Müzik

AC/DC – Highway to Hell Albüm Biyografisi

AC / DC grubunun altıncı stüdyo albümü olan “Highway to Hell1979 yılında piyasaya çıktı ve grubun en zirve yaptığı dönem olmuştur.

ABD’de büyük bir başarı yakalayan albüm ilk 20’ye çok rahat bir şekilde giriş yaptı.Ayrıca beş ülkede platinium albüm oldu , yani o ülkede en çok satan albüm olarak ismini yazdırdı.

Highway to Hell albümünün tüm şarkıları Angus Young, Malcolm Young ve Bon Scott tarafından yazılmıştır.

Avustralyalı gitarist kardeşler Angus Young  ve Malcom Young 1973 yılının sonlarında grubu Avusturalya Sdney’de kurmuşlardı.

İlk önce glam rock imajını canlandırdılar ve ufak tefek grup üyelerinde değişiklik olmasının yanında kendi ülkelerinde küçük başarılar elde ettiler.

Tecrübeli Melbourne organizatörü Michael Browning daha sonra grubun yöneticisi olduğunda, daha sert bir rock yapmaları için gruba glam rock imajlarını bırakmalarını istemişti.

Bon Scott ve davulcu Phil Rudd 1974 Sonbaharında daimi grup üyeleri olarak katıldı ve AC / DC rock tarzında ilk albümlerini hızlı bir şekilde yön vererek kaydetmeye başladılar.

AC / DC – Highway to Hell
Yayınlanma Tarihi: 27 Temmuz 1979 (Atlantik Records)
Kayıt: Albert Studio, Sidney, Roundhouse, Londra, Miami, Aralık 1978 – Nisan 1979
1.Bölüm 2.Bölüm
Highway to Hell
Girls Got Rhythm
Walk All Over You
Touch Too Much
Beating Around the Bush
Shot Down in Flames
Get It Hot
If You Want Blood (You’ve Got It)
Love Hungry Man
Night Prowler
Grup Müzisyenleri
Bon Scott – Ana Vokal
Angus Young – Gitarlar
Malcom Young – Gitar, Vokal
Cliff Williams – Bas, Vokal
Phil Rudd – Davul

Grubun blues tadın da hard rock müziği Bon Scott’ın Vokal kalitesiyle birleşince ortaya çıkan “Highway to Hell” şarkısı o kadar başarılı oldu ki, 2009’da “Avustualya’nın Yurtdışında En Çok Çalınan Parçası ” seçildi.

Kaçırmayın !!!  MIDI Nedir? Nasıl Kullanılır?

Highway to Hell albümünü incelediğimizde, “Too Too Touch” isimli şarkı Young kardeşler tarafından daha tipik AC / DC gitar tonlarına ve Bon Scott’ın şarkının kodasındaki yoğun vokallerine rastlanmaktadır.

Albümün ilk bölümü  “Beating Around the Bush” şarkısıyla sona ererken,müzik düzeni , zamanlamasını o yıllara göre popüler olmaya başlayan cinsel çağrışımların Fleetwood Mac grubundan etkilendiği ve blues tonlarıyla birleştiği görülüyor.

Highway to Hell albümü ikinci bölümünde , birinci bölüme benziyor olsa da daha rock müzik tonlarında olan parçayla giriş yapılıyor.“Shot Down in Flames”

“Shot Down in Flames” , parçası , süresi boyunca sert vokaller ve muhteşem rifflere sahip.

1985 yılında  Kaliforniya’da 15’den fazla kişinin canına kıyan katil Richard Ramirez ile ilgili hikayenin anlatıldığı “Night Prowler” gibi parçaların bulunduğu , Cliff Williams tarafından mükemmel bas yürüyüşleri ile işlenmiş harika bir albüm.

Highway To Hell” albümüyle büyük başarı yakalayan grup Bon Scott’ın 1980 yılında ki ölümüyle büyük sarsıntı geçirmiş , grubu dağıtmak ile devam etmek arasında kalmıştı.

Bon Scott’ın ailesi tarafından devam edilmesi yönünde cesaretlendirilen grup daha sonra Brian Johnson ile yollarına devam ettiler. Kimse bu buhrandan çıkıp AC/DC grubunun yükseleceğini düşünmemiştir.

Fakat Temmuz 1980 yılında Brian Johnson  ile yollarına devam eden grup Bon Scott’ı anarak mükemmel bir albüm çıkardılar. Bu albüm tabii ki Back in Black.

Back in Black Albümü dünyada en çok satanlar arasına girdi.

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu