Gitar Dersleri

Akustik ve Elektro Akustik Gitar Rehberi

Akustik gitar klasik gitarlara göre daha geniş bir kasa yapısına naylon teller yerine çelik teller kullanarak klasik gitardan daha yüksek ses oranına sahip bir gitar türüdür.

Tabi bu özelliğinin yanında elektro akustik dediğimiz kendi üzerinde preamp devresi bulunan jack takılarak amfilere bağlanabilen türleri de bulunmaktadır.

Akustik gitar almaya karar verdiğinizde aklınıza şu soru gelebilir.

Akustik mi yoksa Elektro Akustik mi?

Akustik gitarlar evinizde yada arkadaşlarınızla sahil kenarında vs yerlerde ses kalitesi ve yüksekliği olarak hiç sıkıntı çıkartmazlar.

Ancak canlı performans yapılacak ise diğer enstrumanların kolonlardan gelen gümbür gümbür ses sizi bastıracaktır.

Böyle bir durumda olmasanız da evinizde kayıt almak istediğinizde bile mikrofonla alınan kayıtların daha kaliteli olmasına karşın hızlı kullanımı ve maliyet konusunda elektro akustik almak daha mantıklı gibi durmaktadır.

Elektro akustik aldığınızda örneğin bilgisayardan kayıt yapmak istediğinizde ayrıca ıvır zıvır olmadan direk jack takıp kayıt almaya başlayabilirsiniz.

Elektro akustik gitarlar da eşik altı manyetik diye tabir edilen cins gitarlardan almanız daha iyi bir seçim olabilir.

Akustik Gitar Çeşitleri

Klasik Akustik
Dreadnaught Akustik
Jumbo Akustik

 

 

 

 

 

 

 

Gövde Formu
Klasik, Dreadnought ve Jumbo gibi farklı gövde formları mevcut. Diğerlerine göre nispeten daha küçük olan klasik gövdede alt, orta ve üst frekanslar dengelidir. Elektro gitardan geliyorsanız daha küçük olması ve ince tel kullanılabilmesi sebebiyle klasik bir gövde ile daha rahat edebilirsiniz. Dreadnought gövdeli gitarların sesi daha gürdür ve alt frekansları daha fazla üretir. Sapları daha mukavemetli (karşı koyma gücüne sahip) şekilde imal edildiği için orta kalınlıkta telleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Jumbo ise adından da anlaşılacağı gibi, en büyük gövdeye sahip akustik gitar cinsidir. Dolayısıyla bas ve low mid frekanslar açısından zengindir. Büyük bir sound’u vardır. Kasalarının büyüklüğü sebebiyle oturarak çalması zor olabilir.

Cutaway
Sapın gövdeyle birleştiği yerde, gitar gövdesinin alt kısmındaki oyuk bölüme ‘cutaway’ (kesik) deniyor. Elektro gitarlarda (mesela Fender Stratocaster’larda) hem pest hem de tiz kısımda birer adet kesik var iken (double cutaway); akustik gitarlarda bir kaç istisnai model haricinde sadece tiz bölgede (single) cutaway mevcut oluyor. Cutaway, üst perdelere erişim imkanı ve çalma kolaylığı sağlıyor. Eğer solo gitar çalmıyorsanız, daha çok akor ve arpej çalıyorsanız cutaway’li bir gitara ihtiyacınız yok.

Resimdeki Akustik gitar Cutaway örneğidir.

Cutaway

Ağaçlar

Gitarın tonuna etki eden en önemli faktörlerden bir diğeri de kullanılan ağaçlardır kuşkusuz. Üst kapak, arka, yanlar, sap ve klavye’de muhtelif ağaç cinsleri kullanılmaktadır. Üst kapakta bazen tek parça masif bir ağaç bazen de birden fazla katmandan oluşan lamine ağaç kullanılabilir. Tek parça kapaklar daha iyi titreşim sağlayıp sesi daha iyi yansıttığı için tercih sebebi olabilir ancak tahmin edebileceğiniz gibi bu tür gitarlar diğerlerine göre biraz daha pahalıdır. Diğer yandan lamine kapaklar mevsim değişikliklerinden kaynaklanan, nem ve ısı değişikliklerinden daha az etkilendiği için daha güvenilirdir, eğilip bükülmezler, esnemezler.

Ladin (Spruce): Üst kapakta standart olarak kullanılan hafif ama kuvvetli bir ağaçtır. Parlak ve berrak bir ton verir.
Sedir (Cedar): Dengeli ve sıcak bir sesi olan sedir de üst kapakta sıklıkla kullanılan bir ağaçtır. Alt frekansları güçlüdür ve daha mat bir tonu vardır.
Maun (Mahogany): Daha çok yan ve arkada kullanılan ve oldukça müzikal bir ağaç olan maun üst kapakta kullanıldığında orta ve üst frekansları kuvvetli, temiz bir ton verir. Şahsi fikrimce hem elektrikte hem de akustikte en güzel tonları üreten ağaç cinsidir.
Akçaağaç (Maple): Oldukça sert olan akçaağaç genellikle sapta kullanılır. Aynı zamanda sese renk vermeyen, transparan bir ağaç olan akçaağaç yanlar ve arkada kullanıldığında ön kapak ağacının verdiği tonun öne çıkmasını sağlar.
Gül Ağacı (Rosewood): Abanozla birlikte en sert ağaçlardan biridir. Bu sebeple akustik gitarın klavye, tuş kısmında kullanılır. Doğuşkanlar yönünden zengin bir ağaçtır.

Preamp

Elektro-akustik gitarlarda ses manyetik tarafından yakalanıyor.

Preampli ise bu sinyalin seviyesini yükselten ve tonlayan elektronik devre oluyor.

9 voltluk bir pille çalışan preamplinin üzerinde standart volüm ve ekolayzır ayarları yer alıyor.

Son dönemde preamplilerin üzerinde bir akort cihazı da yer alabiliyor.

Fishman

 Fishman Presys modeli akustik preamplisi iyi bir ton sağlamanın yanı sıra akort cihazını da gitarınızın üzerinde taşımanızı sağlıyor

Çalınabilirlik

Yabancıların ‘Playability’ dedikleri kavramı çalınabilirlik, çalma kolaylığı diye tercüme edebiliriz. Tel yüksekliği, tel gerginliği, tel kalınlığı, sap kalınlığı, sap profili bir gitarın çalınabilirliğini etkileyen faktörler arasında sayılabilir.

Öncelikle çalgının doğası gereği tel yüksekliği akustik gitarda fazla olacaktır.

Tel yüksekliği arttıkça çalınabilirlik azalacak ama ton kalitesi artacaktır. Benzer bir ikilem tel kalınlığında da karşımıza çıkıyor. Kalınlık arttıkça daha iyi bir ton, daha gür bir ses elde edilebilirken çalmak zorlaşacaktır.

Akustik gitarda .011’den daha ince tel kullanılması tavsiye edilmez. Genellikle .012 veya .013 kalınlıklarındaki setler tercih edilmektedir.

Kimileri kalın sapın ele daha iyi oturduğunu iddia ederken diğerleri ince saplarda performansın arttığına inanmaktadır.

Diğer Detaylar
Akort kararlılığı açısından kaliteli burgular avantaj sağlar.
Binding: Gövde ve/veya sapı sarmalayan şerit.Hem estetik bir görünüm sağlar, hem de çarpma ve vuruklara karşı koruma sağlar.
Gitar sapı; tel değişimi, hava sıcaklığındaki ve nem oranındaki ani iniş-çıkışlar yüzünden düz formunu kaybedebilir.İçbükey veya dışbükey bir form alabilir. Bu durumda sapı tekrar eski haline döndürmek için sapın içine yerleştirilmiş olan demir bir çubuk (truss rod) aracılığıyla sap ayarı yapılır.Bu yüzden satın alındığında genellikle gitarların yanında alyan anahtar verilir.Bora Ulusoy “Alıntıdır”
Kaçırmayın !!!  Power Akor Nedir Nasıl Çalınır? (Detaylı Anlatım)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu