1997 yılında tekrar birleşme kararı alan grup için artık herşey çok geç oldu.2002 yılında felç geçiren Paul Baloff sebebiyle grubun şarkıları tozlu raflarda yerini aldı.

Possessed – Seven Churches

Possessed grubunun 1985 yılında yayınladığı Seven Churches albümü ilk death metal müziği olma özelliğini de taşımaktadır.

Hızlı çalma stili ,hızlı sözler ve brutal yaparak ilk death metal müzik ortaya çıkmış oldu.

Albüm Kutsal kitapları İncil’e göre bahsedilen 7 kiliseye atıfta bulunuyor.

Slayer – Reign In Blood

Slayer grubunun 1985 yılında piyasaya sunduğu “Hell Awaits” albümü birçok kesim tarafından trash metal dalında çok sevilmişti.

7 ekim 1986 yılında piyasaya çıkan “Reign Iin Blood” albümü ise tam bir efsane.yaklaşık 30 dakika süren albümün baştan sona dinlerseniz büyük bir kafa sarsıntısı geçirebilirsiniz.

Megadeth – Peace Sells… But Who’s Buying?

Metallica grubundan ayrıldıktan sonra kendi grubunu kuran ve en büyük rakibi olan Megadeth grubunun 1986 yılında piyasaya sunduğu ikinci albümleridir.

Albüm şarkılarında bulunan kin,öfke ve nefret söylemlerinin yanında trash metalin etkileri gerçekten büyüktü.

Dark Angel – Darkness Descends

1986 yılında çıkarılan albüm Dark Angel grubunun ikinci albümüydü.Albüm trash metal dünyasında dönüm noktası kabul edilir.Sebebini linkte öğrenebilirsiniz.

2014 yılında sahip olmanız gereken “En İyi 14 Trash Metal Albümü” listesine giren Darkness Descends dinlemeniz gereken bir albüm.

Destruction – Eternal Devastation

Motörhead grubundan Lemmy Kilmister tarafından da destek görmüş olan Alman trash metal grubu Destruction tarafından 1986 yılında piyasaya çıkan Eternal Devastation albümü geleneksel heavy metal öğrelerini içerirken, albüm içinde bulunan “Life Without Sense” ve “Curse of Gods” isimli parçalar gerçekten bir başyapıt.

Kaçırmayın !!!  Kapo Nedir? Kapo Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Testament – The Legacy

Amerika başta olmak üzere birçok müzik otoritesine göre En iyi metal müzik grupları içerisinde yer alan Testament 1987 yılında yayınladıkları ilk albümleri “The Legacy” albümü ile tarihe geçmiştir.

Sepultura – Beneath The Remains

Brezilya kökenli Trash Metal müzik grubu Sepultura‘nın 1989 yılında yayınladığı 3.stüdyo albümleridir.

Albümde bulunan “Stronger Than Hate” isimli parça 80’li yılların en iyi trash parçalarından birisi olarak kabul görmekedir.

 

 

 

 

 

 

Originally posted 2020-02-10 11:19:54.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu