Gitar DersleriGitar Akorları

Em Akoru – Mi Minör Nasıl Basılır? (En Kolay 2 Yöntem)

Em Akoru Nasıl Basılır?

Baresiz olarak kolay basılışı nedeniyle en kolay öğrenilen ve dolayısıyla da en popüler akorlardan biridir. Bu sebeple hakkında sıkça araştırma yapılan diğer bir popüler akordur. Mi minör ses dizisinin kök sesi olan, Mi notası üzerine triad oluşturulur. Kök ses Mi notası – K3 – B3 şeklinde oluşturulur. Em harfleriyle yazılan, Mi minör akoru sadece iki parmak kullanılarak elde edilebile bir ses dizisidir. Farklı olarak toplamda 6 basılış şekli bulunur.

Em Akoru Hangi Notalardan Oluşur?

Mi Minör akoru, Mi – Sol – Si notalarından oluşur. Farklı birleşimlerle, Mi Minör akoru elde edilebilir. Bu birleşimlerde akoru oluşturan seslerin artıyor olması, akorun triad olma özelliğini değiştirmez. Temel akorlardan sonra en sık kullanılan ve en kolay öğrenilen akorlardan biridir. Kolay bir şekilde oluşturulması avantajı, gitar öğrenmeye başladığınızda el alışkanlığınızı pekiştiren akorlardan biri olmasına ve sıklıkla kullanılmasına sebep olur.

Baresiz Em Akoru Nasıl Basılır?

Kursta öğrenci arkadaşlara da gösterdiğimiz ilk akordur kendileri.

Sebebi hem 2 parmakla ve kolay bir şekilde basılması hemde diğer akorlar için ön hazırlık yaratacak olması.

Sadece iki parmak kullanılan bu basılış şekli, en hızlı öğrenebileceğiniz akorlar arasındadır.

Em-Akoru
Em-Akoru

Üstten ikinci tel – ikinci perde – ikinci parmak

Üstten üçüncü tel – ikinci perde – üçüncü parmak

Bareli Em Akoru Nasıl Basılır?

Mi minör akoru
Bareli Mi minör Akoru
  1. perdeye bare parmağı olan birinci parmağımızla bare oluşturuyoruz.

Alttan ikinci tel – sekizinci perde – ikinci parmak

Üstten üçüncü tel – dokuzuncu perde – üçüncü parmak

Alttan üçüncü tel – dokuzuncu perde – dördüncü parmak

Bu kombinasyonların dışında da Mi minör oluşturmanın 4 farklı yöntemi daha bulunuyor. Her notanın Majör ve minör akorları vardır. Em akoru basit basılış tekniği nedeniyle, kolayca öğrenilen ve akılda kaldığı için de, gitar öğrenmek isteyenlerin ilk öğrendiği akordur. Em akoru ile La minör yani Am akoruna yapılan geçişlerle çeşitli armoniler kolayca ortaya çıkarılabilir. Akorlar arasında ki geçişlerin hızlanması ve öğrenilen akor sayısının artması, gitar çalış becerilerinin artmasını sağlar. Aynı zamanda armoni oluşturmanın kurallarının nasıl işlediğine dair bilgi almanızı sağlar. Gitar öğrenmenin ilk aşamasında, Mi minör akoru önemli bir öğretici işleve sahiptir. Mi Minör gitara karşı el becerilerinin artmasında başvurulan ilk alıştırma akorlarından biridir.

Originally posted 2019-02-19 08:00:51.

Kaçırmayın !!!  Gitarda Parmak Gücünüzü Nasıl Arttırırsınız?

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu