Basit Akor Değiştirme Egzersizi (Gitaristler Buraya)

1
133
akor değiştirme egzersizi muzikveyasam.com
Okuma Süresi: 1 dakika
Bu Yazıya Oy Verin

Akor değiştirme egzersizi ile en az iki akor arasında geçişler yaparak hem akor kalıplarını hızlandırmış olacak hemde parmaklarınızın bastığınız akora daha da iyi alışmasını sağlayacaksınız.

Akor Değiştirme Egzersizi Nasıl Uygulanır?

Pratik yapmak için iki akor seçin.
Metronomunuzu dakika başına hedef vuruş sayısına (bpm) ayarlayın. Her saniye tıklayacak olan 60 bpm’den başlamanızı tavsiye ederim. Bu çok hızlıysa, 40 bpm’ye kadar yavaşlayın.
Bir tıklamayla ilk akoru çalın.
Bir sonraki tıklamada, ikinci akoru çalın.
Bir dakika için 3. ve 4. adımları tekrarlayın.
Bu sistem karışık olmayan ama etkili bir yöntem.

Bu işlemleri günde 1 dakika yapmak bile gerçekten size yeterli gelebilir.

İpuçları
Akor değişim egzersizini yaparken metronom hızınızı 60 bpm’de başlamanızı tavsiye ederim.
Eğer yeni başladıysanız ve 60bpm size hızlı geldiyse 40 bpm seviyesinde deneyin.

Hala yetişemiyor akor geçişlerini düzgün yapamıyorsanız bırakın o gitarı gidin 😛 şaka şaka , geçiş yapamadığınız akorları tek tek yeniden daha iyi öğrenmeye çalışın.

Benim tavsiyem ilk başta Dm-Am-E üçlüsünü metronomla geçişler yaparak çalışmanız çünkü bu 3 akorda neredeyse alt alta basıldığından fazla parmak değişimi olmadan daha rahat çalışabileceğiniz bir sistem olabilir.Bu tempoda ustalaşırsanız, bir sonraki antrenman seansınız sırasında 20bpm hızlandırın.
Her gün akor değişimi yaptığınız hızı değiştimeyin bırakın üç beş gün aynı hızda aynı akorlarla çalışın günler torbaya girmedi.

Eğer hızınızı arttırırsanız bir diğer tavsiyem ise F-Am ya da F-E şeklinde olacaktır ki bu çalışma bileklerinizi hareket ettirdiğinizden ve bareli olduğundan birkaç turdan sonra yorulabilirsiniz ancak yılmayın yola devammmm.

One Response

  1. Cemil 9 Kasım 2018

Leave a Reply