Müzik

Akustik Gitar Kim Tarafından Nasıl İcat Edildi?

Akustik gitarın kökenleri farklı bölgelere göre değişkenlik gösterebilir ancak en büyük bulgular 3300 yıl kadar eski oymalarda gitar türlerine ait benzer enstrümanların resimleri mevcuttur.

Bu oymalarınen belirgin ve eski olanları Türkiye’de bulunan Hitit oymalarıdır.

Yıllar içerisinde, gitar tasarımında,seslerinde sayısız değişiklikler oldu. Bugün bilinen modern akustik gitarların nasıl oluştuğuna dikkat çekeceğiz.

Antonio de Torres Jurado

Antonio de Torres Jurado, 19. yüzyılın dahi müzisyeniydi. Günümüzde bildiğimiz modern akustik gitar 1850’li yıllarda onun tarafından değiştirilerek günümüze kadar geldi.

Antonio de Torres Jurado tarafından yapılan modern akustik gitar üzerinde en belirgin özellik ise geniş bir gövdedir. Ayrıca belirgin özelliklerden birisi de ahşaptan yapılan akort düzeneklerini bugün bildiğimiz mekanik düzene geçmesini sağlamıştır.

Genel olarak, tasarımı o dönemin tipik klasik gitarlarından daha büyüktü.

Antonio de Torres Jurado tarafından yapılan tasarım ile birlikte akustik gitarın sesi üzerinde çok belirgin ve güzel bir değişikliğe ulaşıldı.

Bu şekilde ses daha zengin, daha kalın, daha yüksek ve daha rezonanslıydı.

Christian Frederick Martin ve X Brace

Antonio de Torres Jurado’dan kısa bir zaman önce Amerika Birleşik Devletleri’nde gitarlar genellikle gitarın gövdesi üzerinde daha fazla baskı yapan çelik tellerle tasarlanırdı. Frederick Martin adına Alman doğumlu Amerikalı bir luthier, 1830 dolaylarında bir X-brace tasarladı. X-brace çok daha sağlamdı ve çelik tellerin basıncını kolayca kaldırabiliyordu.

Christian Frederick Martin tarafından bu tasarım ile parmakla çalınan klasik gitardan ayrı olarak akor müziği doğmuş oldu.

Bugün kullandığımız akustik gitarlar bu iki müzisyen tarafından yapılan tasarımların birleşmiş halidir.

Modern akustik gitar Christian Frederick Martin’in icat ettiği X-brace ile birlikte güçlenmiş olsa da Antonio de Torres Jurado tarafından gitarın kasa ve burgularında yapılan değişiklikler bugün kullandığımız akustik gitarı oluşturuyor.

Kaçırmayın !!!  80'li Yılların En İyi 10 Trash Metal Albümü

Originally posted 2019-11-22 13:05:59.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu