Gitar Dersleri

Bm Akoru – Si Minör Nasıl Basılır?

Bm Akoru Nasıl Basılır?

Bm olarak yazılan Si minör akoru, yine bareli olarak basılabilen bir akordur.

Gitara başlangıç aşamalarında bare basmanın zorluğu nedeniyle, zor öğrenilebilen akorlar arasındadır.

Bununla birlikte, gitar becerilerinizin ve parmak kontrollerinizin artması açısından, alıştırmalarının yapılması ve hızlı akor geçişleri sırasında kullanılacak kadar çalınması önemlidir.

Akor Geçişleri ile ilgili egzersiz arayanlar aşağıdaki yazıya göz gezdirebilirler.

Basit Akor Değiştirme Egzersizi (Gitaristler Buraya)

Belirli bir aşamaya ulaşmış çalma becerisi, zamanla iyi bir gitarist olmanızı sağlayacak bir temelin oluşması anlamına gelir.

Si minör akoru, adından da anlaşılacağı üzere Si notası üzerine triad olarak kurulur (3 ses). Minör ve triad akorlar, Kök ses – K3 –B3 yöntemiyle elde edilirler.

Si minör akoru, beste oluşturma sırasında bestecilerin sıklıkla kullandığı bir yöntemin başlangıcıdır. Bu nedenle birçok beste Si minör olarak başlar. Si minör akorunun, yaratıcılığı tetiklendiğine dair söylemlerde bulunur.

Bm Akoru Hangi Notalardan Oluşur?

Si Minör akoru Si – Re ve Fa# ( diyez ) notalarından oluşur. Gitarda Si minör akoru bareli bir şekilde basılır. İki diyezli bir minör ses dizisidir.

Bm Akoru Nasıl Basılır? Si Minör Akoru Nasıl Basılır?

 

Birinci parmak yani bare parmağımızı kullanarak, ikinci perde de bare oluşturuyoruz.

Alttan ikinci tel – üçüncü perde – ikinci parmak

Üstten üçüncü tel – dördüncü perde – üçüncü parmak

Alttan üçüncü tel – dördüncü perde – dördüncü ( serçe ) parmak

Şeklinde oluşturulur. Bu sistemde bare basmakta zorlanan başlangıç aşamasında ki kullanıcılar, bare parmaklarını kaldırıp, ikinci perdede en altta bulunan tele basarak ve üstte bulunan iki teli kullanmadan da Si minör elde edebilirler. Bununla birlikte bu kullanım tarzına alışması tavsiye edilmez.

Zor olmakla birlikte bare basmak ve bunu akorlar arasında hızlı geçişler sırasında kullanabilmek, gitar çalma becerilerinizle birlikte, parmaklarınızın kontrolünün de artmasını sağlayan önemli bir egzersiz oluşturur.

Diğer bir Basılış Yöntemi

Birinci parmak ( bare parmağı) kullanılarak 7. Perde de bare oluşturuyoruz. 8. perde boş bırakılıyor ve aynı zamanda ikinci parmak da boş bırakılıyor.

Üstten ikinci tel – dokuzuncu perde – üçüncü parmak

Üstten üçüncü tel – dokuzuncu perde – dördüncü ( serçe ) parmak

Diğer dersler için Gitar Dersleri sayfasına göz gezdirebilirsiniz.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

JaRnI

Kendi çalışmalarım neticesinde yıllardır geliştirdiğim müzik bilgi ve kariyerimi elimden geldiğince gönüllü olarak siz ziyaretçilerle paylaşmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı