İnceleme

En İyi 9 Gitar Akort Programı ve Akort Aleti

Gitara yeni başlayan arkadaşların zorlandığı konulardan biriside gitar akort etmektir.

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle cebimizde ki telefonlarımızda bile artık bu aletleri program olarak taşımak mümkün olduğundan ulaşılması imkansız bir konu olmaktan çıktı.

Gitar akort programı olarak Android , IOS ve PC platformlarında bolca program bulabilirsiniz.

Ayrıca gitar çalmayı meslek olarak yapan yada gittiği yerlerde akort aleti aramak zorunda kalan arkadaşlar içinde en profesyonel cihazları sırasıyla tanıtmak istiyoruz.

Şimdi Android ve IOS platformlarında Gitar Tuner programı incelemeden öncelikle en iyi gitar akort aletlerini inceleyelim.

PolyTune 3 Polifonik LED Gitar Tuner Pedalı

Polytune Gitar Akort Pedalı

PolyTune nasıl bir akort aleti?

Gitaristlerin en çok sevdiği gitar akort aleti monofonik değil polifonik bir gitar tuner olması sanırım.

Polytune Polifonik gitar akort aletinin en büyük özelliği tek tek değil tüm telleri aynı anda akort edebilmesidir.

Nasıl mı ?

Diyelim ki Sahnedesiniz ve gitarınızın akordu bozuk.

Diğer pedallarınız arasında pasif durumda olan Polytune Polifonik gitar akort aletine ayağınızla açtığınızda tüm tellerinize yukarıdan aşağıya bir kez çalmanız halinde o anda 6 telinde hangi akort ayarında olduğunu anında anlayarak yapmanız gereken ayarları anında size gösterir ve 3-5 saniye içinde hemen akordunuzu yaparak performansınıza devam edebilirsiniz.

Bu özelliğin size faydası hem sahne de dinleyiciler sizi sabırla beklemeyecek olması hem de transpoze gerektiren durumlarda hemen akort edebilmenizdir.

Hem elektrik hem bass gitarlar için kullanılabilen PolyTune son derece esnek kullanım imkanı da sağlar. Referans frekansı 435 Hz ila 445 Hz arasında değiştirilebilir. Böylelikle herkesle, her enstrümanla, her koşul altında çalabilmeniz garantilenmektedir.

Kaçırmayın !!!  Ibanez Artcore AF75 Caz Kasa Gitar İnceleme

Bunların dışında bir çok ek özelliği bulunan bu akort cihazını incelemenizi tavsiye ederim.

Korg Pitchblack Kromatik Tuner

Korg Pitchblack Kromatik Akort Aleti

Korg Pitchblack dayanıklı yapısıyla yukarıda bahsettiğimiz gibi polifonik bir akort aletidir.

Kolay ve çabuk bir şekilde doğru akort imkanı sağlayan Korg Pitchblack tüm tellerdeki akort durumunu bir kerede görüntülediğinden bir bakışla tüm tellerdeki akordun kontrol edilebilmesine olanak verir.  Tremolo sistemleri için idealdir. Flat (5 yarım ton), Capo (7 yarım ton) ve Drop-D akordunu destekler. “String Seeker” özelliği sayesinde ekranı o an akort edilen tele yönlendirir. Kesin ve doğru akort için dört ölçüm modu vardır.

Cihazı taktığınızda bas gitar mı yoksa elektro gitar mı takdığınızı anlayarak o enstrümana göre gerekli değerleri verir.

Hem pil hemde adaptör ile çalışabilen bu cihaz ülkemizde orta seviye bir fiyatta olduğundan tercih edilebilir bir üründür.

Bu cihazı Mydukkan sitesinden inceleyebilirsiniz.

Boss TU-3 Akort Pedalı

Boss TU-3 Akort Aleti
Boss TU-3 Akort Aleti

Boss TU-3 Akort Pedalı ünlü Boss markasının bir ürünü olduğundan  kalitesinden kesinlikle şüphe etmeyeceğiniz bir akort aletidir.

Boss TU-3’ün diğer cihazlara nazaran en güzel özelliklerinden birisi sisteminizde çalışırken çıkart tak yaptığınızda sinyal kapama özelliği sayesinde çatır çutur sesler duymamanızdır.

Ekranı geniş ve okuması kolay bir yapıya sahip olan Boss TU-3 akort aleti sahne performanslarınızda size gerçekten kolaylık sağlayacak bir akort pedalıdır.

Korg CA-50 Akort Aleti

Korg CA-50 Akort Aleti
Korg CA-50 Akort Aleti

Alt seviye akort aletlerinden birisi olan Korg CA-50 modeli piyasada her an bulabileceğiniz başlangıç için ideal bir gitar akort aletidir.

Ses frekans aralığı sayesinde gitar,keman,çello,bas gitar vs gibi birçok enstrümanı akort etme konusunda idealdir.

Sahne alan bir gitarist için bence gerekli bir cihaz değil çünkü sesi mikrofonla almasından ziyade çivi jack ile alabilse de polifonik cihazlar gibi tüm telleri aynı anda değil monofonik olarak tek tek ayarlamanız gerektiği için ev yada kurs gibi alanlarda idealdir.

Cherry CT-200C Akort Aleti

Cherry CT-200C Akort Aleti
Cherry CT-200C Akort Aleti

Cherry CT-200C akort aleti dahili mikrofon sistemiyle ve pil ile çalışan ucuz yollu gitarınızın klavyesine üzerinde ki kıskacı vasıtasıyla takılarak gitarınızı akort edebileceğiniz bir alettir.

Kaçırmayın !!!  2000 TL Altı Elektro Gitar Amfi Önerisi ve İncelemesi

Piyasada ki ucuz ve tabiri caizse idarelik bir cihaz.

Ancak evinizde odanız da tellerinizi tek tek akort etmek için çantanızda bulunması gereken ufak portatif bir cihazdır.

Ortalama 25-30 TL gibi bir fiyata sahip.

Korg PRO PB-05 Rackmount Akort Modülü

Korg PITCHBLACK PRO PB-05 Rackmount Akort Modülü
Korg PITCHBLACK PRO PB-05

PitchBlack Pro, görünürlüğü yüksek 3D akort metrajına sahip, hafif, ince bir rackmount akort cihazıdır.

PitchBlack Pro, uzaktan bile göstergesi görülebilen, sahnede, provalarda ve kayıtlarda kullanmak için ideal, profesyonel, 19 inçlik, gitar/bass için rackmount akort cihazıdır. Yeni tasarlanmış akort metrajı harika bir görüntüye sahiptir.  Güçlü ışık ve parlaklık veren renkli LED ışıklara ek olarak, özel tasarımıyla ışığı üç boyutlu olarak gösterir. Böylece herhangi bir açıdan ve uzaklıktan bakıldığında sesteki değişikliklerin bariz görünebilmesi sağlanır.
Üç metraj görüntüleme modu vardır. Regular metraj modu ile iğne tipi ölçüm yaparak metrajın ortasındaki ışık yanacak şekilde, Strobe metraj modu ile LED metraj akışı duracak şekilde, Half Strobe modu ile sadece metrajın ortasındaki ışık yanacak şekilde ve LED metraj akışı duracak şekilde akort yapılır.
Kablo kontrol özelliği ile monaural phone kablosunun bir ucu INPUT 1 jakına, diğer ucu CABLE CHECK jakına bağlanarak ekranda kablolarda bir sorun olup olmadığı görülebilir. Audio giriş sinyalindeki değişiklikleri ve gürültüleri en aza indirmek üzere tamponlanmış çıkışlara, OUTPUT jakından ses vermeden akort yapılabilme imkanı veren Mute fonksyonuna, ayak svici ile mute fonksiyonunu açıp/kapatabilen MUTE jakında sahiptir.

Vox AC CLIP TUNE Akort Aleti

Vox AC CLIP TUNE Akort Aleti
Vox AC CLIP TUNE Akort Aleti

Vox markasi ile özdeşleşmiş elmas deseni ve Vox logosu ile AC Clip Tune, klasik Vox amfilerine mükemmel uyum sağlar. Kendi sınıfında lider hassaslığa sahip, canlı renkleri olan bir lcd ekranı, ve esnek klipsli mekanizması ile AC Clip Tune, hem sesinizdei hem de görünüşünüzdeki mükemmeliği korumanızı sağlar. Çekici görünümü ve işlevsel gücü ile AC Clip Tune, size hassasiyet ve tarz katacak eşsiz bir akort aleti.

Kaçırmayın !!!  Metallica Kullandığı Tüm Amfi Ayarları ve Tonları (1983-2011)

Ortalama 80-TL fiyatı olan Vox AC Clip klipsli akor aletleri kategorisinde en kalitelilerden birisi sayabilirsiz.

Pekii bunlardan hiçbirisi işime yaramaz.

Akıllı telefonlar üzerinde ki akort programları gerçekleri kadar kaliteli olmasa da bana yeter arkadaş diyorsanız android ve ios için en kaliteli akort programı hangisi onları inceleyelim.

Akıllı telefonlar üzerindeki gitar akort programları gerçekleri kadar etkili ve doğru kalibrasyon yapamıyor olsa da bunların içinde android üzerinde bana göre en iyisi boss firmasinin akıllı telefonlar için android platformunda çıkardığı Boss Tuner.

Google Play’de Android Telefonlar İçin En İyi Gitar Akort Programı : Boss Tuner

Android Gitar Akort Programı Boss Tuner
Android Gitar Akort Programı Boss Tuner

Android için en iyi gitar akort programı olarak işte size Boss Tuner

Ücretsiz olmasının yanı sıra yaylı ve telli enstrümanların birçoğunu akort edebiliyor.

Bazı android gitar akort programları gibi uygulama içi satın alma bir ton reklam gösterme gibi maddi çıkar düşünmeyen tamamen ücretsiz gitar akort programıdır.

ITunes’da IOS Telefonlar İçin En İyi Gitar Akort Programı : Fender Tuner

ITunes IOS Telefonlar İçin En İyi Gitar Akort Programı : Fender Tune
ITunes IOS Telefonlar İçin En İyi Gitar Akort Programı : Fender Tune

iOS platformunda Apple telefonlar için de gitar akort programları arasında yine en kalitelisi bana göre Fender Tune

Gerçek cihazları her an taşımak sıkıntı olacağından akıllı telefonlarının kaliteli bir akort programı olması gerçekten iyi bir durum.

Tabii ki en kaliteli ve doğru değerleri verecek programı bulmak zor olabilir.

Birçok programı denemiş birisi olarak ios platformunda Apple için en kalitelisi yine kaliteli bir marka olan Fender Tune

Gitar Akort Aleti Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim

Bu tamamen kendi tercihinize kalmış bir durum.

Klipsli,Raf tipi,Pedal Tipi,Mobil gibi

Fiyatı monofonik yada polifonik olması ömrü kalitesi markası gibi birçok etken olabilir.

Ama benim şahsi görüşüm eğer profesyonel bir ekipman aramiyorsaniz 100TL üzeri bir ekipman gereksiz.

Klipsli bir gitar akort aleti işinize yarayacaktır.(Çok İyi Olmasa da)

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu