Gitar Programları

DAW : En İyi Ücretsiz VST Plug-in Yazılımları

Bu eklentiler ile müziğinizi çok daha iyi yerlere getirebilirsiniz.

Bu yazımız da ücretsiz vst eklentileri sayesinde hayal gücünüzü aşan müzikler üretebilirsiniz. Bilgisayarda müzik yapıyorsanız, DAW (Dijital Audio Workstation) en çok ihtiyaç duyacağınız program olacaktır.

Standalone yani farklı bir programa ihtiyaç duymadan çalışan gitar programları v.b kullansanız bile ürettiğiniz müzikleri editleme , mastering , mix gibi düzenlemeler için farklı eklentilere ya da programlara ihtiyaç duyacaksınız.

İşte tüm bunları tek bir program altında yapabilmek için DAW programlarına ihtiyacınız var. Tabi tüm işlemleri DAW içerisinde farklı eklentiler ile sınırsız bir şekilde editleyebilirsiniz. DAW içerisinde kullanabileceğiniz ve müziğinizi harika yerlere taşıyacak muhteşem VST eklentileri bulunmakta.

Bunların en işe yarayacak ve sizi gerçekten tatmin edebiliecek VST/AU gitar eklentisini inceliyoruz.

Burada inceleyeceğimiz VST pluginler paket programlar yerine DAW içerisinde çalışan eklentilerdir.Studio One 5 , FL Studio , Cubase gibi DAW programları içerisine ekleyerek müziğinize yapacakları katkılar gerçekten muhteşem.

PC’nize veya Mac’inize yüklendikten sonra, her bir synth eklentisi DAW içerisinde görünecektir. Bu eklentileri açtıktan sonra parçanız üzerinde MIDI klavyenizi veya diğer MIDI denetleyicinizi kullanarak sesler üzerinde oynamalar yaparak yeniden düzenlemenizi sağlar.

Genel olarak eklentileri yüklerken eğer bir PC kullanıcısı iseniz VST eğer bir MAC kulanıcısı iseniz AU formatında eklentileri tanıyacağınızı unutmayın.

Plug-in kurulumları yaparken genel olarak size VST mi yoksa AU mu dosyasını kurmak istediğinizi sormaktadır. PC kullanıcısı olanlar AU formatını kurmasına gerek yok çünkü Windows bu dosya biçimini kullanmıyor.

Bu farklı bir konu gibi görünebilir ama aklınızın bir köşesine yazmakta fayda var.

Hadi başlayalım.

En İyi Ücretsiz VST Synth Plugin

2getheraudio Cheeze Machine

Ücretsiz VST Cheeze Machine

2getheraudio Cheeze Machine eski synth’lerden ilham alınarak hazırlanmış bir ücretsiz VST plug-in. Chorus,Reverb,filter,eq gibi birçok özelliğe sahip olan bu Plug-in ile seslerinize farklı renkler katabilirsiniz.

Ample Sound Guitar M LITE II

Ample Sound tarafından üretilen Guitar M LITE II ücretsiz VST eklentileri için etkileyici özelliklere sahip. Guitar M Lite 2 aslında bir akustik gitar VST eklentisi.

Kaçırmayın !!!  Guitar Pro Nedir? Nasıl Kullanılır? En Detaylı Rehber Kaçırmayın

Klavye üzerinde bastığınız her nota akustik gitar sesi ile karşınıza çıkıyor. Parçalarınız içerisinde ufak akustik dokunuşlar yapmak isterseniz bu ufak ama etkili gitar plugini sizlere göre olabilir.

Ample Sound Ample Bass P LITE II

Ample Sound tarafından üretilen yukarıda ki Plug-in ile aynı özellikleri taşıyan bir Bas gitar ücretsiz vst eklentisi. DAW programlarınız içerisinde olmasını isteyebileceğiniz ufak ama etkili VST.

Blamsoft VK-1

Blamsoft VK-1,  Moog Voyager gerçek synth’inin dijital hali diyebiliriz. Orijinal synth ile alınan tüm klasik sesler VK-1 VST Plug-in içerisinde de mevcut. VK-1 bu özellikleri ile birlikte ücretsiz bir VST olması onu cazip kılıyor.

Üç adet sürekli değişken dalga osilatörüne, Highpass/Lowpass konfigürasyonlu filtrelere, multi wave LFO’ya ve daha birçok farklı özellikler sunan VK-1, orjinal donanım versiyonunun sesini doğru bir şekilde yeniden üretmek için en son DSP teknolojisini kullanıyor.

Örnek sesleri aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Blaukraut Charlatan 2.0

Charlatan, ses kalitesine ve kolay kullanılabilirliğe odaklanan polifonik, eksiltici bir sanal analog (VA) sentezleyici yani synth eklentisidir. Charlatan VST eklentisi ile birlikte hazır ayarlar yerine daha ince ayarlar yaparak en iyi sesi üretmenizi amaçlıyor.

Bu ince ayar yapabilme yeteneğinin yanında gereksiz detaylar ile de sizi boğmuyor. Basitliğine rağmen, Charlatan’ın mimarisi hem klasik sesler hem de deneysel sesler yaratacak kadar esnektir.

Ses kalitesinden ödün vermeden, ses motoru verimli CPU kullanımı için yüksek düzeyde optimize edilmiştir ve Charlatan’ı çok sayıda eklenti örneği olan projelerde bile  kullanılabilir kılmaktadır.

Ücretsiz VST eklentisi olması bu özellikleri ile birlikte onu vazgeçilmez yapabilir.

Ana Özellikler

  • Şekil modülasyonlu 2 osilatör
  • Osilatör sabit senkronizasyon ve ring modülasyonu
  • 7 adede kadar ses ve stereo yayılımlı Unison modu
  • Stereo noise generator
  • 2 ADSR oluşturucu
  • Ana bilgisayar tempo senkronizasyonu ile LFO
  • Klasik analog donanımdan sonra modellenen 3 filtre tipi: 4 kutuplu (24 db/oct) ve 2 kutuplu (12 db/oct) lowpass, bandpass
  • 3 ses modu: Monofonik, Monofonik Legato ve 8 sesli Polifonik
  • Ultra düşük CPU kullanımı

Dead Duck Deducktion

Deducktion ücretsiz vst eklentisi olmasının yanında mükemmel özelliklere sahiptir. Basit arayüzü olmasına rağmen 32 notalı bir synth. Kapsamlı LFO kontrolleri ve modülasyon matrisi ile gelişmiş sesler üretmeniz çok kolay.

DSK Saxophones

DSK Saksafonlar, ADSR ve reverb gibi yerleşik ton şekillendirme seçenekleriyle hem alto hem de soprano saksafon için modlar sunan ufak ama etkili bir VST eklentisi.

Diginoiz Subdivine Lite

Subdvine, 808 ses tasarımı için kullanılan bir bas synth’dir. Bir kick, bir bas tek vuruş veya subby bas hattı oluşturmak istiyorsanız bu harika bir ücretsiz synth eklentisi.

Full Bucket FB-3300

1970’li yılların devasa synth aracı olan Korg PS-3300’den ilham alınarak birebir uyarlanan Full Bucket FB-330 VST eklentisi oha,çüş diyebileceğiniz kadar fazla detaya sahip.

Full Bucket ModulAir

Full Bucket Modulair, cömertçe ücretsiz olarak sunulan yetenekli, tamamen modüler bir synth eklentisidir. Bir ton düğme ve özellik ayarı bulunan bu eklenti ile yapabileceklerinizin sınırı neredeyse yok.

Örnek sesleri aşağıda dinleyebilirsiniz.

Matt Tytel Helm

Matt Tytel’s Helm, açık kaynaklı bir VST synth’dir. Bu sayede herhangi bir yerde herhangi bir bilgisayara kurarak direk çalıştırabilirsiniz ve kaynak koduyla oynamakta özgür olduğunuz gerçeğide cabası.

Kaçırmayın !!!  Guitar Pro 7 İndir

En İyi Ücretsiz Davul VST Plugin

Alan Vista Cymbalistic

Bu davul vst eklentisi ile ücretsiz olarak istediğiniz gibi örnekler yazabilirsiniz. İçerisinde hithat,ride,crash vb gibi davul sesleri mevcut. Ücretsiz bir Davul Plug-in arıyorsanız denemenizi tavsiye ederiz.

BeatSkillz Beat Factory Drums

Beat Skillz Beat Factory Drums, Roland TR-808 ve 909  gibi 80’li yılların en popüler davul makinalarından birisinin dijital versiyonu diyebiliriz. Basit ama etkili olan bu ücretsiz VST davul programı ile farklı şeyler deneyebilirsiniz.

Decomposer Sitala

Decomposer Sitala basit ücretsiz ama etkili bir VST davul eklentisidir. Kendi davul seslerini sürükle bırak yöntemiyle içerisine ekleyebileceğiniz kitlerin yerini düzenleyebileceğiniz kullanışlı bir plugin.

Reaper’ı çoklu çıkış moduna ayarlarsanız, Sitala’yı otomatik olarak çoklu çıkış moduna geçirir ve kanal adları Sitala’nın ped adlarıyla senkronize olabilir. Bu yönden de sizin için kullanışlı olacağı kesin.

Dub Turbo DrumTroop

Dub Turbo DrumTroop, 16 ayrı çıkış ve 20 ücretsiz kit içeren güzel bir davul VST’dir. Her pedin volume, pan, atak ve release seçenekleri var. Bu değerleri her kanal için ayrı ayrı ayarlayabilirsiniz.

MT Power Drumkit 2

MT Power Drumkit 2, akustik bateri VST plugin olması bakımından birçok kişinin işine yarayacaktır. Hem görsel olarak hem de ses olarak sizi tatmin edeceğini düşünüyoruz.

Elektronic Sound Lab SL Drums 3

Elektronic Sound Lab SL Drums 3 , içerisinde tam 75 adet mevcut bateri seti ve atanabilir çıkışları olan davul rompler vst’dir. Size uygun olan sesleri ararken içerisinde kaybolabilirsiniz. Elektronik müzik severler mutlaka denemeli.

Steven Slate Drums SSD5 Free

En sevdiğim davul vst eklentilerinden birisidir. Steven Slate Drums SSD5 Free, Steven Slate Drums amiral gemisi SSD5 eklentisinin ücretsiz sürümüdür. Popüler davul aletiyle ilgili her şey bu davul eklentisi üzerinde mevcut.

Free versiyon olması sizi üzmesin gerçekten size yeterki kadar özellik sunuyor.Ücretli sürümünü almak isteyenler sitesini ziyaret edebilir.

En İyi Ücretsiz Gitar VST Plugin

Analog Obsession KABIN

Bu VST plugin tamamen gitar kabin modelleme programı diyebiliriz.

Kabin, DAW programı üzerinde herhangi bir gitar kabininin sesini oluşturmayı mümkün kılan bir gitar kabini modelleyicisidir.

Eklenti, hoparlör ve kabin boyutunu 1×12”ye kadar ayarlama seçenekleri, mid-response  ve dynamic response ayarlamak için karakter ayarları ve bir tüp mikrofon yerleştirme seçeneği ile birlikte geliyor.

Hayalinizdeki amfiyi modellemek ve daha iyi gitar tonu elde etmek için harika bir yol arıyorsanız Kabin’i deneyin.

Analog Obsession AMPER

Analog Obsession Amper VST Gitar programı ya da eklentisi , klasik Soldano amfi karakteristik sesine göre üretilmiş. Soldano amfinin o yüksek gain değerinde ki seslerini almak için bu gitar eklentisini kullanabilirsiniz.

Ayrıca ana kanaldan önce ekstra drive eklemek için bazı ses ayarları yapabilirsiniz.

Black Rooster Cypress TT-15

Black Rooster Cypress TT-15 Gitar plug-in Orange Tiny Terror model amfinin VST olarak modellemesidir. Zaten Bu gitar eklentisinin rengini turuncu olduğunu düşünürsek hangi model amfi olduğunu anlayabiliyoruz.

Ignite Amps Emissary

Birçok kişinin severek kullandığı bir gitar VST eklentisi olan Ignite Amps Emissary tam bir high gain canavarı bir modelleme programı. DAW programı içerisinde rahatlıkla çalışan bu VST ile çığlık çığlığa tonlar elde edebilirsiniz.

Ignite Amps NadIR

Ignite Amps NadIR, gitar ve bas (ön) amplifikatörler (VST/AU veya hatta donanım) için bir kabin simülatörü olarak kullanılmak üzere tasarlanmış sıfır gecikmeli, çift Darbe Tepkisi (IR) simulatörüdür.
Gerçek zamanlı olarak bozulmamış kalitede kabin simulasyonu gerçekleştirmek için tasarlanmıştır, CPU üzerinde çok az yük bindirir ve kullanımı kolaydır, gitaristlerin ve basçıların tonlarını profesyonel olmaya gerek kalmadan kolaylıkla şekillendirmelerini sağlamak için gelişmiş yerleşik filtreler ve gecikme kontrolleri sağlar.
NadIR, VST veya AU Eklentileri desteğine sahip herhangi bir DAW programı içerisinde etkinleştirilerek mükemmel kabin simulasyonları oluşturmanızı sağlar.
Ana Özellikler:
Sıfır Latency.
Düşük CPU kullanımı.
Üç yönlendirme modu: Mono, Dual Mono ve Stereo.
Maksimum IR uzunluğu için seçilebilir kalite kontrolü (0,185 saniyeye kadar).
Farklı örnekleme oranlarına sahip IR’ler için otomatik yüksek kaliteli yeniden örnekleme.
Yüksek kaliteli analog şekilli filtreler.
Yüklenen IR’ler arasındaki faz etkileşimleri için seçilebilir gecikme.
Yüklü IR’ler arasında sürekli geçiş denetimi.
Global giriş seviyesi ve tek IR seviyesi kontrolleri.
Tamamen otomatikleştirilebilir kontroller.

Ignite Amps ProF.ET

Ignite Amps ProF.ET 2018 yılında Ignite Amps tarafından geliştirilen ve gerçek Pro F.E.T pedalından ilham alınarak tasarlanmış.  Yüksek gain değerine sahip distortion karakterine sahip olan bu VST eklentisi sayesinde çok güzel gitar tonları elde edebilirsiniz.

Ignite Amps SHB-1

Ignite Amps SHB-1 bas gitarlar için özel olarak tasarlanmış bir VST eklentisidir. DAW programınız içerisine ekleyerek çalıştırabilir ve mükemmel metal tonlar elde edebilirsiniz. Metal müzik severler için güzel bas tonları oluşturacağınız bu amfi programı ile canavar gibi sesler elde edin.

Mercuriall Tubes Creamer 808

Ibanez Tube Screamer TS808 model gitar pedalının mükemmel uyarlanmış bir VST eklentisi. Bu eklenti sayesinde gerçek pedal kadar kaliteli sesler elde edebilirsiniz. Gitarınıza çığlık attırmak isterseniz denemenizi tavsiye ederim.

Nick Crow 8505

Peavey 6505 amfisinin modellenmiş bir versiyonu olan bu VST eklentisi DAW programı içerisinde kullanabileceğiniz ve vazgeçemeyeceğiniz bir amfi simulasyonudur. Peavet 6505 sesini arıyorsanız amfi almanıza gerek yok.

Kaçırmayın !!!  Şarkı Akorlarını Otomatik Çıkarma Programı Auto-Key

En İyi Ücretsiz Compressor VST Plugin

Acustica Tan

Acustica Tan, Acustica’nın benzersiz ve kapsamlı modelleme teknolojisine dayanan bir VST kompresörüdür. Tan, güçlü bir VCA sıkıştırma sesine ve ek kontrollere sahip kaliteli ve ücretsiz VST Compressor yazılımıdır.

Analog Obsession LALA

LALA, Analog Obsession’ın klasik LA2A kompresöründen uyarlanmıştır. Kompresörün hassasiyetini yüksek frekanslarda çalışacak şekilde ayarlayacak gelişmiş bir yüksek frekans ayarı da dahil olmak üzere orijinal kompresörün tüm özelliklerine sahiptir.

ADHD Audio Tools Levelling Tool

AHDH Audio Tools Levelling Tool sıcak ve analog bir sese sahip LA-2A tarzı bir optik amplifikatörüdür. Vokallerde veya diğer enstruman seslerinde kulağa harika gelen sesler üretebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu