Pluginler

Dünyanın En İyi 10 Plugin (VST / AU / AAX) Markaları

Piyasada birçok plugin olduğu gibi (hem ücretsiz hem de ücretli), ses pluginleri geliştiren birçok şirket de var. Bu makalede, DAW üzerinde kullandığınız plugini seçerken dikkat etmeniz gereken en iyi genel plugin markaları hakkındaki fikirlerimizi paylaşmak istiyoruz.

Burada ki markaları aşağıda ki kategorilere göre inceliyoruz.

  • Şirket itibarı
  • Eklenti seçimi
  • Uyumluluk (Mac / Windows. AU, AAX, VST vb.)
  • Simulasyonun Doğruluğu
  • Yaratıcılık (orijinal eklentilerle)
  • Grafik Kullanıcı Arayüzü (GUI) ve genel kullanım kolaylığı
  • Tüm eklentilerde genel ses kalitesi

Universal Audio Dijital

Universal Audio Digital (UAD), piyasadaki en otantik analog emülasyon eklentileri sunmaktadır. Uzman DSP programcıları ve tasarımcıları, UAD’nin eklentilerinin hem profesyonel hem de en iyisi olmasını sağlamak için orijinal donanım üreticileriyle birlikte çalışmaktadır.

Bu güçlü ses eklentileri, bilgisayarlarda ki işlemci yükünü en aza indirmek için UAD arabirimleri ve DSP ses kartları ile mükemmel uyum içerisinde çalışabiliyorlar.

DSP ile ilgili detaylı bilgi için
Müzik Yaparken Hangi Pluginleri Kullanmalıyız? (Muhteşem Rehber) isimli makaleyi okuyabilirsiniz.

UAD 1999 yılında ortaya çıkmasına rağmen, Universal Audio firmasının hikayesi 1958’de efsanevi Bill Putnam’ın (“modern kaydın babası” olarak bilinir) Universal Audio’yu kurmasıyla başlıyor.

Günümüzde Universal Audio (UAD ile birlikte) en prestijli ses donanımı ve yazılım markalarından biridir. Ürettikleri plugin yazılımları dünya çapında profesyonel stüdyolarda kullanılmakta ve dijital ses dünyasına katılan herkesin ilk tercih ettikleri eklentilerdir.

UAD firmasının ürettiği neredeyse tüm DAW üzerinde kullanılan plugin dosyaları gerçek donanım ürünlerin dijital versiyonlarıdır. Her eklenti, taklit ettiği ve buna göre davrandığı donanıma inanılmaz derecede benzemekte. UAD eklentilerini herhangi bir DAW’de (Windows veya Mac’te) kullanmak, sgerçekten çok zevklidir.

Monitör karşısında herhangi bir plugin yazılım değil gerçek bir donanım var gibi hissedebilirsiniz.

Firmanın küçük bir dezavantajı da yok değil. Kendi ürettiği bazı plugin dosyalarının çalışması için yine kendisinin ürettiği gerçek donanımlara ihtiyaç duymasıdır.

Tabi DAW üzerinde çalıştırabileceğimiz eklenti sayısı çok olduğu için bu durum pek de üzücü değil , fakat firmanın ne kadar kaliteli olduğunun göstergesidir.

Pluginler için Universal Audio Dijital sayfasına göz gezdirebilirsiniz.

Waves Audio

Waves Audio, ses eklentileri pazarında bulunan dev markalardan birisidir. Ses pluginleri konusunda yenilikçi ve farklılıklar ortaya koyan bir firma olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Universal Audio Dijital firmasından farklı olarak, Waves Audio firmasının tüm ses eklentileri harici donanıma gerek olmadan bilgisayarınızda DAW programları içerisinde rahatlıkla çalışabilmektedir. Tabii ki, bu, eklentilerin CPU’yu kullanacağını unutmamak gerekli. Bu sebeple Birden fazla plugin açmak işlemciyi yorabilir tabi işlemcinizin gücüne bağlı olarak.

Eğer PC işlemcinizin gücünün düşük olduğunu düşünüyorsanız

Eski Bir Bilgisayarda Müzik Yapmak İçin 4 Kolay Yol isimli makaleye göz gezdirebilirsiniz.

İlk eklentilerini (Q10 ekolayzır) 1992’de tanıttığından beri Waves, en geniş profesyonel kalitede ses eklentileri seçeneğine sahip en büyük eklenti üreticilerinden biri olarak kendisini geliştirdi.

Waves Audio eklentileri herhangi bir DAW’de (hem Windows hem de Mac’te) çalıştırılabilir ve kullanım kolaylığı ve işlevselliği en üst düzeye çıkarmak için güzel bir şekilde tasarlanmıştır.

Waves’in eklenti paketlerine baktığınızda, bu tek şirketten edit, mix ve mastering için ihtiyacınız olan her ürünü bulabilirsiniz. Tabi bu kadar geniş bir ürün yelpazesi sunması da şirketi üst sıralara taşımaya yetiyor.

Website: Waves

Brainworx Sound

1999 yılında Dirk Ulrich tarafından kurulan Brainworx, hardware mastering işlemcileri yapmaya başladı. Alman şirketi 2006 yılında yazılıma sektörüne girdi ve ilk ve en tanınmış eklentisi olan bx_digital EQ’yu 2008’de piyasaya sürdü.

Brainworx firması temel yardımcı programlardan eklentilere , amp simülasyon ve modülasyon efektlerine kadar birçok kategoride eklentileri bulunmakta.

Pluginler söz konusu olduğunda Brainworx (işlemciler üzerinde çalışan VST/AU vb) gerçek donanım üreticileri ile işbirliği yaparak orjinal donanım ile neredeyse birebir ses üreten pluginler üretiyor. Çıkardığı yazılımlarında orjinal donanım ile birebir tasarımda olması da dikkat çekmektedir.

PC işlemcileri üzerinde çalışan Brainworx eklentileri ayrıca tescilli AAX DSP, VENUE, UAD ve diğer dijital sinyal işleme sistemleri / platformları da desteklemektedir.

Softube

Softube firması , vintage, tube vb konularda analog sesi dijital ses eklentisi formatında mükemmel şekilde yeniden tasarlamasıyla tanınan bir İsveç’li plugin şirketidir. Marka bu konuda kendisine gerçekten güveniyor ve bu özelliğinden dolayı kendisiyle gurur duyuyor.

Bu konuda alçak gönüllü olmadıkları kesin.

2007 yılından itibaren özel bir anlaşma yaparak Marshall Amplifikatörleri pluginleri yapan firma Tube-Tech, Solid State Logic gibi firmalar ile de ortaklık kurdu. Softube’un son derece üstün eklentiler yaratma yaklaşımı, onlara gelişmeye devam edecek büyük bir başarı seviyesi getirdi.

Yenilikçi yaklaşımlar ile farklı türlerde plugin üreten firma gerçekten başarısının hakkını veriyor.

Softube Audio Grand Channel Strip

Resmi web sitesi: softube.com

Soundtoys

Soundtoys bazıları tarafından “butik” olarak kabul edilebilir, ancak kesinlikle en iyi ses plugin markalarından biridir.

Bilinçli olarak herhangi bir özel veya ikonik donanımı taklit etmeye çalışmamasına rağmen, Soundtoys modern işlevsellik ile mükemmel efektler üretmek için analog dünyadan ilham alıyor.

Güzel tasarlanmış Soundtoys eklentileri arasından seçim yapabileceğiniz çok yönlü eklentiler vardır. Basit eklentilerden karmaşık eklentilere kadar birçok dalda farklı plugin seçenekleri mevcut.

Soundtoys, 1996 yılında eski bir Eventide çalışanı olan Ken Bogdanowicz tarafından kuruldu. Şirket merkezi Burlington, Vermont, ABD’de bulunmaktadır.

Resmi web sitesi: soundtoys.com

FabFilter

2000’li yılların başından bu yana, Hollanda merkezli FabFilter şirketi, yenilikçi ve güçlü ses eklentilerinde endüstri liderlerinden biri olarak küresel alanda adını duyuruyor. Grafik kullanıcı arayüzü ve işlevsellik üzerine yoğun bir odaklanma ile FabFilter, pazarın en iyi eklenti üreticilerinden birisidir.

Fabfilter diğer firmalar gibi analog cihazların dijital versiyonları yerine kendi benzersiz ve güçlü plugin koleksiyonunu yapmaya odaklanmış ve bunu ilke edinmiş bir firma.

Kendine has algoritmaları, plugin tasarımları gibi konularda rakiplerinden farkını ortaya koyuyor.

FabFilter’in iddiası, benzersiz ve güçlü eklentileri için benzersiz ses işleme algoritmaları geliştiriyor. Bu marka en uzun ürün listesine sahip olmayabilir (örneğin, Waves veya Universal Audio ile karşılaştırıldığında), fakat FabFilter’in ürettiği plugin yelpazesi DAW üzerinde kullanmak için en kaliteli plugin çeşitlerini barındırıyor.

FabFIlter eklentileri tonlarca işlevsellik ile ciddi şekilde güçlüdür. Şirketin sunduğu “temel eklentiler” bile biraz korkutucu görünebilir. Ancak, öğrenildikten sonra, kesinlikle tekrar tekrar çevirdiğiniz eklentiler haline gelecektir.

FabFilter’ın tüm eklentileri yerel olarak çalışır ve VST, AU ve AAX formatlarında mevcuttur. Mac ve Windows tabanlı bilgisayar işletim sistemlerinde kullanılabilirler.

FabFilter, 2002 yılında şirket merkezinin bugün bulunduğu Hollanda’nın Amsterdam kentinde Floris Klinkert ve Frederik Slijkerman tarafından kuruldu.

Resmi web sitesi: fabfilter.com

iZotope

iZotope, ses plugin sektöründe büyük markalardan birisidir. Marka muhtemelen en iyi bağımsız mastering eklentisi (Ozon) ve bağımsız mix eklentisi (Neutron) ile bilinmektedir.

Massachusetts Cambridge merkezli, 2002 yılında kuruluşundan bu yana ses mix, mastering ve edit yazılımlarında bir endüstri standardı haline gelmiştir. Örneğin etkileyici RX eklentileri serisi, noise gate söz konusu olduğunda ikinci sıradadır.

iZotope, en yüksek kalitede ve birinci sınıf programlar tasarlamaktadır.

Bu eklentiler gerçekten ilham verici ve iZotope’u bu listede kesin bir noktaya getiriyor. Eklentileri hem Mac hem de Windows’ta kullanılabilir ve AAX, AU ve VST formatlarını desteklemektedir.

iZotope 2001 yılında Mark Ethier tarafından kurulmuştur ve merkezi Cambridge, Massachusetts, ABD’de bulunmaktadır

Resmi web sitesi: izotope.com

Slate Digital

Slate Digital listemizde yer alan en genç şirket olabilir, ancak kısa üsre içerisinde birçok firmadan daha fazla plugin ürettiğini söylemek yanlış olmaz.

Vintage donanım pluginleri ve gitar amplifikatörü simülasyonuna odaklanan Slate Digital eklentileri, bu işin en iyileri arasındadır.

Böyle gelişmiş bir şirketten beklendiği gibi, Slate Digital eklentileri hem Mac hem de PC’de yerel AAX, AU ve VST formatlarında çalıştırılabilir.

Slate dijital tarafından üretilen onlarca plugin size farklı tecrübeler katacaktır.

Slate Digital, 2008 yılında Steven Slate ve Fabrice Gabriel tarafından kuruldu ve merkezi ABD’nin Los Angeles şehrinde bulunuyor

Resmi web sitesi: slateigital.com

PSP Audioware

Professional Sound Projects (PSP) Audioware, popülerlik açısından yukarıda belirtilen markalarla aynı üne sahip olmayabilir, hatta ilk defa duyuyor bile olabilirsiniz ancak emin olun, şirket piyasadaki en iyi eklentilerden bazılarını üreten bir firma ve daha da büyük alkışları hakediyor.

2000 yılında Polonya’da ses yazılımı şirketi olarak mütevazi bir başlangıç yapan PSP etkileyici plugin yazılımları geliştirdi.

Ürettiği eklentiler gerçek donanımları taklit eden ya da kendilerine has tasarımlar olsun verdikleri performans kayda değer.

PSP’nin bu başarısı diğer firmalar tarafından da takdir gördü.

PSP Audioware 2000 yılında Polonya’nın Varşova kentinde Antoni Ozynski ve Mateusz Wozniakin tarafından kuruldu. Şirketin merkezi Komorów, Polonya’dadır.

Resmi web sitesi: pspaudioware.net

Arturia

Arturia, müzisyenler için hem yazılım hem de donanım konusunda uzmanlaşmış bir Fransız şirketidir. Şirket, birinci sınıf sanal / yazılım enstrüman pluginlerine ek olarak, çeşitli mükemmel efektler üretmektedir.

Ses ve teknoloji tutkusuyla Arturia ekip üyeleri ilham verici ve güçlü ancak kullanıcı dostu araçlar üretmeye kendini adamıştır. Markanın harika eklentileri bu adanmışlığın doğrudan bir yansımasıdır.

Modülasyon ve zamana dayalı efekt eklentileri özellikle ilgi çekicidir. Arturia, dijital eklenti formunda klasik ses cihazlarına dayanan mükemmel eklentiler de sunuyor.

Arturia eklentileri üç ana formatta hem Mac hem de PC ile kullanılabilir.

Arturia, 1999 yılında Fransa’nın Grenoble kentinde Frédéric Brun ve Gilles Pommereuil tarafından kuruldu. Şirketin merkezi halen Grenoble, Fransa’da bulunmaktadır.

Resmi web sitesi: arturia.com

Plugin Üreticileri Hakkında Bonus

2012 yılının Ocak ayında Brainworx Sound kurucusu / CEO Dirk Ulrich, Plugin Alliance LLC adlı bir plugin dağıtım şirketi kurdu.

Amaç, tüm büyük eklenti formatlarını (AU, VST, AAX ve daha fazlası) destekleyen kullanıcı dostu bir standart oluşturarak tüm plugin üreticilerini bir araya toplamaktı.

Resmi web sitesi: plugin-alliance.com

Resmi olarak işbirliği içinde olduğu firmaları aşağıda bulabilirsiniz.

 

Kaynak
mynewmicrophone
Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu