Hakkimda

Akor ve Mücadele Bölüm-2

 Akor öğrenmek için mücadele devam ediyor. Müzik yapmak benim için amaç haline dönüşmeye başladı çünkü bir şeyleri başarmaya başladığımı hissediyordum.  Mücadele etmeye ilk önce  Akorlar ve Mücadele Bölüm-1 ‘de nasıl başladığımı bahsetmiştim.

2. Akorumuzuda öğrendikten sonra sıra geldi 3. akorumuza  “Dm (Re Minör) belkide beni zorlamayan ama öğrendikten sonra yanlış bastığımı anlayıp düzeltene kadar canımı çıkaran akordur.

Bu akorda ilk 3 parmak kullanılır ancak ben kolayıma geldiği için 1. 2. ve 4. parmakları kullandım tabi öğrendikten sonra 4. parmakla o akorun değişik varyasyonları olduğunu onları yanlış öğrendiğim için basamayacağımı anlayınca asıl basılması gereken haline döndürene kadar çok bocaladım.

Bu bana o zamandan beri şunu hatırlatır yanlışı doğru kabul edersen yada daha kolay böyle diye çakallık yaparsan doğruya erişmek için katettiğin yolları geri dönmek gerekir.

Sen kimsin uzun yıllardır kabul gören basılışı değişik şekle getirmek kalırsın işte böyle ortada  ?

Artık 3 akorum vardı öğrendiğim büyük yol katetmiştim.

Daha sonra öğrendimki Am Akorunun aynısını 1 üst telde yaparsan E akoru oluyomuş aynı zamanda Em nin yanına 1 parmak daha geliyor. Hahah kolaymış lan!

Otomatikman 4. akoruda öğrenmi olduk. İyi ilerliyodum ama hava atmak için akordan fazlası gerekiyor( seni ergen velet seniiii)

Nerde okudum bilmiyorum ama şöyle bi laf dönüyordu Sevgili Haluk LEVENT’in tüm şarkılarını bu 4 akorla çalınabilirsin.

Tamam Rock severiz Haluk leventte bu ülkenin rock gitaristlerinin önde gelenlerinden değilmi gençlere rock müziği sevdirmedi mi?

İşte popüler akor sitelerinin popüler akorlar bölümlerinde başı çeken şarkı “Akdeniz Akşamları”

Özellikle yaz aylarında sahillerde bir araya gelen gençlerin ve neredeyse gitarı öğrenen hemen herkesin çalmaya çalıştığı ilk parça olan “Akdeniz Akşamları”, Adanalı sanatçı Serhan Kelleözü’nün Erzurum’da askerliğini yaparken, Akdeniz’e duyduğu özlemin notalara ve sözlere dökülmesiyle ortaya çıktı.

Şarkının yazarı ve 1990’lı yılların ünlü müzik grubu Grup Merdiven’in kurucularından Serhan Kelleözü’nün yurt dışında da seslendirilen unutulmaz parçası “Akdeniz Akşamları”na Türkiye’de 31 yılda 37 sanatçı albümünde yer verirken, binlerce konserde ve yazın sahillerde neredeyse her adım başında seslendirildi.

Bizde nasibimizi aldık ve başladık öğrenmeye tamam çalalım şarkıyı da biliyoruz ama anaaaa sağ eli unuttuk la ritim denen şeyi bilmiyoruz ritim nerde la.

Kaçırmayın !!!  İlk Gitarım

Haydaaa başladık bide ritim öğrenmeye . Ritmin yazılışı şu şekilde AA-YY-AY 

Ya tamam onuda öğrendik eee sonra…

Başladık ufaktan söylemeye akdeniiizzzz….. Gitar ağladı resmen 😛

Akdeniz-Aksamlari

İlginç olan şarkıyı harbiden kumsalda ateş başında söylemesen tat vermiyor be.

Yanlış hatırlamıyorsam 2 3 ay bu şarkı ve bu akorlar benim baş tacım oldu.

Sonra durdum ve dedim ki bana yeni şarkılar lazım …

Ancak büyük rock gruplarının çaldıkları icraa ettikleri şarkıları çalmak benim için tamamen hayaldi. Ama hem kendi dilim hemde bildiğim şarkılar olduğundan haluk abiyle yola devam etme kararı aldım.(sen kimsin de karar alıyorsun ya. )

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu