Gitar Dersleri

Elektrik Gitarda Tel Seçimi Nasıl Yapılır?

Elektrik Gitarda Tel Seçimi Nasıl Yapılır?

Elektrik gitarda tel seçimi yaparken dikkat edilecek hususlardan önce ince yada kalın telin arasındaki farklara değinmek gerekli.

Elektrik gitar dediğimizde Elektro Gitar,Elektro Akustik Gitar ve Elektro Klasik Gitar bu konuyu kapsamaktadır.

Tel setlerinin kalınlıkları en ince telin inç cinsinden kalınlığı ile isimlendiriliyor. Yani ‘010 tel’ dendiği zaman ince “mi” teli 0.010 inçlik kalınlıkta olan tel takımı anlaşılıyor. Elektrik gitarda en çok kullanılan tel kalınlığı 009 ve 010 takımlarıdır. Popülerite açısından bu ikisini 008 ve 011 takip eder.

Kalınlık arttıkça teller sertleşiyor, inceldikçe yumuşuyor. Kalın olan telleri akorda çekmek için daha fazla sıkmak gerektiğinden doğası gereği ince tele göre hissiyat daha sert oluyor. Bu durumda bending (tel çekme), vibrato gibi teknikleri uygulamak ince tellerde daha kolay oluyor. Oysa ince tellere göre kalın tellerde daha dolgun ton çıktığı söylenir. Ayrıca kalın tellerin salınım sırasında ortaya çıkan dairesel hareketleri daha dar olacağından tel yüksekliği daha düşük ayarlanabilir. Bu da çalımı kolaylaştıracak başka bir etkendir. Bunların dışında genel olarak ince tellerin ton olarak daha parlak olduğu bilinir. Benzer şekilde tel kalınlığı artıkça ton daha matlaşacaktır.

En İyi Elektro Tel Markası Nedir?

 

Marka : Darco
Marka : Savarez
Marka : Daddario
Marka : Sonora
Marka : Martin

Bu markalar ortalama 4 $ ile 15-20$ arasında değişmektedir ve uzun süre seslerinde bozulma olmadan çalabilirsiniz.Tabii ki gerekli özeni  gösterdiğiniz sürece.

Kaçırmayın !!!  Gitar Notaları : Klavye Üzerindeki Nota Yerleri

 

Tel Kalınlığı Değişince Gitarda Hangi Ayarlar Yeniden Yapılmalı?

Tel kalınlığı değiştirildiğinde gitarda bazı ayarların tekrar yapılması gerekebilir. İnce bir setten kalına geçildiğinde gitar sapına binen kuvvet artacağından gitar klavyesi iç bükey bir pozisyon alma eğilimine girecektir. Kişisel tercihler farklılık gösterse de genellikle bir miktar içbükeylik tercih edilen bir durumdur. Ancak fazlası, 3. ve 15. perdeler arasında tel yüksekliğinin gereğinden fazla olmasına ve bazı durumlarda 12. veya 15. perdelerden yukarısında çarpmaların (bızlama!) ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu durumda sap çeliği (truss rod) ile sap ayarı yapmak (ya da yaptırmak-bilmiyorsanız kurcalamayın!) gerekecektir. Tel kalınlığı değişiklikleri sabit eşikli gitarlarda sadece sap ayarı ile atlatılabilecekken tremolo sistemi olan gitarlarda genellikle alt eşik, tel yüksekliği ve entonasyon ayarı da gerekebilecektir. Kilitli köprü sistemleri olan gitarlarda bu tür değişimlerde ayarları tekrar yapmak biraz zahmetli olabilir. Nitekim arkadan yaylarla gerdirilmiş tremolo sistemine binen yük farklılaşacağından ince telden kalına geçildiğinde köprü öne doğru gelecek, entonasyon ayarı bozulacak ve tel yüksekliği de artacaktır. Tersi durumda, yani kalından inceye geçildiğinde ise tersi yaşanacak, tremolo sistemi geri doğru kaçacaktır. Her durumda tremolo sistemindeki yayları, tel yüksekliğini ve entonasyonu yeniden ayarlamak (ayarlatmak-bilmiyorsanız kurcalamayın demiş miydim?) gerekecektir.

Çalacağınız Müzik Tarzına Göre Tel Kalınlığı Değişir mi?

Funk, blues, rock, metal gibi türleri çalıyorsanız ve aksini tercih etmek için haklı bir sebebiniz yoksa 009 ya da 010 kalınlıktaki setleri kullanmanız yerinde olacaktır. Bu türlerde sıkça bending yapıyor olacağınızdan kalın tellerden hele de sol teli sarımlı olan 012, 013 gibi setlerden uzak durmanız mantıklı olacaktır. Oysa vibrato ve bending gibi tekniklerin çok az kullanıldığı veya hiç kullanılmadığı caz tarzında çalıyorsanız 011 veya daha kalın setleri tercih etmeniz yerinde olacaktır. Nitekim cazda sustain elde etmek için overdrive/distortion gibi high gain’li tonlar kullanmayacak, sustain’i gitardan ve tellerden alacaksınız. Temiz tonlarda hızlı penalama ve sweep arpejleri kalın tellerde yapmak daha kolay olacak ve daha dolgun, cazda tercih edilen mat/koyu tonları elde edebileceksiniz.

Kaçırmayın !!!  Akustik ve Elektro Akustik Gitar Rehberi

Önceki paragrafta funk stili için de 009 veya 010 kalınlık tavsiye etmiştim ama mutlaka istisnaları olabilir. Sıklıkla stacatto (kesik kesik çalmak) veya mute (sağ veya sol el ile susturulmuş) notalar çalıyorsanız tellerin penaya daha sert bir şekilde tepki vermesini isteyebilirsiniz. Bu durumda funk çalarken 011 veya daha kalın setleri tercih edebilirsiniz.

Tel Boyu ve Tel Kalınlığı İlişkisi

Elektrik gitarda tel boyu yani alt eşik, ile üst eşik arasındaki net mesafe gitar tiplerine göre farklılık gösterebiliyor. Yaygın olarak kullanılan iki ölçü var. Fender tipi gitarlarda tel boyu (scale length) 25½ inç iken Gibson tipi gitarlarda 24¾ inç oluyor. Aradaki fark bizim ölçeğimizle 2 cm civarında. Bu da daha kısa tel boyu ölçüsüne sahip Gibson tipi gitarlarda tel gerginliğinin daha az olmasını ve dolayısıyla daha yumuşak bir hissiyat olmasını sağlıyor. Bu durumda Gibson tipi gitarlarda 010 set kullanmanın hissiyat açısından Fender’lerde 009 kullanmaya denk düştüğünü söylemek sanıyorum yanlış olmaz.

Peki Telleri Hangi Sıklıkta Değiştirmeliyiz?

Günde iki saat veya daha uzun süre çalıyorsanız alt üç teli 15 günde, kalın telleri ayda bir değiştirmekte fayda var. Bütçesi kısıtlı olan arkadaşlarımız belki süreyi daha uzun tutabilir ancak aylarca telleri değişmemiş bir elektrik gitarda doğru bir entonasyon elde etmeyi unutun. Paslanan oksitlenen tellerin sürtünmeyi arttırarak performansı zorlaştırması ve perde demirlerini eritmesi de cabası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu