Gitar Programları

ASIO4ALL Nedir? Kullanımı ve Resimli Anlatımı

#Asio4all Nedir?

Asio4All, ses kartınız ne olursa olsun performansını arttırmaya yarayacak olan profesyonel bir programdır.

Programın çalışma mantığı, sanal bir ses kartı yaratmak ve kullandığınız ses kartını daha verimli ve daha güçlü bir biçimde kullanabilmenizdir.

Yani diyelim ki onboard bir ses kartı kullanıyorsunuz ve bilgisayarınızda Guitar Rig yada Amplitube gibi programlarla müzik yapmak istiyorsunuz.

Ses kartınız onboard ise asio4all  gibi ufacık bir program imdadınıza yetişebilir.

Bilgisayarınızda gitar çalmak için gerekli olan şeyleri Gitar Amfisi Modelleme Yazılımları başlığında incelemiştik.

Onboard olsun olmasın her ses kartında kullanılabilen asio4all için basit bir kurulum yeterli ancak ayarlarını aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

#Asio4all Kurulumu

Asio4All kurulduğunda masaüstünde bir simgesi falan bulunmaz bunun için  Guitar Rig yada Amplitube yada FLStudio gibi programlarla çalışması gerekli.

Ben ayarlarını FL Studio üzerinden göstericem.

FL Studioyu açtığımızda F10 tuşuna basalım. Karşımıza aşağıdaki pencere açılacak.

Burada Device yazan kısımdan asio4all isimli ses ayarını seçin.

Buffer lenght 512smp yazan alanı tıklayın ve asio4all ayarlarını yapacağımız sayfa karşınızda.

Aşağıdaki ekran, ASIO4ALL’u ‘basit modda’ gösteriyor. Sağ alttaki ‘anahtar’ düğmesi ‘basit’ ve ‘gelişmiş’ modlar arasında değişir.

Asio4all Basic Ayar

 

ASIO Arabellek Boyutu – Yukarıda gösterildiği gibi, ASIO4ALL penceresi,ince ayar yapmak için ASIO Arabellek Boyutu (Arabellek uzunluğu) ayarlarını yapmanıza izin verir . Seçilen her cihaz için arabellek uzunluğunu ayarlayabilirsiniz (yukarıdaki resimde, Creative SB X-Fi seçili, yani Sound Blaster Z yazan koyu maviyle vurgulanmıştır). Listede belirtilen tüm ses kartlarınızı ayarlarken aynı değerlerde ayarlamak daha mantıklı olur. Her ses kartının yanındaki işarete basarak aktif yada pasif hale getirebilirsiniz.

Ayar listesinde bilgisayarınızda sadece 1 ses kartı varsa (onboard) realtek yada ac97 isminde bir seçenek görmelisiniz.

Asio4all gelişmiş ayarlar

 

Yukarıdaki resimde 3 adet farklı ses kartı listelenmekte.

Ayarlarda hiç bir şeyi ilk başta değiştirmeden FL studio yada benzer programınız neyse gecikme değerini kontrol ederek ayarlayın.

Aslında asio4all ses kartı düzeltmeleri yaparak yani gecikme ms değerlerini vs yine asıl ses kartınızı kullanır.

Yapacaklarınız bu kadar basit.

#Tavsiye

İlk başlarda deneme için yada meraktan,idare etmek için gibi durumlar yüzünden bilgisayarınızın onboard ses kartına bu ayarları uygulayarak gecikme değerlerini minimum değerlere çekerek bir nebze gitarınızdan güzel bir ses almaya çalışabilirsiniz.

Lakin onboard ses kartı asla harici ses kartının kalitesini vermeyecektir.Bu sadece gecikme değerleri olarak değil hoparlörlerden çıkan ses kalitesi de farklı olacaktır.

Benim tavsiyem   Gitar Amfisi Modelleme Yazılımları  yazımızda bahsettiğimiz gibi güzel bir ses kartı almanız yönünde olacaktır.

 

 

 

 

Kaçırmayın !!!  Chromatic Akort Aleti

Okumadan Geçme

3 Yorum

  1. Asio4all ses kartının gecikme süresini çok olmasa da etkili bir biçimde değiştiriyor.Ben normalde 46ms gecikme alırken asio4all ile 27 ms ye kadar düştü.
    Bilgi için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu