Gitar

Elektro Gitar Manyetikleri Nasıl Çalışır?

Elektro gitar manyetikleri teller üzerinde oluşan titreşimlerini elektrik sinyallerine çevirerek ileten manyetik cihazlardır. Elektro gitar manyetikleri içerisinde bulunan bobinler sayesinde mekanik enerji elektrik enerjisine çevrilmektedir.

Gitar Manyetikleri İç Yapısı

gitar manyetikleri ic yapisi
Elektro Gitar Manyetikleri İç Yapısı

Elektro gitar manyetikleri yapı prensibi 42 gauge yani 0.1016 mm kalınlığında tel ile belirli hesaplamalara göre sarılarak oluşturulan mıknatıs ile oluşmaktadır.

Gitar Manyetikleri Çalışma Prensibi

Elektro gitar manyetikleri, gitar üzerindeki tellerin titreşimlerini elektrik sinyallerine çevirerek ton kontrolleri ,ses kontrolleri üzerinden geçirerek kablo vasıtası ile jack kısmına oradan da gitar amplifikatörüne aktarılır.Bu sayede zayıf sinyal değeri amfi ile arttırılarak duyulur.

Aşağıda ki şema da 3 yollu switcher 2 humbucker ile oluşturulmuş temel şemayı görüyorsunuz.

elektro-gitar-manyetikleri-calisma-prensibi
Gitar Manyetikleri Çalışma Prensibi (Kaynak: www.premierguitar.com)

Elektro Gitar Manyetikleri Çeşitleri Nelerdir?

Modern elektro gitar manyetikler iki farklı mıknatıs türünden birisini kullanır. Bu mıknatıs türleri Alnico veya Seramik mıknatıslardır.

Alnico mıknatıslar alüminyum, nikel ve kobalt birleşimi ile meydana gelmektedir. Al-ni-co ismi ise bu 3 birleşimin harflerinden türemiştir.Seramik mıknatıslar ise demir oksit ile oluşturulan seramik malzemeden yapılır.

Seramik mıknatıslar : Manyetik seviyeleri nedeniyle daha doğal,sıcak ve daha güçlü bir sinyal üretirler.

Alnico mıknatıslar : Alnico mıknatıslar 3 gruba ayrılmaktadır. Bunlar; Alnico II, Alnico V ve Alnico VIII olarak isimlendirilir. Bu 3 elementin farklı karışımları ile oluşturulan manyetikler daha farklı ses aralıklarına sahiptir.

  • Alnico II yumuşak vintage tarzı tonlar oluşturmaktadır.
  • Alnico V genellikle daha parlak ses tonları vermektedir.
  • Alnico VII mıknatıslar seramik mıknatıslara daha yakın ses aralıklarına sahip ve en güçlü ses hassasiyetine sahip alnico manyetik türüdür.
Kaçırmayın !!!  Gitar Öğrenmek İsteyenlerin Bilmesi Gereken 10 Temel Konu

Bu bilgilerin sizin için önemi büyük gibi görünmesede alacağınız ve çalacağınız gitar üzerinde bulunan manyetik türleri ile sizin tarzınıza uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Single Coil Elektro Gitar Manyetikleri (Tek Bobinli)

Tek bobinli bir manyetik için, teller tek bir bobin etrafına sarılır. Sargı sayısı değişkenlik gösterse de;

  • Stratocaster tarzı bir manyetik için, bobin etrafına 8.350 kez tel sarılabilir.
  • Daha geniş ses aralığına sahip P-90 tarzı manyetikler için 10.500 kez tel sarımı yapılabilir.
Single Elektro Gitar Manyetikleri

Elektro gitar manyetikleri üzerinde yapılan sarım sayısı sesin tonu,kalitesi,netliği,ses aralığı gibi birçok faktöre etki etmektedir.Bu duruma manyetiğin empedansı etki etmektedir.

Empedans elektriksel bir kavram olduğu için çok teknik detaya girmeden anlatmak gerekirse oluşan elektrik sinyalinin direncini temsil etmektedir.Teknik olan bu durumla birlikte ses spectrumlarının genişliği ayarlanmaktadır.Fender Stratocaster ve Telecaster gibi gitarlar tek bobinli manyetikler kullanarak clean tonlarda daha çok country müzik türlerinde kullanılmaktadır.

Bu tarz ton aralıkları oluşturan manyetiklerin en büyük dezavantajı istenmeyen ses frekanslarını (dip ses v.b) amfi üzerinden yansıtmasıdır.Bundan dolayı uğultu gibi bozukluklar amfilere rahatlıkla iletilebilir.

Dual Coil Elektro Gitar Manyetikleri (Humbucker)

Uğultu,dip ses gibi sorunları ortadan kaldırmak için ise humbucker dediğimiz çift sarımlı manyetikler geliştirildi.Humbucker manyetikler bu sorunu gerçekten ortadan kaldırıyor.Sebebi ise sarım yapılan manyetik kutuplarının ters çevrilerek iki adet manyetiğin iletişime geçmesidir.

Çift bobinli humbucker’ın avantajı , uğultuya neden olan ve farklı birçok sesi filtrelemesidir. Hem yüksek hem de düşük ses frekansları birbirini filtrelediği için elektro gitarınızın gerçek sesini daha iyi alabilirsiniz. Bu özelliği humbuckers’ları hard rock ve heavy metal gitaristlerinin yanı sıra caz ve blues gitaristleri arasında da popüler hale getirmektedir.

Kaçırmayın !!!  Gitarda Neden Standart EADGBE Akordu Kullanıyoruz? Sebebi Nedir?

Bu sebeple humbucker manyetikleri Les Paul ,SG ve Gibson türü gitarlarda bolca görmeniz mümkün.

Gibson Gitar 2019 Modellerini Tanıttı 34

Humbucker manyetiklerin bir büyük avantajı ise selector dediğimiz manyetik seçici switch vasıtası ile ister tek ister çift olarak kullanabilmemizdir.Bu sayede gitar üzerinde ki diğer single manyetiklerin gücü arttırılarak daha belirgin sesler elde edilebilmesidir.

Aktif ve Pasif Manyetik Nedir?

Humbuckers türleri aktif manyetikler ve pasif manyetikler olarak ikiye ayrılmaktadır.Genellikle gitarlar üzerinde pasif manyetikler bulunur.Pasif manyetikler sadece tellerin titreşimi üzerinden elektrik sinyali üretirken aktif manyetiklere göre daha güçsüzdürler.

Aktif manyetikler ise gitar üzerinde 9 voltluk piller ile sağlanan ufak bir preamp ile çalışırlar ve gitarist için daha fazla tiz ve bas sesler üretmesini sağlar.Aktif manyetiklerin en büyük üreticilerinden birisi EMG manyetiklerdir ve Metallica gibi heavy metal grupları arasında popüler olarak kullanılmaktadır.

Piezo Manyetik Nedir ?

Piezo manyetikler yukarıda anlattığımız standart manyetik türlerinden farklı bir çalışma prensibine bağlıdır.Piezo manyetikleri tellerden gelen sinyali kendi içerisinde elektrik sinyallerine çevirerek elektro gitar amfisi üzerinden iletmektedir.

Standart manyetiklerin tonu birbirine benzer olsa da piezo manyetiklerde bu durum belirgin şekilde farklılık göstermektedir.Bu manyetiklerin en büyük özelliği ise elektro gitarınıza akustik bir ton vermesidir.

Bu şekilde hem elektro hemde akustik bir ses karışımı ile mükemmel ses çeşitliliği sağlanmaktadır.Tabii piezo manyetikler fiyatları ile de farklarını ortaya koymaktadır.

Piezo manyetikler konusunda aşağıdaki videoyu izleyerek ses farkını inceleyebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

3 Yorum

  1. Bas gitar manyetik bobin teli özelliği varmı? Daha çok spir veya kalın bobin teli sesin kalınlığını yükseltirmi. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu