İnceleme

En İyi Elektro Gitar Telleri 2021 :Tarz ve Bütçenize Göre

Günümüzde birçok elektro gitar teli markası bulunmakta,ancak bazı tel üreticilerinin kalitesini ispatlamış özel gitar telleri modelleri bulunmakta.

Çaldığınız müzik stiline göre belirli markaların gitar tellerini almak sizin için daha avantajlı olabilir.Dayanıklılık,ses tonu,kalite,uzun ömğr gibi etkenlere göre seçim yapmak daha mantıklıdır.Daha önce En iyi Akustik Telleri sıralamıştık.Şimdi günümüzün en iyi 10 elektro gitar teli modelini inceleyelim.

Sizin için hangi telin daha uygun olduğunu nasıl bilebilirsiniz?Hangi kalınlıklarda telleri kullanmalısınız?

Örneğin ; sevdiğiniz bir gitarist 0,013 tel seti kullanırken bir başkası 0,008 tel seti kullanmış olabilir.Bu tamamen o gitaristin çalma stiline,becerilerine bağlıdır.Siz kendinize uygun olan gitar teli setini kendiniz belirlemeniz gerekir.

Gitarınızı bir amfiye bağladığınızda distortion ve benzeri efekt pedalları taktığıızda bile tellerinize göre ses değişimleri mümkündür.Bu yazımızda sizlere yön verebilmek adına en iyi 10 elektro gitar teli inceleyeceğiz.

Ernie Ball Paradigm Elektro Gitar Teli

Ultra güçlü, uzun ömürlü güçlendirilmiş elektro gitar teli

Ernie Ball Paradigm
Ernie Ball Paradigm

Ernie Ball, şirketin ikonik Slinky tonunu ve hissini koruyarak daha uzun tel ömrü sağlayan Paradigm seti ile dünyanın en güçlü tellerinden birisini üretti.Ultra yüksek dayanıklı çelik,  agresif stillere dayanacak şekilde üretilmiş. Korozyon direncini arttırmak için plazma ile geliştirilmiş gerçekten dayanıklı bir elektro gitar teli.

D’Addario NYXL Elektro Gitar Teli

Dayanıklılığı artırılmış elektro gitar teli

D'Addario NYXL
D’Addario NYXL

Karbon alaşımlı çelik tel üzerine, nikel sargı modelinden oluşmaktadır. Bu sayede daha fazla titreşim, daha yüksek ses, daha dayanıklı yapı ve uzun süre korunan akort özelliği sunar.D’Addario bu konuda gerçekten iddalı,zaten D’Addario elektro gitar teli denilince akla gelen ilk tel markası olduğu kesin.

Kaçırmayın !!!  Dünyanın En İyi 6 Davul (Drums) Videosu

Elixir Optiweb Kaplamalı Elektro Gitar Teli

Doğal bir his veren en iyi elektro gitar telleri

Elixir Optiweb Elektro Gitar Teli
Elixir Optiweb Elektro Gitar Teli

90’lı yıllarda geliştirilen uzun ömürlü kaplamalı tel pazarının ön saflarında yer alan bir şirket olarak Elixir, teknolojiyi geliştirmeye devam etti.Optiweb, kaplanmamış tellerle aynı tonu sunarken tellerin korozyondan korunmasına yardımcı olan kaplama teknolojisi ile daha uzun ömür sunuyor.Bildiğiniz gibi Nano teknoloji ile üretilen kaplamalı gitar teli sistemini ilk geliştiren firma özelliğinide göz önünde bulundurmak gerek.

1 kez kullandığım bu elektro gitar teli için söyleyebileceğim ise kesinlikle blues tonlarında mükemmel bir ses vermekte.

Rotosound Rotos Elektro Teli

Rotosound Rotos
Rotosound Rotos

1959 yılından beri elektro gitar teli üreten ingiliz firması pink,yellow,blue şieklinde tel ölçeklerine göre renk kodu veriyor.Yüksek kalınlıklarda tel üreten bu marka yı bulursanız bi deneyim derim.Ülkemizde pek bilinmese de İngiltere piyasasında oldukça seviliyor.

Dunlop Heavy Core – Elektro Gitar Teli

Dunlop Heavy Core
Dunlop Heavy Core

Dunlop Heavy Core elektro gitar telinin en önemli özelliği düşük akor ayarlarında bile tel gerginliğinin çabuk düşmemesi.Yani standart E-A-D-G-B-e şeklinde yaptığınız akordu daha düşük tonlarda ayarladığınızda telleriniz gevşeyerek klavyenizde cızırdamalara yol açmaz.Kullanmadım ama markanın iddaası bu yönde.

D’Addario Balanced Tension XL

D'Addario Balanced Tension XL
D’Addario Balanced Tension XL

D’Addario’nun en popüler elektro gitar telleri olan XL Nikel Kaplama, altıgen şekilli, yüksek karbonlu çelik bir tel üzerine, nikel kaplama çelikle hassas bir şekilde sarılmıştır. Sonuç, uzun ömürlü, belirgin parlak tonlu ve mükemmel tonlama özellikli teller, en geniş çeşitte gitar ve müzik stilleri için idealdir.

Bu teller ile penanız teller üzerinde daha hızlı hareket edebilir.

Ernie Ball Cobalt Slinky

Ernie Ball Cobalt Slinky
Ernie Ball Cobalt Slinky

Ernie Ball Cobalt Slinky yapısı itibari ile elektro gitar manyetiklerinin ses frekanslarını daha iyi algıladığı iddaa ediliyor.

Optima Gold Brian May Signature

Optima Gold Brian İmzalı
Optima Gold Brian İmzalı

Alman Optima firması tarafından üretilen bu uzun ömürlü teller Queen grubunun yaşayan efsanesi gitarist Brian May tarafından imzalı.

Kaçırmayın !!!  M-Audio M-Track Solo ve Duo Ses Kartı İncelemesi

Fender 150 Original Pure Nickel Wound

Fender 150 Original Pure Nickel Wound
Fender 150 Original Pure Nickel Wound

Hiçbir şey orijinalin yerini tutamaz. Eğer siz de aynı fikirdeyseniz Orijinal 150 serisi tam size göre. Tamamen nikel tellerin sesini yeniden yakalayabilmek için tekrardan üretildi. “Tweed” paketine bakın ve kendinizi sıcak dolgun ve sadece nikel tellerden elde edebileceğiniz tona hazırlayın. Her gitaristin ihtiyacını karşılayacak bir ölçü muhakkak vardır.

DR Neon Multi-Color

Gitar telleriniz ile kaliteden ziyade ilgi çekmek istiyorsanız, DR’nin bu renkli seçenekleri tam size göre.Her telin farklı renk olmasından dolayı yeni başlayanlar içinde ideal olduğunu düşünüyorum.UV ışığı altında rengarenk parlayan bu neon telleri eğlenceyi arttırmak için denemenizi tavsiye ederim.

 

Originally posted 2020-05-27 09:00:47.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu