MüzikGitar Amfileri

Elektro gitar amfisiz çalınır mı

Amfi olmadan elektro gitar çalmak imkansız değil.

Her elektro gitar çalan gitaristin en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden birisi gitar amfisidir.

Gitar ve amplifikatör eşleştirmesi yapmak doğru sesi bulmaya çalışmak uzun yıllardır popüler müziğe yön veriyor.

Gitar ve amfinin eşleştirilmesi uygun sesin keşfedilmesi büyük gitaristler ve mükemmel şarkıların oluşmasına sebep oldu.

Uzun vadede kesinlikle gitar ve amfinin birbiri ile olan uyumunun üstüne çıkacak birşey yok.

Yine de çeşitli nedenlerden dolayı elektro gitar çalan birisinin amfi olmadığı durumlarda yine de çalmaya devam edilebilmesi için çeşitli yollar var.

Bu yazımızda anlatacağımız alternatifler tabii ki bir gitar ve amfi ilişkisi kadar kaliteli olmayacak olsa da yine de en yakın kaliteyi yakalamanıza olanak sağlayacaktır.

Neden Amfi Olmadan Gitar Çalmalısınız?

Amplifikatörler, ses açısından elektro gitarlar için en iyisidir ancak tüm avantajların yanında sizin için oluşturabileceği dezavantajlar yok değil.

İlk aklımıza gelenlerden bazılarını örneklemeye çalışalım.

Mesela öğrencisiniz ve bir yurtta ya da evde ortak arkadaşlarınız ile birlikte yaşıyorsunuz.Bildiğiniz gibi amfiler ses konusunda ne kadar doğru tercih olsa da yaratacağı ses sizden başka birçok kişiyi rahatsız edecektir.

Arkadaşlarınızın ya da komşularınızın kapınızı çalmasını istemiyorsanız farklı alternatifler bulmak zorundasınız.

Bir başka dezavantaj ise amplifikatörler özellikle yeni başlayan gitaristler için pahalı olabilir.

Gitara yeni başlayan birisi olarak ilk gitar ve donanım setinizi satın alırken, fiyat performans konusunda yeterli amfi bulmak zor olabilir.Ayrıca bütçeniz yeterli olsa da alacağınız amfiyi yukarıda bahsettiğimiz sebeplere benzer durumlardan dolayı tam performanslı kullanamayabilirsiniz.

Birçok yeni gitarist basit yoldan klasik veya akustik bir gitarı öğrenirler ve bu durum amfi ve diğer donanım ihtiyaçlarını ortadan kaldırabilir fakat bu tamamen sizin tercihiniz.

Güzel ve size uygun bir amfi almadan önce iyice gitar konusunda tecrübe edip kendinizi geliştirdikten sonra da satın almak mantıklı olabilir.

Bir başka durum ise dijital ve tüplü amfilerin arasındaki farktır. Tüplü ya da lambalı amfi ve dijital yani katı hal amfileri arasında ki farkları önceden bilmeniz faydalı olacaktır.

Amfi almadan önce Lambalı amfi mi Yoksa Dijital amfi mi isimli yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Ayrıca Lambalı Amfi ve Dijital Amfi Arasındaki 5 Fark isimli yazıya da göz gezdirebilirsiniz.

Lambalı amfi ya da Dijital amfi arasında ki fiyat farklarını da hesaba katarak yanınızda da taşıyabileceğiniz birçok amfi çeşidi mevcut.

Kendinize uygun amfiyi bulmanız için referans olabilecek amfileri En İyi 5 Mesa Boogie Amfisi ve 2000 TL Altı Elektro Gitar Amfi Önerisi ve İncelemesi yazıları okuyabilirsiniz.

Amfi Olmadan Gitar Çalma Yolları

Elektro Gitar çalmak için illa bir amfiye ihtiyacınız yok.Farklı alternatif yollar mevcut olduğu gibi farklı avantaj ve dezavantajları olduğunu söylemiştik.Kendinize en uygun yolu bulmanız için aşağıda bazı alternatif amfisiz elektro gitar çalma yollarından bahsedelim.

Amfisiz Çalmak

Elektro gitarınız için bir amfiniz yoksa, gitarınızı çalmanın klasik yolu hiçbirşey bağlamadan çalmaktır.

Yani direk elinize alın gitarınızı ve çalmaya başlayın illa bir amfi olması şart değil.Tabii ki bu yol sadece kendi başınıza çalışma yaparken belki bir gitar egzersizleri yaparken kullanılabilir.

Elektro gitarlar, akustik gitar ve klasik gitarlardan çok daha zayıf bir ses çıkarır, çünkü ses delikleri, rezonans boşlukları ve diğer dahili yükseltme özellikleri yoktur.

Tabii durum bu olsa da elektro gitarlar sizin duyabileceğiniz ve rahat bir şekilde çalabileceğiniz kadar net ses çıkarabilir.

Amfi olmadan kendi başınıza çalacağınız bir elektro gitar ile tabii ki amfi ve diğer ek donanımlar bağlı olduğunda alacağınız ses çeşitlerini ve tonlarını alamazsınız ancak en ham hali ile çalabileceğiniz sesi alacaksınız.

Şahsen benim yaptığım en rahat çalma şeklidir.TV karşısına geçip sevdiğiniz bir filmi izlerken gitar egzersizi yapmak için en ideal şey.

Hollow Body gitarlardan daha net ses alabilirsiniz.

Amfili Kulaklık ile Gitar Çalmak

Elektro gitarınızı amfi haricinde kullanabileceğiniz hem kimseyi rahatsız etmeyip hemde gitarınızın sesini duyabileceğiniz en iyi alternatif birçok gitar ses üreticilerinin de aralarında bulunduğu amfili kulaklıklardır.

Amfili kulaklıklar içerisinde kendine özel bir ön yükselteç (preamplifikatör) bulunmaktadır.Bu sayede kulaklığınızın jack girişini gitarınıza bağlayarak hiçbir çaba göstermeden direk çalmaya başlayabilirsiniz.

Tabii her amfili kulaklık üreticilerinin ürünleri kendine has özellikler sunmaktadır.Örneğin Vox isimli ingiliz amfi üreticisi kendine has ingiliz tonlarını duyabileceğiniz bir tarzda ürünler sunarken Line 6 gibi markalar daha farklı özel efektler ile donatılmış kulaklıklar sunmaktadır.

Bu tarz amfili kulaklıkları solo çalışmaları,gitar egzersizleri gibi çalışmalar yaparken kullanabilirsiniz.

Bu kulaklıkların size katacağı en büyük avantaj gitar efektlerini duyabilirken bunu bir kulaklıktan yapabiliyor olmanız.

Ses Sistemleri İle Gitar Çalmak

Amfisiz gitar çalmaya alternatif olarak eğer bir sinema sisteminiz varsa gitarınızı bu sinema sistemlerinin aux çıkışına bağlayarak normal bir gitar amfisi kadar net ve temiz tonlar alabilirsiniz.

Şahsen evimde kullandığım bir yöntem bu.Evimde bulunan sinema sistemine bağlayarak çok güzel tonlar elde edebiliyorum ve bu sayede pahalı ve kocaman amfiler almak zorunda kalmıyorum.

Gitarı Bilgisayara Bağlamak

Müzik işleme teknolojisi olabildiğince yüksek seviyelere geldi ve DAW programları hiçbir amfi ve gitar efekt donanımlarına ihtiyaç duymadan birçok ton ve gitar efektini almanızı sağlayan bilgisayar programlarıdır.Bu şekilde gitarı bilgisayara bağlayarak çok güzel ton ve efektler alabilirsiniz.

Enstrümanlarınızı bilgisayarınıza bağlamanıza izin veren ve ses seviyesini ve frekans seviyelerini ayarlamanıza izin veren basit bir USB ses arayüzü satın almanız gerekecektir.

Gitarınızın sesini bilgisayar hoparlörlerinizden çıkarmak için bir çeşit DAW yazılımı da gereklidir. DAW yazılımı (DAW, dijital ses iş istasyonu anlamına gelir), bilgisayarınızda müzik kaydetmenize, düzenlemenize ve karıştırmanıza izin verir.

Apple’ın GarageBand yazılımı, günümüzde en yaygın olarak bilinen DAW’lardan biridir. Tüm Mac bilgisayarlarda yerleşik olduğundan, yeni başlayanlar için en iyi seçenek olabilir.

Benim size önerim Amplitube , Guitar Rig 4 ,Revalver ve BiasFX programlarıdır.

Kullandığım en net ve gerçek tonları sunan içerisinde birçok efekt,amfi,kabin vs bulunan mükemmel gitar programı Amplitube ve BiasFX programlarıdır.

Amplitube Kullanımı Resimli Anlatım ve Guitar Rig Ayarları Resimli Anlatım isimli yazıları mutlaka okuyun.

Ayrıca DAW nedir diye soruyorsanız Gitar İçin En İyi 9 Müzik Programı (DAW) isimli yazıdan başlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu