Gitar

Dünyanın En İyi Gitar Markaları

Gelin, En iyi gitar markaları ve modellerine daha yakından bakalım.

İster ilk gitarınızı almak, ister daha iyi bir enstrüman arayışında olun gitarlar ve gitar markaları hakkında bilgi edinmek için doğru yeri yerdesiniz.

Bu yazımızda sizlere en iyi gitar markaları ile ilgili önemli ayrıntıları özetlerken aynı zamanda bu gitar markaları ile ilgili klavuzlar vererek satın alabilmeniz ve incelemeniz için yol göstermeye çalışacağız. Farklı ve dünyanın en iyi gitar markaları listesine göz atmaya geçebiliriz.

Not: Yayınlanan hiçbir link üzerinden sitemiz kazanç sağlamamaktadır.

Bu arada fiyat bazında satılan ve aranan gitarlar yerine en iyi gitar markaları listesi olduğunu unutmamak gerekir.

Dünyanın En İyi Gitar Markası Nedir?

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli marka ve modeller var ve fiyat , kullanım amacı ve hedef kitlesi açısından büyük farklılıklar göstermektedir.

Bunun da ötesinde, 100 yılı aşkın bir süredir var olan ikonik üreticiler ile tamamen talep üzerine enstrümanlar üreten küçük butik üreticiler de işin içine girdiğinde kafalar iyice karışabilir.

Gibson

Gibson markası bilindiği üzere dünyanın en iyi gitar markaları listesinde her zaman ilk sıralarda yer alır. Gibson'ın en ünlü gitarı, onlarca yıldır müzik dünyasında bir dayanak noktası olan ve tüm zamanların en iyi elektro gitarlarından biri olan Les Paul'dur . Gibson Les Paul, ABD'de yapılan üst düzey bir enstrümandır ve birkaç farklı varyasyona sahiptir.

Fender gibi, Gibson da stilleri ve tasarımlarıyla oldukça tutarlı ve ikonik oldu. Les Paul'e ek olarak, diğer ünlü Gibson elektro gitarları arasında SG, Flying V, Explorer, ES-335 ve Firebird bulunur. Klasik akustiği Hummingbird olarak görülebilir.

Yukarıda belirtilen modellerin birebir aynısı biraz daha ucuz kalite ve işçilik ile Epiphone markası adı altında da bulunabilir. Epiphone Gibson firmasının alt kuruluşu olduğundan alacağınız gitarın arkasında büyük bir marka olduğunu bilmeniz sizin daha kendinden emin olarak alışveriş yapmanıza olanak sağlayabilir.

En İyi Gibson Elektro Gitar Modelleri

Gibson-61-SG

Les Paul

Gibson, 100 yıllık tarihinde birçok ikonik enstrüman tasarladı .Bu modellerin en başında Les Paul kasa gitarlar gelmektedir.

SG

Gibson SG ,1961 yılında Gibson Les Paul SG olarak tanıtılan bir modeldi.İlk tasarımdan bu yana değişiklikler gösterse de ana tasarımda değişiklikler olmadı. Gibson SG modeli Gibson firmasının dünyada en çok satan gitar modellerinden birisidir.

Flying V

Gibson Flying V , 1958 yılında Gibson tarafından üretilen elektro gitar modelidir . Flying V, ilginç ve radikal bir tasarım ile ön plana çıktı. Lonnie Mack ve Dave Davies gibi gitaristler tarafından kullanıldı ve popüler hale geldi. Flying V modeli günümüzde ufak değişikliklere uğramış olsa da hala dünyanın en çok satan gitarları arasında.

Explorer

Gibson Explorer gitarlar ilk piyasaya çıktığında satış konusunda başarısız oldu ve 1963 yılında üretimi durduruldu. 1976 yılında Hamer Guitars isimli rakip bir firmanın benzer tasarımı satmasıyle Gibson tekrar üretime geçti ve 1970'lerin ve 1980'lerin hard rock ve heavy metal müzisyenleri arasında özellikle popüler oldu.

Fender

Gibson ile birlikte, Fender muhtemelen piyasanın en çok tanınan iki markasıdır. Gibson'ın ikonik modelleri gibi Fender'in de kendine ait ikonik modelleri bulunmakta. Bu modellerin arasında dünyanın en çok satan gitar markaları listesine girenler ise Stratocaster ve Telecaster gibi modellerdir. Bu modeller tüm zamanların en iyi gitarları listesine de girerek tarihe kazındılar. ABD markası olan Fender 60 yıldan fazladır dünya müzik piyasasına yön veren bir markadır. Gerek tonları gerek gitar tasarımları olsun bugün bile dinlediğimiz birçok müzik parçasının temel seslerini oluşturmuştur.

Son yıllarda yaptığı Fender Player Serisi ile ufak dokunuşlar ve ile gönüllerde taht kurmaya devam etmektedir. Fender Player Serisi Meksika da üretilmektedir. Tabii illa ki Amerika üretimi Fender gitarlardan vazgeçmeyen insan sayısı da bir hayli fazladır.

USA Fenders gibi, akçaağaç veya gülağacı klavyeler, HSS veya SSS manyetik konfigürasyonu ve bir dizi renk arasından seçim yapabilirsiniz. Floyd Rose tremololu modeller de mevcuttur.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi American Fender serisinden vazgeçemeyenlerin neden vazgeçmediğini anlamak isterseniz geçmişte ki efsane modellere göz atmak gerekir.. Bu modeller birinci sınıf malzemeler ve devrim niteliğinde ki donanımlar ile birleşerek günümüze kadar ulaşmaktadırlar.
Stratocaster'ın tüm zamanların en iyi elektro gitarlarından biri olarak kalmasının bir nedeni var. Fender, aynı anda hem klasik hem de modern olmayı bir şekilde başaran markalardan biri.

En İyi Fender Elektro Gitar Modelleri

Stratocaster

Fender Stratocaster , 1952'den 1954'e kadar Leo Fender , Bill Carson , George Fullerton ve Freddie Tavares tarafından tasarlanan bir elektro gitar modelidir. Fender Stratocaster modeli hem Fender'in hem de dünyanın en çok satan elektro gitar modelleri listesinin başında gelmektedir.

telecaster

Telecaster , Fender tarafından üretilen bir elektro gitar modelidir. Dünyanın ilk seri üretilen ve ticari olarak başarı kazanmış gövde tasarımıdır. Basit bir tasarıma sahip olsa da hem tasarımı hem de sesi müzik dünyasında çığır açmış ve hala günümüzde vazgeçilmez olan gitar modelidir.

mustang

1982 yılından 1990 yılına kdar üretilen Fender Mustang modeli büyük bir ivme yakalayan gerçekten kaliteli bir model.
Onu kullananlar arasında en çok bilinen isim ise Kurt Cobain.


Kurt Coibain tarafından kullanılan Fender Mustang gitarlardan bir tanesini görüyorsunuz.

Martin

Martin, Amerika menşeili akustik gitarlarda uzmanlaşmış bir gitar şirketidir. Enstrümanlarının çoğu hala Nazareth, Pennsylvania'daki tesislerinde inşa ediliyor ve kuruluşu 1833 yılına kadar uzanıyor. Martin, birçok yönden Amerikan akustik gitarının görünümünü ve sesini şekillendirmeye yardımcı oldu. Aslında, sahnede gitarlarından daha fazla projeksiyon almak isteyen Amerikalı country müzisyenlerine yardım etmek amacıyla artık klasik haline gelen dreadnought kasayı icat ettiler.

Akustik Gitarın Kısa Tarihi isimli yazıya göz gezdirebilirsiniz.

Martin, D-28 ve D-45 gibi inanılmaz derecede güzel (ve pahalı) enstrümanların yanı sıra gelecek vadeden gitaristlerin bütçelerine uyacak daha uygun fiyatlı gitarlar üretiyor. Ayrıca Martin'in, mümkün olduğunda alternatif ton ağaçları arayarak nesli tükenmekte olan ormanları koruma çabalarına öncülük etmede büyük bir rol oynadığını da belirtmekte fayda var.

Martin DX1AE , bu konuda en iyi örnek gitar modelidir ve bazı çevre dostu yapım teknikleri içerir.

Taylor

Taylor gitarları dünyanın en iyi gitar markaları listesinde başları çekenlerden birisidir. Amerika menşeili Taylor gitar aynı Martin gitar gibi pahalı ancak her kuruşuna değen gitarlar üretmektedir. Bu kalitesi dünyanın en kaliteli gitarlar listesinde olmasını sağlıyor.

Amerikan yapımı akustik gitarlar söz konusu olduğunda Taylor ve Martin gerçekten üst kademelerdir. Martin gibi Taylor da sahnede profesyonel müzisyenlerin eline geçen birçok akustik ve akustik-elektrikli enstrüman üretiyor. Düşük bütçeli gitarlar konusunda az modeli bulunmakta.

Taylor Akustik Gitar Gövde Şekilleri

  • Dreadnought
  • Grand Orchestra
  • Grand Symphony
  • Grand Pacific
  • Grand Auditorium
  • Grand Concert
  • GT

PRS

PRS, luthier Paul Reed Smith tarafından kurulmuş olan gitar şirketidir. Günümüzde PRS gitarlar modellerinden bazıları dünyanın en iyi gitarlarından kabul edilmektedir ve genellikle üst düzey Gibson'ları geride bırakmaktadır.

1985 yılında kurulan PRS diğer kçklü gitar firmalarından yeni bir tarihe sahip olsa da çok yüksek kalite de ve pahalı gitarlar üreterek başladı. SE serisi gitarlar ile daha düşük bütçeli gitarlar üreterek piyasa da geniş bir alan bulmuş olsa da SE serisi diğer markaların aksine hala daha kaliteli gitarlardı. Başlangıç gitarları olarak gördüğümüz gitarlar ile uzaktan yakından alakası olmasa da PRS için düşük bütçeli sayılıyordu.

PRS gitarları her türden gitarist tarafından kullanılıyor. Gibson Les Paul'a ya da Fender gitarlar gibi gitar endüstrisindeki ikonik marka isimlerine alternatif olarak görülen PRS , biraz pahalı olsalar da gerçekten klas gitarlar üretiyorlar.

Bu prensipleri de onları dünyaın en iyi gitar markaları listesine sokuyor.

PRS SE Custom

PRS SE Custom modelleri orta ve ileri düzey gitaristler için uygun bir gitardır.
Başlangıç seviyesi gitaristler için hala çok yüksek fiyat etiketlerine sahip.
Kalite ve ses bakımından muhteşem ve her gitaristin beğendiği bir modeldir.

PRS S2 Standart

PRS gitarları içerisinde en pahalı model S2 modelidir. Üst düzey kaliteye ve seslere sahip olan bu gitarlar üst düzey gitaristler için mükemmel kalite sunmaktadır.

Epiphone

Amerika'nın en eski enstrüman üreticilerinden biri olan Epiphone gitar markası, 1873'ten beri faaliyet gösteriyor.

Büyük akustik gitarları ile tanınan Epiphone, günümüzde şirketi 1950'lerde satın alan Gibson'ın kardeş şirketi olarak biliniyor.

Birçok Gibson gitarının daha uygun fiyatlı versiyonlarını sunarken kendi hollowbody ya da semi-hollow gitarlarını da üretmektedirler. Klasik görünümleri ve tarihi sağlam bir marka olan Epiphone giriş seviyesi ve orta seviye gitarlar konusunda memnun edici gitarlar üretmektedir. 

ESP ve LTD

80'ler ve 90'ların başında, ESP inanılmaz özel satış enstrümanları ve yüksek kaliteli orijinal tasarımlar yaratmasıyla tanınan bir gitar şirketiydi.

Bunu hala yapıyorlar ve ESP gitarları dünyada ki en iyi profesyonel müzisyenlerden bazıları tarafından, özellikle de hard rock ve metal türlerinde kullanılıyor. ESP muhteşem modellerini gerçekten büyük kitlelere ulaştırmakta başarılı oldu.

ESP LTD gitarları, EC1000 gibi daha bütçe dostu gitarlar da sunarken Eclipse gibi ESP kendi orjinal tasarımlarına da sahiptir. 

Ayrıca EC-256 gibi orta seviye gitarları da bulunan ESP-LTD gitarları hala günümüzde en çok satan ve kaliteli gitar markalarından birisidir. 

Ibanez

Ibanez , ünlü Amerikan gitarlarının kaliteli kopyalarında uzmanlaşmış bir Japon şirketi olarak piyasaya çıktı.

Bugün birçok kişi tarafından, esas olarak metal ve hard rock gitaristleri için, başlı başına harika bir gitar şirketi olarak biliniyor. Gerçekte, hemen hemen her tarz ve tür için gitar yapıyorlar, ancak metal müzik kesinlikle parladıkları yer ve metal müzik severler onlarca yıldır Ibanez'e akın ediyor.

RG serisi muhtemelen en ikonik modelidir, ancak S serisi aynı zamanda shred gitaristler tarafından da sevilir. Tabii ki, 1990'da piyasadaki ilk 7 telli gitar olan Universe ile başlayarak 7 telli gitarlar alanında da yenilikçiler oldular .
Ibanez hakkında daha fazla bilgi için Kitabevinde Başlayan Müthiş Hikaye Ibanez Gitarlarının Tarihi isimli yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.


Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu