Hakkimda

Akorlar ve Mücadele Bölüm-1

Akor öğrenme mücadelesi başlamıştı .Üniversiteyi kazanmış ve okulun yolunu tutmuştum ilk zamanlar alışma süreci tanışma süreci vs derken ilk dönemin ortasına kadar gelmiş 2 3 ay geçmişti. Ancak zamanla monoton bir okul hayatı oluşunca kendimi internet kafelerde  knight online oynarken bulmuştum ? O arada internette gezinirken gitar akor tab gibi yazılar gördükçe içimde bir şeyler hareketlendi.

İlk fırsatta İstanbul’a evime dönüp anneme kirlileri yıkattıktan sonra ? elime bavulumu ve sırtıma gitarımı alıp döndüm okula. O zaman  17 li yaşların sonundaydım. Otobüsten akşama doğru 16:00 civarı indim tabii çevrede tanıdık öğrenciler çok kimse evine çekilmemiş eve gidene kadar yol üzerinde bende bir hava bende bir dünyayı ben yarattım edası amaaağğn görmeniz lazım ?

Kızlar çocuklar bakıyorlar bana ben onları görmüyormuş havasıyla geziniyorum.

Eve gider gitmez açtım kılıfı aldım elime tüfek gibi gitarı başladım çalmaya “go johnny go” … Şaka şaka VCD’den açtım çalıyormuş gibi gaza getiriyorum kendim ?

Acaba şimdi ne yapıcam nasıl çalıcam nasıl çalışıcam soruları üst üste gelmeye başladı. Hemen internete girdim e artık zamanda bol okuldan başka iş güç yok evde kendi başımayım dedim çalıcam lan seni bana itaat ediceksin .

Öncelikle izlediğim yol şu oldu .

Gitar nedir tarihi nedir(sanki bana faydası var gibi) parçalarının ismi işlevi nedir diye kısa bir göz gezdirdikten sonra direk daldım sitelere akor nedir basılışları nasıldır gitarı tutuş nasıldır derken akorların basılış şekilleriyle isimlerini A4 e çıktı alıp eve geçtim 3 – 3.5 sene önce öğrenmeye çalıştığım Em akoruyla başladım çünkü onda 2 yere basmak yetiyordu daha kolay geldi bana.

Aman allahım ne kolayı her basmada bız bız saçma sapan sesler güzel bir tını yok la ha gayret olacak olacak derken …

Kaçırmayın !!!  Müzikle Tanışma

Su toplamış parmaklarıma baktım onlarda bana abi naaptın sen yaa böyle eziyetmi olur der gibi kızarmış su toplamış şekilde bana bakıyorlardı.

Bu şekilde beklersem kesinlikle 1 hafta elime alamazdım öyle böyle  şişmedi yani.

Akıllıyız ya hemen iğneyle su toplamış parmak uçlarını patlattım suyu aktıktan sonra bi güzel yara bandıyla üstünü kapattım .

Çalıcam seni gitar bana itaat ediceksin….

Em( Mi Minör) akorunu basmaya çalıştıkça yara bandları ıslanıyor içinden su akıyordu resmen. Biliyorum biraz iğrenç bir durum ama erkekler için böyle iğrençlikler çok normal olarak karşılanabilir ?

Pes ettim bıraktım yok yok bu iş bana göre değil arkadaş bu ne len böyle gitar mı çalışılır.

Aradan 1 2 gün geçti parmaklarım biraz olsun rahatlamıştı. Hemen sarıldım gitarıma başladım vurmaya tellere emaaağğnnnn……

Em(Mi Minör) akorunun nasıl basıldığını artık biliyordum ve başka bir akor öğrenmeliydim. Hemen yeni bir akora baktım hayatımın 2. en zor akoruydu

Aşağıdaki resimde bulunan akorlar bana çok yardımcı oldu o zamanlar çıktısını aldığım dökümanda sanırım buna benzerdi.

akor,gitar,chords, müzik,mücadele
Canım Oğlum. O benden daha hızlı ilerliyor 🙂

1 -2 gün içinde de “Am”(La Minör) isimli akoru basmayı öğrendim . Ha bu arada akor isimlerini bilmiyorum Am Em E  vs diyerek tanımlıyorum çünkü üstteki resimde de görüldüğü gibi akor teknik isimleri değil ulusal kabul görmüş harf kodlaması olarak isimleri mevcut e bende kaynak olmayınca nerden bilicem.

Bu aslında yanlış bir süreç çünkü yanlışı iyi öğrenince doğruya yönelmek daha da zor oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu