Gitar Programları

Amplitube Kullanımı Resimli Anlatım

Eğer hala Amplitube programını kullanmadıysanız herhangi bir elektro gitar ekipmanı (elektrik gitar) için çok paralar harcama şansınız oldukça yüksek.

Amplitube gibi simulasyon programlarının nasıl çalıştığını ve neler gerekli olduğunu Gitar Amfisi Modelleme Yazılımları isimli yazımızda paylaşmıştık.

Amplitube programı IK Multimedia firması tarafından geliştirilmekte ve şu anda son sürüm olarak 4.0.x versiyonu piyasadadır.

Bu programla tanışmadan önce  heves ettiğim elektro gitar sevdası hem hayal olmuştu.

Ama Amplitube bu konuda büyük kolaylık sağlıyor.

Aslında Amplitube sadece elektro gitar için değil Elektro Gitar, Bas Gitar , Bağlama , Elektro Klasik , Akustik Jack ile takılabilecek gitarların hepsi için kullanılabilir.

Programının amacı sizi Pedal,Processor,Efekt Araçları , Amplifikatör(amfi) gibi dertlerden kurtararak tek kalemde işi bitirmenizi sağlamaktır.

Sanal olarak hepsini bir arada sunarak her şeye tek tek ücret ödeyip evinizde bir yığın alet edevattan kurtarmaktır.

Amplitube 4 Hyper Realistic Tone

Gerekli olan ekipmanlar ise Elektrik Gitar , En az orta derece işlemcili bir masaüstü yada dizüstü bilgisayar , harici yada dahili sağlam bir ses kartı ve Gitar simülasyon programı.

Şimdi gelelim Amplitube programının kullanımına

Amplitube yüklemeden sonra ilk açıldığında resimdeki ekranla karşılaşacaksınız. (Amplitube 4)

Amplitube Ana Ekran

 

# Ses ayarlarının Yapılması

Öncelikle Ses ayarlarını yapmadan Gitar Simulasyon Programlarında bahsettiğimiz gibi Ses kartının gecikme sorununu çözebilmek adına bir dizi işlemleri yapmanız gerekiyor. Bunları yaptığınızı varsayarsak. CTRL + A yada Setting Midi Audio Setup seçeneğine giriyoruz ve burada Technology seçeneğinden Ses kartımızı seçiyoruz. Eğer ses kartınız gecikme problemi yaşatıyorsa Asio4All kurulumunu gerçekleştirmeniz gerekecektir. Bu ufak ama etkili eklentiyi  Asio4All sitesinden indirebilirsiniz.

# Recorder Alanı

Bu alanda ilk göze çarpan kısım Treble , Middle , Bass ve Pan ayarı

Hemen sağında da sırasıyla FX R M ve S tuşları bulunuyor. Bu bölüm de 8 adet farklı kanal bulunuyor ve bu kanalların her birinden farklı efektlerle farklı çalma stillerini ayarlayarak kaydetmenizi sağlıyorsunuz.

Looper özelliğini incelediğimizde bu ayarların etkisini göreceğiz.

Amplitube-Preset

 

 

# Preset Seçimi

Üst tarafta görüldüğü üzere Amplitube bize birçok markanın amfi ve efekt aletleriyle hazırlanmış presetler sunuyor. Bu presetlerden birisini seçerek değişik tonlarda ve efektlerde sesler elde edebilirsiniz.

En favoriler ise benim için  Jimi Hendrix ve Fender çok mükemmel tonlar çıkarıyor ve başarılı.

Herhangi bir preseti seçtiğinizde görüldüğü üzere o presetle ilgili amfi için ayar alanları karşınıza çıkıyor.

Yine bass tiz middle gain reverb volume gibi sadece amfinin kendi üstündeki potansları ayarlama şansınız var.

Ben genel olarak kendi üzerindeki  presetlerin ayarını bozmadan firmanın ayarladığı şekilde tutmayı seviyorum. Tabii ki özel olarak kendi yaptığım yada internetten aldığım sağlam presetlerde mevcut.

Hemen preset isminin altında 1den  8 e  kadar olan kutucukları göreceksiniz burada yapılan ayarlama ise hazırladığınız yada hazır olan presetlerin input ve output yapacağı cihazları ayarlama kısmıdır.

Burada 1 Kutusuna bastığımızda sırasıyla Tuner , Stomp A , Stomp B , Amp A İnstert A Cabin A , Rack A ve Rack B ardından da output yani çıkış yapılmış.

Amplitube-Pedal

 

Resimde görüldüğü üzere Stomp A kısmında sırasıyla 6 adet efekt aleti ekledim.  İsteğinize göre efektleri değiştirebilir üzerindeki potanslarla ayarlayabilirsiniz.

Daha sonra burada oluşan yeni sesi Stomp B kısmında da aynı şekilde düzenleme yaparak (isterseniz eklemeyin 6 dan fazla alet kullanacaksanız ekleyebilirsiniz.)

Amplitube Ana Ekran

Amp A kısmında ise arzu ettiğiniz amfi modellemesini seçebilir ve üzerinde Pre Model seçeneğinden Pre Amp yani amfi üst katı nı seçebilir hemen yanında da EQ modelini değiştirebilirsiniz.

Eğer 1 numaralı kutucuk yerine 2 numaralı kutucuğu seçerseniz değişen oklar yardımıyla göreceğiniz gibi 2 ayrı amfi 2 ayrı efekt kanalı 2 ayrı kabin gibi değişik tonlar oluşturarak Sağ ve Sol kanal seslerini farklı tonlarda alabilirsiniz.

Amplitube-Cab-A

Cab A kısmında ise seçtiğimiz amfi’nin  mikrofonlama ayarlarını yapıyoruz. resimde görüldüğü gibi sağ alt köşeden oda da amfinin olduğu ve mikrofonların sesi hangi noktadan aldığını vb ayarları gerçekleştirebilirsiniz. Ama deneyimlerime göre evinizdeki çin malı hoparlörlerden alacağınız verimi hesaba katarsak burada ki ayarları hissetme şansınız olmuyor.

En iyi alabileceğiniz ses için hoparlörlerinizi Gitar Amfi Modelleme Yazılımları adlı yazıda bahsettiğimiz şekilde düzenlemeniz gerekebilir.

Rack A bu kısımda da Amfi’den çıktıktan sonra Dİjidal Reverb , Dijital Delay , Analog chorus , Dijital yada analog EQ gibi efekt cihazlarıyla son rutuşları yaparak presetimizi tamamlamış oluyoruz.

 

Peki gelelim Looper kısmına

Burada ise anlık tonlar çalarak loop etmesini sağlayıp daha sonra çalacağınız müzikle birlikte aynı anda çalışmasını sağlıyorsunuz.

Örnek vermek gerekirse

 

Loop Tracks

Loop ile ilgili fark edeceğiniz ilk şey, 4 parçanız var. Bunlarla ilgili en önemli şey, döngülerinizi ne kadar uzun yapacağınız ile ilgili hiçbir sınırın bulunmamasıdır. Kayıt süresi yalnızca bilgisayarınızdaki disk alanı miktarıyla sınırlıdır. Bununla birlikte, döngüler 2, 3 ve 4 için döngü uzunluğu, parça 1 için başlangıç ​​ve bitiş kayıt süresi tarafından ayarlanır. Yani 1. parça ne kadar uzun ise 2,3 ve 4. loop içn de o kadar süre verilir.

Her parçanın bireysel bir seviye ve pan kontrolü vardır; böylece ihtiyaçlarınıza göre “karışık” ayarlayabilirsiniz. Her parçayı fare tıklamasıyla etkinleştirebilir veya parçaları etkinleştirmek / devre dışı bırakmak için iRig BlueBoard gibi bir MIDI denetleyicisi kullanabilirsiniz.

Loop zamanlama

Pencerenin alt kısmında metronom ikonu görürsünüz. Burada, metronom özelliğini etkinleştirebilir ve temponuzu ayarlayabilirsiniz. Etkinleştirildiğinde, 4’den geriye doğru sayarak loop başlatılır siz loop bitirdiğinizde tekrar 4’den geri sayarak 2. Loop a geçerek kayıt başlatılır.

Bu özellik bir nevi müziğinize arka plan yapmak gibi bir şey ben hiç kullanmadım ama güzel bir özellik.

 

 

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0:00
0:00