Gitar Dersleri

En İyi 10 Klasik Gitar Soloları ve Parçaları

Temel akorlar ile klasik gitar çalanlar uzak dursun

Klasik gitar soloları arıyorsanız doğru yere geldiniz. Eğer klasik gitarı sadece Temel akorlar ile şarkı söylemek için kullanıyorsanız bu yazı size göre değil.

Normalde hangi tarzda gitar çalarsanız çalın, klasik gitar parçalarının oldukça güzel olduğunu inkar edemezsiniz. Sıkı çalışma,yüksek teknik bilgiler içerdiğinden dolayı klasik gitar soloları ve parçaları saygıyı kesinlikle hakediyorlar.

Klasik Gitar Soloları ve Parçaları

Klasik gitar ile çalınan ve birbirinden muhteşem klasik parçalar arasından en iyi 23 tanesini sizler için bir araya getirdik.

Francisco Tarrega – “Gran Vals”

1990’lar ve 2000’ler boyunca çok popüler olan ikonik Nokia zil sesini biliyor musunuz? Eseri 1902’de kaleme alan Francisco Tarrega tarafından bestelenen bu klasik gitar parçasından geliyor.

Bu parçayı bir kez kaydettiğinizde, özellikle de tanınabilir melodisi nedeniyle tüm dinleyicileri memnun edeceğinizden emin olabilirsiniz.

Bu liste boyunca Francisco Tarrega’nın adını sıkça göreceksiniz çünkü klasik müziğe yaptığı katkılar gerçekten çok fazla.

Tab: ClassicalGuitarShed.com

Mauro Giuliani – “Grand Overture, Op.61”

İyi hazırlanmış klasik müziğin özelliklerini tamamen bünyesinde barındıran bir gitar parçası mı eklemek istiyorsunuz? Mauro Giuliani’nin Grand Overture eseri kesinlikle becerilerinizi sınayacak ve sınırlarını zorlayacaktır.

Bu parça, önce gerilim hissi vererek başlasa da daha sonra, neşeli bir atmosfere geçer.

Kaçırmayın !!!  Gitarda Gamlar ve Modlar Nedir? Detaylı Anlatım

Mauro Giuliani’nin Grand Overture isimli eseri korkaklara göre değil. Ancak, bunu başarabilirseniz, mutlu bir izleyici kitlesine sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz. 

Tab: ClassicalGuitarShed.com

Johann Sebastian Bach “Chaconne”

Bir keman parçasının gitara uyarlanması alışılmadık bir durum değildir. Aslında, son zamanlarda Randy Rhoads gibi gitaristler, yeni gitar melodileri icat etmek için keman parçalarından yararlandılar . 

Bach şüphesiz tüm zamanların en büyük bestecilerinden biridir ve bu parça gitar için çok uygundur. Bach’ın bildiği birçok şeyi, özellikle de uzun ve kapsamlı melodik dizelerini içerir.

Bu parçanın bazı zor anları var, özellikle de tüm hammer on ve pull off hareketlerini içeren bir an. Bach’tan beklenecek şekilde oldukça muhteşem bir eser.

Parçanın uzun olması klasik gitar soloları konusunda sizi zorlayabilir fakat sabırlı olursanız muhteşem bir deneyim elde edeceksiniz.

Tab: Ultimate-Guitar.com

“Una Limosna Por El Amore De Dios” Agustin Barrios Mangore

Repertuarınıza ekleyebileceğiniz daha kısa bir klasik gitar soloları arıyorsanız, bunu düşünün. Kısa olmasına rağmen, güzelliği ve zorluğu hiç eksik değil (özellikle tremolo picking ile uğraşıyorsanız). Aslında, şarkı genellikle El Ultimo Tremolo olarak adlandırılır ve şarkı boyunca tremolo yüklü melodiler bulunmaktadır.

Agustin Barrios Mangore, tarihin en başarılı gitar bestecilerinden biridir. İlginçtir ki, bu eseri ölümünden kısa bir süre önce kaleme almıştır. Tanrı Sevgisi İçin Bir Sadaka (başlığın tercüme ettiği gibi), yaratıcısı için son bir adak gibi görünüyor.

Tab: ClassicalGuitarShed.com

Anonymous – “Greensleeves”

Klasik gitar sololarına aşina değilseniz, muhtemelen bu parçayı daha önce duymuşsunuzdur. Bunun nedeni müzik, yaygın olarak bilinen ve Noel şarkısı olan What Child Is This ? 

Bu şarkının nereden geldiği pek bilinmiyor ama 16. yüzyıl İngiltere’sinden geldiği biliniyor. Kökenleriyle ilgili olarak, Kral VIII.Henry‘yi içeren birçok iddiada bulunuldu.

Kaçırmayın !!!  Sus Akorlar Nasıl Basılır?

Kökeni ne olursa olsun Greensleeves, özellikle yeni başlayanlar için repertuarınıza eklemek için mükemmel bir parçadır. Dikkate değer melodisi nedeniyle, onu kısa sürede seveceksiniz.

Tab: Ultimate-Guitar.com

Christian Petzold “G’ in Minuet”

Minuet in G, en azından tarihsel açıdan ilginç bir parça. Bu eser, ikinci eşine hediye edilen bir defterde bulunduğu için Johann Sebastian Bach‘a atfedilmiştir. Ancak 1970’lerde aslında Christian Petzold tarafından bestelendiği keşfedildi. 

Minuet In G, bir pedal tonlu bas eşliğinde Bach’ın imzası olan ezici melodilerini içerir. Sadece buradan yola çıkarak, neden Bach’a atfedilebileceğini görmek kolaydır. 

Oldukça kısa ve herhangi bir izleyicide yankı uyandıracağı kesin olan tanınabilir bir melodiye sahip. Yeni başlayan biri, bu şarkıyı klasik gitar müziğine ilk girişleri için uygun bulacaktır.

Tab: Ultimate-Guitar.com

Niccolo Paganini, Franz Liszt “La Campanella”

Niccolo Paganini, insanlık dışı çalma becerileriyle seyircileri sık sık büyüleyen, bilinen bir keman virtüözüydü. Aslında, ruhunu Şeytan’a sattığı ve bunun üzerine ünlü Devil’s Trill’i yazdığı bir efsane var. 

La Campanella o şarkı değil. Ancak oldukça zor bir parçadır. Birçok kişi Paganini’nin La Campanella performansından etkilendi. Özellikle Franz Liszt, şarkıyı piyano performansı için yeniden düzenleme görevini üstlendi.

Bu parçayı öğrenmeye karar verirseniz, kesinlikle eğleneceksiniz. Oldukça zorlaşıyor ve bazı son derece hızlı ifadelere sahip. Acele etmeyin ve yavaş gidin ve repertuarınıza eklemeyi unutmayın.

Tab: ClassicalGuitarShed.com

Jose Ferrer “Tango No. 3” 

Jose Ferrer, düzenli olarak müzik icra eden ve öğreten, 19. yüzyıldan kalma ünlü bir İspanyol klasik gitar bestecisidir. Tango No. 3 adlı eseri en ünlü parçalarından biridir.

Tango No. 3, adından da anlaşılacağı gibi, bir Tango ritim tarzına sahiptir. Bu parça, şarkı listesine eklemek isteyen yeni başlayanlar için harika bir seçimdir. 

Kaçırmayın !!!  Lambalı Amfi (Amplifikatör) Lambaları Nasıl Değiştirilir?

Bazı zorlukları olsa da oldukça kısa bir şarkı. Yani, ritmik zorluklar yaşıyorsanız sorun teşkil edebilecek bazı zor triller var.

Tab: ClassicalGuitarShed.com

Ludwig van Beethoven “Ode To Joy”

Çok fazla klasik müzik dinlememiş ve klasik gitar soloları bilmiyor olsanız bile Beethoven adını duymuşsunuzdur. Eserleri, şimdiye kadar bestelenmiş en büyük eserlerden bazıları olarak zamanın sınavından geçti.

Ode To Joy belki de en tanınmışlarından biridir. Hristiyan ilahilerine aşina iseniz, Jesu, Joy Of Man’s Desiring şarkısı bu parçanın müziğine ayarlanmıştır. 

Piyano çalanlar için, muhtemelen bu şarkıyı başlangıç ​​seviyesinde öğrenmişsinizdir. Bu şarkı aynı zamanda klasik gitar çalmaya harika bir giriş yapıyor. Oldukça kolay oynanabilir ve akılda kalıcı yapısı sayesinde hızlı bir şekilde öğrenebileceksiniz.

Ode To Joy, klasik müzik dünyasında gerçek bir temel parçadır. 

Tab: ClassicalGuitarShed.com

Johann Sebastian Bach “E Minör Bourree” 

Tanınmış bestecilerden bahsetmişken, işte Johann Sebastian Bach’ın başka bir parçası. Bouree In E Minor, orijinal olarak ud için yazdığı en tanınmış eserlerinden biridir.

Bu parçanın 2 farklı bölümü var, ilki en çok tanınanı. Ancak ikinci bölümün zorluğu ve bilinmezliği nedeniyle biraz daha fazla zaman harcanması gerekebilir.

Tab: ClassicalGuitarShed.com

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu