Davul

Yeni Başlayanlar İçin En İyi Davul Rehberi

Davul-Bateri çalmak isteyenler için başlangıç rehberi

Davul çalmak mı istiyorsanız bu makale tam size göre. Davul çalmaya yeni başlayanlar için muhteşem bir rehber olduğunu düşünüyoruz.

Hadi başlayalım.

Yani davul çalmak istiyorsunuz ama nereden başlamanız gerektiğinden tam olarak emin değil misiniz? Davul çalmak çocukluğumuzun ilk günlerinden itibaren, kafamızın içinde hayal ettiğimiz veya yakınlarda müzik dinlediğimizde duyduğumuz bir melodinin ritmine kendimizi kaptırarak ellerimizle veya parmaklarımızla tempo tuttuğumuz bir şekilde başlar. İçimizdeki bu ritmi hissetmek neredeyse kendi varoluşumuzun bir parçası gibi görünebilir.

Davul çalmak, hayatımızın en heyecan verici anlarından biri olabilir. Davullar gerçekten harika enstrümanlardır. Pek çok farklı şekil ve boyutta üretilmektedir.

Davul Çalmayı Ne Kadar Süre de Öğrenebilirim?

Davul çalmayı öğrenmeniz için gereken süre aşağıda ki sebeplerle doğru orantılıdır.

 • Doğuştan gelen müziği kolayca öğrenme becerisine sahip olmak
 • Bagetleri doğru şekilde tutmak
 • Nasıl pratik yapacağınızı ve doğru şekilde ısınacağınızı bilmek
 • Metronom ile çalmak
 • Alıştırma pedinin kullanılması
 • Düzenli bir programda pratik yapmak
 • İyi bir duruş uygulamak

Bu temel bilgiler, hızlı bir şekilde davul çalmayı öğrenmek için çok önemlidir. Her yanlış adım daha iyi öğrenmeyi geciktirmektedir.

Davul çalmayı kimden öğrendiğiniz de davul çalmayı öğrenmek için geçen süre açısından çok önemli bir faktördür. Deneyimli bir profesyonel öğretmenden yeni başlayanlar için davul dersleri, davul çalmayı öğrenmeye başlamanın tartışmasız en iyi yoludur.

Davul-Bateri çalma konusunda iyi ve tecrübeli bir eğitmenden ders almanızı tavsiye ederim.

Şu soruyu kendinize sormalısınız.

Neden Davul Çalmak İstiyorsun?

 • Davul çalmaya karar vermeden önce neden çalmak istediğinizi ciddi olarak düşünmelisiniz.
 • Bir grupta davul çalmak büyük bir amacınız ise, iyi bir başlangıç ​​yapmışsınız demektir. Sizinle benzer standarda sahip müzisyenlerle çalmak, size sürekli olarak daha iyi davul çalma konusunda güven vermek için gerçekten çok önemlidir.
 • Bateri çalmak, müzisyen arkadaşlarınız çaldıkları enstrüman konusunda sizden daha iyi olduğunda sizin de onlar kadar kaliteli davul çalmanız için teşvik edici bir nedendir.

Davul Çalmayı Öğrenmenin Faydaları Nelerdir?

 • Stresi Azaltır – Davul çalmak, hayal kırıklığını, stresi giderebilir ve genel ruh halinizi artırabilir.Sinir mi yaptınız abanın davula.
 • Akademik Performansı Arttırın – Davul çalmayı öğrenmek, başka bir dili daha kolay anlamanıza ve matematiği daha hızlı öğrenmenize yardımcı olur. İsterseniz inanmayın…
 • Beyin gücünü artırmaya yardımcı olur – Davul çalmak koordinasyonunuza yardımcı olur ve beyninizi çalışmayı öğrenmeye ve baskın olmayan tarafınızı güçlendirmeye zorlar.
 • Güveni geliştirmeye yardımcı olur – Yüksek sesli şeyler çalmak güven aşılar ve sizi zorlu kısımları daha kolay idare etmeyi öğrenmeye zorlar.
 • İletişim Becerilerini Geliştirir – Müzik eğitimi alan öğrenciler, akranlarıyla daha iyi iletişim kurabilir ve fikirleri sözsüz olarak uygulayarak ve ifade ederek daha empatik hale gelir.
 • Yeni Arkadaşlar Edinmenize Yardımcı Olur – Farklı mekanlarda davul çalmak size çok sayıda farklı yerden yeni ve ilginç insanlarla tanışma ve konuşma seçenekleri sunar.
 • Müzisyenler Daha Çok Eğlenir – Davul çalma, ter atmanın ve eğlenmenin harika bir yoludur. Müzisyenler sadece farklı ritimlere geçerek her yarım saatte bir birkaç yüz kalori yakabilir.Zayıflamak isterseniz hani…

Davul-Bateri Parçaları

5 Parçalı Davul Seti

Bateri kitleri, en yaygın konfigürasyon olarak kabul edilen 5 parçalı bir bateri kiti ile birkaç farklı kombinasyon şeklinden oluşmaktadır. Büyük bir bas davul, bir trampet ve 3 tom-tom dan (yüksek, orta aralık ve düşük) oluşur. Hi-hat’lar, ziller ve çeşitli diğer parçaları içeren ek parçalar da vardır, ancak bunlar gerçek parça sayısına dahil edilmemektedir.

Şimdi bu 5 ana davul parçasını inceleyelim.

Bas Davul / Kick Davul

5 parçalı bir bateri kitinde en öne çıkan enstrüman bas davul veya kick davuldur. Bu enstrümanların her ikisi de gürleyen bir ses üreten büyük davullardır. Üç farklı tipte bas davul vardır:

 • Orkestra veya Konser Bas Davul: Bu, genellikle konserlerde veya büyük topluluklarda duyulan bas davul türüdür. Orkestranın en büyük davuludur ve tokmak veya çırpıcı ile vurulur.
 • Kick Drum: Bu, genellikle bir bateri kitiyle ilişkili bir bas davuludur. Orkestral bas davulundan biraz daha küçüktür ve bir ayak pedalına bağlı bir tokmak ile vurularak çalınmaktadır. Bu en çok bilinen davul şeklidir.Setin ortasında bulunan ve genellikle üzerinde en iyi marka reklamı yapılan drum’dır.
 • Pitched Bass Davul : Bando ve benzeri topluluklarda askı ile müzisyenin göğsünde tutarak ve elinde tokmak ile çaldığı davuldur.

Trampet Davul

Trampet, davul kitlerinde ki en küçük davuldur , ancak en önemli parçalardan biri olarak kabul edilmektedir.

Trampet davulları, metal veya tahtadan yapılmış bir davul kabuğuna gerilmiş çeşitli malzemelerden yapılmış iki davul kafasından oluşur. Metal kabuklar daha parlak bir tona sahipken, ahşaptan yapılan kabuklar daha sıcak bir tona sahip olacaktır. Alt başlık, tamburun duyarlılığını iyileştirmek için genellikle üst kafadan daha ince bir malzemeden yapılır.

Genellikle bir üretici, belirli istenen ses özelliklerini oluşturmak için hibrit bir kabuk oluşturmak için farklı ahşap türlerinin bir kombinasyonunu kullanır. Estetik nedenlerle farklı ahşaptan bir dış kat da seçebilirler. Kabuğun en iç katı, davul sesi üzerinde en büyük etkiye sahiptir.

En çok kullanılan ağaç türleri ise şunlardır:

 • Maple – Maple çok popülerdir ve sıcak bir tona, geliştirilmiş düşük frekanslara sahip olması ve orta ve yüksek frekansları eşit olarak dağıtmasıyla bilinir. Maple’ın sesi net ve nettir ve geniş bir ayar aralığını destekler.
 • Birch(Huş ağacı) – Huş ağacı yoğun ve dayanıklı bir ağaçtır ve akçaağaç ile karşılaştırıldığında daha parlak ve daha agresif bir ton oluşturur. Birchwood, iyi yansıtma yapan gelişmiş alçak ve keskin yüksek tonlarla iyi bir ton dengesi üretir.
 • Kayın – Kayın ağacı huş ağacı ile yaklaşık aynı sertliğe sahiptir, ancak biraz daha sert bir taneye sahiptir. Bu, ahşaba daha güçlü düşük frekanslar üretme yeteneği verir.
 • Meşe – Meşe aynı zamanda mükemmel dayanıklılığa ve projeksiyona sahip çok güçlü bir ağaçtır. Daha ucuz bir alternatiftir ve iyi bir duruş, yuvarlak ton ve güçlü düşük frekanslar sunar.
 • Maun – Maun, birçok profesyonel davulcu tarafından hayranlık uyandıran zengin ve sıcak bir ton ve gelişmiş orta aralık için güçlü bir alt uç üretir.
 • Kavak – Kavak, huş ağacı veya maun ağacına benzer bir sese sahiptir ve genellikle daha pahalı veya daha çekici ağaçlar arasında dolgu maddesi olarak kullanılır.
 • Ihlamur ağacı – Ihlamur ağacı, kavak ağacına benzer bir sese sahip yumuşak, hızlı büyüyen başka bir ağaçtır. Ucuzdur, kulağa hoş gelir ve genellikle daha pahalı ahşaplar için bir iç kat veya çekirdek kat olarak kullanılır.

Metal Gövdeli Trampetler

Metal gövdeli trampetler ise günümüzde malitey açısından daha yayın olarak gördüğümüz davul çeşitleridir.

Kullanılan malzemeler ise; çelik,pirinç,alüminyum,bakır ve bronzdur.

Trampet Çeşitleri

Birkaç farklı boyutta trampet vardır ve her birinin özel bir kullanımı vardır:

 • Küçük – Küçük trampet davulları genellikle büyük boyutlardan daha yüksek perdelidir ve genellikle Rock, R&B ve Hip-Hop müziği için en uygun olarak kabul edilir.
 • Orta – Orta büyüklükteki trampet davulları vücut ve perde arasında bir denge kurar. Çoğu popüler müzik için onları mükemmel kılan iyi bir kararlılık ve ritim dengesi sağlarlar.
 • Büyük – Büyük boyutlu trampet davullarının daha fazla gövdesi ve daha derin bir sesi vardır. Müzikal seçimlere daha fazla drama katma eğilimindedirler ve bu nedenle müzikaller veya baladlar için daha uygundurlar.

Diğer Perküsyon Öğeleri

Tabure

Ne alakası var diyebilirsiniz fakat bateri çalmak istiyorsanız doğru düzgün bir tabureye ihtiyacınız olacaktır.Bunun içinde davul kitleri için özel olan tabureleri kullanmanız gerekmektedir.

Balkonda ki beyaz tabureyi bir anlığına düşündüğünüzü inkar etmeyin…

Davul taburesi doğru duruşta oturarak vücudunuzun rahat olmasını sağlarsınız. Bu daha kolay , daha hızlı ve daha uzun süre davul çalmanızı sağlar. Düzgün oturmak da çaldığınız müziğin kalitesini artıracaktır.

Bagetler

Bir davulcunun çaldığı her müzik tarzının kendisiyle birlikte gelen uygun bir davul bageti vardır. Bir bando grubundaki davulcular, heavy metal bir grup davulcusundan farklı bir çift baget kullanır. Başka bir örnek ise bir caz grubunda daha küçük ve daha hafif bir baget kullanılması gereklidir.

Bagetler genellikle 15 ile 17 inç uzunluğundadır. Bazı davulcular daha büyük çubukları tercih ederken, diğerleri davulcunun ellerinin boyutuna bağlı olarak daha küçük versiyonları seçer.

Bagetler kullanım amacına uygun olarak ağırlık, çap ve çaldığınız müzik türü ile doğru orantılıdır.

Ağırlıklar – Baget ağırlıkları 1’den 9’a kadar bir ölçekte ölçülür ve yüksek sayılar daha hafif olduğu anlamını taşımaktadır. 7, 5 ve 2 etiketli baget ağırlıkları en popüler olanlardır.

Çap – Bir baget çubuğunun çapı, A veya B bir harfle ölçülür.B harfi daha kalın olduğunu göstermektedir. Bu harflerin devamında eğer N harfi görürseniz bu da baget ucunun tahta yerine naylondan yapıldığı anlamına gelir.

Ayrıca bagetler kullanılacağı müzik türüne göre de harflendirilmektedir.

Müzik Türü – Bagetler için tipik müzik türleri A, S ve B harfleriyle temsil edilir:

 • “A” bagetler, caz veya orkestra gibi düşük hacimli uygulamalar için mükemmeldir.
 • “B” bagetler, günümüzün birçok rock bateristi tarafından kontrol edilmesi ve kullanılması en kolay olanlardır.
 • “S” bagetler daha ağırdır ve genellikle yürüyüş bandosu gibi sokak performansları için kullanılır.

Baget Harflerin ve sayıların nasıl kullanıldığına dair örnekler:

 • 7 Serisi Bagetler – Genel olarak 7 Serisi bagetler caz, bando grupları veya daha hafif müzik ortamları için kullanılır. 7A baget daha ince ve 7B  kalın olacaktır. 7AN veya 7BN, bagetlerin naylon uca sahip olduğunu gösterir.
 • 5 Serisi Bagetler – 5 Serisi bagetler, 7 Serisinden biraz daha kalın ve daha ağırdır. En sık kullanılan bagetlerdir ve çoğu müzik tarzı ve türünde etkili olarak kabul edilirler.
 • 2 Serisi Bagetler – 2 Serisi bagetler, 7 veya 5 Serisinden çok daha ağırdır ve rock veya metal gruplarda sert vuran davulcular tarafından kullanılır.

Doğru Baget Seçimi Nasıl Yapılır?

 • Kalınlık: Seçtiğiniz bagetlerin kalınlığı, performansınızı belirlemektedir.Bundan dolayı daha ağır bagetler kuklanmak, dayanıklılığı artırırken daha güçlü bir ses üretecektir. Fakat daha ince bir baget daha iyi hissetmenize ve daha fazla performans göstermenize olanak sağlayacaktır. Caz ve Latin müziği söz konusu olduğunda, en popüler seçenek 0,565 inç çapındaki 5A tip davul bagetidir. Bu bagetler ihtiyacınız olan hacmi üretmiyorsa veya kolayca kırılmalarından korkuyorsanız, 0,595 inç çapındaki 5B’yi deneyebilirsiniz. Hard rock veya metal davulcular için ağır bir baget daha iyi bir seçim olacaktır.
 • Konik: Bagetinizin konikliği, nasıl hissettiğini ve nasıl davrandığını etkiler. Uzun bir koniklik ile daha hızlı yanıt ve daha fazla esnekliğe sahip olacaksınız. Kısa bir daralma, daha güçlü ancak daha sert bir çubuk oluşturacaktır. Koniklik miktarı ve konikliğin başladığı yer (“omuz”) bagetin dengesini belirleyecektir. Uçta daha ağır olan ve daha fazla güç sunan bir çubuğa ihtiyacınız varsa, güçlü omuzlu ve kısa sivri uçlu bir sopa seçin.
 • Uzunluk: Bagetinizin uzunluğu ve boyutu, setinizdeki davullara ne kadar iyi ulaştığınızı etkiler. İki çubuk aynı çapa sahip olsalar bile, uzunluk farklılıkları nedeniyle çok farklı hislere sahip olabilirler. Baget seçerken, nasıl hissettiklerini görmek için farklı çiftleri denemelisiniz. Bagetler ellerinizin ve kollarınızın bir uzantısıdır, bu nedenle ne kadar rahat oldukları ve onlarla ne kadar iyi oynayabileceğiniz son derece önemli hususlardır. Size en uygun but çiftini bulduğunuzdan emin olmak için olabildiğince çok farklı tür deneyin.

Fırçalar

Baget fırçaları, bir şarkıda diğer enstrümanlar için sessiz, yumuşak ve ince bir tamamlayıcı görevi görür. Bagetlerden çok daha sessizdirler ve bir davulcu düşük hacimlerde daha yumuşak efektler için fırça kullanabilir.Fırçalar, davulcuların caz, pop ve Latin müziğinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Fırçalar, bir dizi tel veya plastik telden yapılır ve sapta birleştirilir.

Davul Mikrofonları

Davul setleri doğası gereği gürültülüdür ve düzgün bir şekilde çalması zordur. Çoğu müzik enstrümanı, ses kaynağına yakın konumlandırılmak için bir mikrofon gerektirse de, bir davulcunun bölgesi, çok farklı enstrümanlardan oluşan geniş bir koleksiyondan oluşur. Bu nedenle, bir bas davulu ile iyi çalışan bir mikrofon, genellikle ziller veya trampet için en iyi seçenek değildir. Ayrıca davul mikrofonlarının da dayanıklı olması ve dış hava koşullarına, ara sıra bir çubuğa çarpmasına, düşürülmesine ve hatta üzerine basılmasına karşı dayanıklı olması gerekir.

Farklı müzik türleri de bir davulcunun mikrofon seçimini etkileyebilir. Caz gruplarında asıl endişe genellikle her enstrüman yerine bateri kitinin genel sesi olabilir. Bu durumda, gereken tek şey birkaç iyi mikrofon ve trampet ve kick davul için ayrı bir mikrofon. Kaya kurulumu, her davul için genellikle ihtiyaç duyulan ayrı bir mikrofon ve genellikle trampet tamburunun altında ve üstünde bir mikrofon, hi-hat için iki kondansatör ve baş üstü mikrofonlar için iki kondansatör daha.

En yaygın mikrofon türleri dinamik, yoğunlaştırıcı ve şerittir. Her birinin farklı özellikleri vardır:

 • Dinamik mikrofonlar, davulcular için mükemmel bir seçimdir. Tamburların doğal olarak ürettiği yüksek ses basıncı seviyeleri (SPL’ler) gerektiren büyük diyaframlara sahiptirler. Aynı zamanda oldukça sağlamdırlar ve düşmelere dayanabilirler ve ara sıra bir baget nispeten iyi vururlar.
 • Kondenser mikrofonları, iyi performans özellikleri ve düşük profilleri nedeniyle de popülerdir. Bu mikrofonlar genellikle baş üstünde, hi-hat’larda, raflı tomlarda kullanılır ve trampet veya zillerin altına takılır. Kondansatör mikrofonları da daha hassastır, ancak düzgün çalışması için harici bir güç kaynağına ihtiyaç duyar.
 • Şerit mikrofonlar çok düzgün bir yanıt verir, ancak geçmişte, şerit mikrofonlar davullar için çok kırılgan kabul edilirdi. Bununla birlikte, teknik yenilikler dayanıklılığı artırmıştır ve bugün çoğu kick davul ve gitar amfi uygulamalarına dayanabilir.

Davulları canlı veya stüdyo kaydı için mikslemek oldukça öznel bir süreç olabilir. Mikrofonları konumlandırmak, çoğu zaman kullandığınız tür ve marka kadar önemlidir. İhtiyacınız olan sesleri aldıklarından emin olmak için her zaman kullandığınız mikrofonların yerleşimini deneyin.

Davul Pedalları

Bas davul dışında neredeyse her davul bir sopa, cop, el veya fırça ile çalınır. Bas davul, bir bateri kitindeki en büyük davul olduğundan, toms altında yerde oturur ve davulcu tarafından doğrudan ulaşılamaz. Bu nedenle, davulcunun ayağı tarafından bas veya vurmalı davul pedalı adı verilen ayrı bir cihaz kullanılır ve çalıştırılır.

Orkestralarda çalınan bas davulları, yalnızca sınırlı kullanım ve çok düşük bir perküsyon tonu olan büyük, yenilikçi enstrümanlardı. Yıllar geçtikçe davullar küçüldü ve orkestralar tarafından benimsenmeye başladı. Hemen hemen aynı zamanlarda, bas davul meraklı müzisyenler tarafından benimsenmiştir.

1909’da Chicago’dan genç bir davulcu bir grupta çalıyordu ve bas davulunun tepesinde asılı duran pedalın hızını artırmak istedi. O ve bir arkadaşı, işi yapan bir ayak pedalı icat ettiler ve kurdukları şirket, Ludwig & Ludwig Drum Company iş dünyasındaydı.

Ludwig’in bas pedalı, davulcuların bas davulu trampet ve ziller kadar hızlı çalmasını mümkün kıldı. Buluş, bas davulunun günün büyük gruplarında ve günümüz rock ve pop müziğinde popüler hale gelen davul kitlerine dahil edilmesini mümkün kıldı.

Bas davul pedalı, takılı bir tokayı davul kafasına iten bir kayış veya zincire bağlı bir basamak kullanarak çalışır. Tokmak veya çırpıcının kafası genellikle keçe, kauçuk, ahşap veya plastikten yapılır.

Davul pedalları hem tekli hem de çiftli versiyonlarda gelir. Daha ağır müzik türleri daha popüler hale geldikçe, kontrbas davul pedalı daha popüler hale geldi. Bir çift bas davul pedalı, davulcunun davul setini tek bir bas yerine iki bas davul çalıyormuş gibi ses çıkarmasını sağlar.

Baget Tutucular

Çoğu davulcu için davullarını sorunsuz bir şekilde yönetebilmek için bir baget tutucu gerekir. Bir davulcuya performans sırasında bir bageti kolayca alma ve süreçte tek bir ritmi kaçırmama yeteneği verir.

Piyasada farklı boyutlarda baget tutucu mevcuttur. Doğru olanı seçmek, bir performans sırasında erişmeniz gereken çubuk sayısına bağlıdır. Tutucular genellikle plastikten yapılır ve tamburlarınıza kolayca takılmasını sağlayan bir kelepçeye sahiptir.

Bir bateri tutucusu için en popüler konum hi-hat’ın altındaki zil sehpasıdır. Amaç, sopaları değiştirmeniz gerektiğinde, çalmakta olduğunuz müziğe müdahale etmeden hızlı bir şekilde yapabilmeniz için onu kolayca erişilebilecek bir yere yerleştirmektir.

Davul Monitörleri

Normalde normal bir davul seti için bir davul monitörü gerekli değildir, ancak elektronik davullarda durum farklıdır. Tüm elektronik davul setleri, ürettikleri sesleri izleyebilmek için bir amplifikatör ve hoparlör veya kulaklık gerektirir. Güçlü ve yüksek kaliteli ses sağlayan bir amfi seçmek çok önemlidir. Amplifikatör, kötü noktaları daha az belirgin hale getirirken, elektronik davulunuzun iyi noktalarını da vurgulayabilmelidir.

Çoğu elektronik davul seti üreticisi ayrıca monitörler de yapar. Bu amplifikatörler ve hoparlörler, davullarınızın sesleriyle mümkün olduğunca doğru bir şekilde çalışmak ve bunları geliştirmek için özel olarak tasarlanmıştır. Ancak çoğu zaman başka bir üreticinin monitörünü kullanmak isteyebilirsiniz. Bazen bir gitar veya bas amplifikatörü çalışacaktır, ancak en iyi sonuçları elde etmek için davullar için yapılmış bir monitör kullanmalısınız.

İki ana tip tambur monitörü vardır:

 • Pasif hoparlörler – Bu hoparlörlerin davullarınızın sesini yeniden üretmesi için amplifikasyona ihtiyacı vardır. Bir amplifikatör ses seviyesini yükseltir ve bunu hoparlörlere besler. Bateri kitinizi profesyonel bir şekilde kullanırsanız, pasif bir hoparlör ve amplifikatör kombinasyonu size sesinizin tam kontrolünü verecektir.
 • Güçlendirilmiş hoparlörler – Bu hoparlörler yerleşik amplifikatörlere sahiptir ve taşımak ve kurmak için daha az ekipman gerektirir. Başa çıkacak daha az kablo var ve hepsi bir arada bir ünite olduğu için, sesi tam olarak doğru elde etmek için karmaşık amplifikatör ayarları yapma konusunda endişelenmenize gerek yok.

Güçlendirilmiş bir hoparlörün bir başka avantajı da, her şey tek bir ünitede yer aldığından ve çoğunda bir taşıma sapı bulunduğundan taşınmasının çok daha kolay olmasıdır. Combo amplifikatörler genellikle küçük ila orta büyüklükteki mekanlar için yeterince güçlüdür, ancak daha büyük etkinlikler için tam boyutlu bir kurulum gerekebilir.

Tuning Ekipmanları

Davullarınızı uygun şekilde ayarlanmış tutmak, mümkün olan en iyi sesleri üretmek için çok önemlidir. Bir gitarı kulakla akort etmek nispeten basit olabilirken, davulları akort etmek çok daha karmaşıktır. Ancak doğru araçlarla ayarlama yapmak artık her zamankinden daha kolay ve daha verimli.

Dijital Ayarlayıcılar

Dijital davul akortu son birkaç yılda giderek daha yaygın hale geldi. Dijital bir akort aleti, standart bir tambur kenarına klipslenir ve her bir çıkıntıdaki genel perdeyi ölçer. Ses filtreleri, yalnızca birkaç basit ayarla armonik tonları hızla azaltabilir veya tamamen ortadan kaldırabilir. Farklı ayarlar için yeniden ayarlama yapmak da kolaydır. Ayarlayıcı, ayarı bir konumdan kaydedebilir ve daha sonra bir düğmeye basarak sonraki ziyaret için yeniden oluşturabilir.

Klasik davul akort cihazları

Klasik akort cihazları dijital versiyonlardan daha az sezgiseldir, ancak kullanımı kolaydır ve bazı davul uzmanları tarafından sıklıkla tercih edilirler.

Gerilim Saatleri

Dijital gerilim saatleri, ayarlama sürecini basitleştiren başka bir seçenektir. Bu cihazlar, ayarlamayı kolaylaştıran, kullanımı kolay bir yüz ve basit bir tasarım sağlar.

Davul Tuşları

Davulcular, doğru davul anahtarını kullanmadan doğru sesi elde etmenin imkansız olduğunu göreceklerdir. Günümüz pazarında, düzgün çalışması için az miktarda dirsek gresinden fazlasını gerektirmeyen düzinelerce pratik tasarım vardır.

Farklı davul tuş çeşitleri, renk veya aksesuarlardan farklı tasarımlara sahip olacaktır. Sonuç aynı olsa da, bir manyetik kafa genellikle manyetik olmayan bir kafadan daha etkili olabilir.

Zil Tunerleri

Manyetik bir zil tuner, zilinizin ses seviyesini ve rezonansını doğru şekilde ayarlamanıza yardımcı olacaktır. Bu cihazlar, zilinizin üstüne ve altına akort etmek için uyguladığınız esasen kauçuk kaplı mıknatıslardır. Farklı boyutlarda zillere izin vermek için genellikle bir pakete farklı boyutlarda mıknatıslar dahil edilir.

Elektronik Davullar

Elektronik davullar son zamanlarda popüler olmaya başladı ve birçok mekanda normal akustik davulların yerini aldı. Her ikisinin de müzik sahnesinde yeri var.

Elektronik Davul Nedir?

Elektronik davulların kökleri 1967’de Hollandalı grup The VIPs için ses mühendisi ve davulcu olan Felix Visser,  Acetone Rhythm Ace ismindeki elektronik klavyeye dokunmaya duyarlı devre kartları eklemeye karar verdiğinde başladı. Sonuç, dünyanın ilk elektronik davul makinesiydi.

1971’de, rock grubu The Moody Blues‘un davulcusu Graeme Edge, Sussex Üniversitesi‘nde tasarım konusunda profesör olan Brian Groves ile birlikte çalışarak ilk elektronik davul kitini yarattı.

Yıllar geçtikçe, elektronik davullar çok sayıda üreticinin yenilikleriyle sürekli olarak gelişti. 1997’de, Roland Corporation, elektronik davulları sonsuza dek değiştiren yeni bir TD-10 kiti çıkardı. Modül, tetiklendiğinde örneklenmiş bir akustik davul veya zil sesi kullanmak yerine, sesi özel olarak tasarlanmış sentezleyiciler kullanarak oluşturmak için matematiksel modellere güveniyordu.

TD-10 ayrıca geleneksel lastik pedler kullanmadı, bunun yerine o zamana kadar elektronik davullarda eksik olan daha gerçekçi bir ses ve his yaratan ağ pedleri kullandı.

2017 yılında, Roland sistemi iyice geliştirdi. Pedler konusunda büyük gelişmeler yaratan Roland bu konuda patent almadığı için birçok üretici aynı sistemi kullanarak çok farklı elektronik davullar üretmeye başladı.

Elektronik Davul – Artıları

 • Elektronik davullar genellikle akustik davullardan çok daha ucuzdur
 • Elektronik davullar çok daha sessizdir ve kulaklık takılarak sessizce çalınabilir.
 • Profesyonel bir davulcu olmanıza gerek yok. temel davul ritimlerini çözdüğünüzde kit size destek olacak.
 • Mikrofon ve amfiye ihtiyaç yoktur.
 • Elektronik davullar, binlerce davul örneğinden doğru davul sesini seçmenize olanak tanır.
 • Bir elektronik davul kaydından gelen her davul sesi, ayarların sayısına ve türüne bağlı olarak kolayca değiştirilebilir.

Akustik davul mu Elektronik davul mu?

Canlı performanslarda ise, elektronik müzikle uğraşmadığınız sürece akustik davullar hala en iyi seçenektir. Bir akustik kit, canlı bir performansta en çok verim alabileceğiniz davul çeşididir.

Akustik davul gibi görünen ancak aslında elektronik kitler olan hibrit kitler, özellikle belirli bir kayıt parçasında kullanılan sesleri ve örnekleri tam olarak arayan davulcular için daha popüler olmaya başlamıştır.

Davul Çalmak Zor mu?

Davul seti almayı düşünen hevesli her davulcu, kendilerine doğru kararı verip vermediklerini ve davul çalmanın zor olup olmadığını soracaktır.

Davul çalmak uzun bir eğitim,kendini geliştirme süreci olduğu kadar apmak istediğiniz müzik tarzı ile de alakalıdır.

Yeni başlayan bir davulcunun yapacağı en kötü hata, sevdiği ama karmaşık olan şarkıları erken denemek ve çalmaktır. Öğrenmenin en iyi yolu, daha karmaşık ve zorlu müziğe geçmeden önce zamanınızı ayırıp temel vuruşları ve ritimleri mükemmelleştirmeye konsantre olmaktır.

Kullandığınız stil, teknik ve tutuş da davul çalmayı öğrenmek için önemli hususlardır. Bazı davulcular ritmik olarak diğerlerine göre çok daha eğilimlidir, bu nedenle iyi çalmayı öğrenmek onlar için daha kolay olabilir.

Yeni Başlayanlar İçin Davul Ekipmanları

Profesyonel davulcular, bir müzik grubundaki herkesten daha fazla teçhizata sahiptir. Neyse ki, başlangıç ​​seviyesindeyken her birine sahip olmak gerekli değildir. Yeni başladığınızda, temel becerileri geliştirmek için yalnızca donanıma veya parçalara ihtiyacınız vardır. Başlangıçta ek parçalar sadece dikkat dağıtıcı olacaktır.

İlk başta size aşağıda ki donanım yeterli olacaktır.

 • Gerçek davul
 • Ziller
 • Zil standları
 • Bas davul pedalı
 • Tabure

Davul Çalmaya Nasıl Başlanır? Yeni Başlayanlar İçin Davul Nasıl Öğrenilir?

Bateri kitinizi aldıktan sonra, nasıl kurulduğunu ve nasıl düzgün şekilde parçalanacağını öğrenmek için zaman ayırmalısınız. Bu biraz zaman ve çaba gerektirecek ama uzun vadede buna değecektir.

Bagetler Nasıl Tutulur?

Bagetlerin nasıl tutulacağı ilk zorlanacağınız konu olacaktır.Birçok davulcu uygun bir baget tutuşunun önemini anlamıyor ve uygun olmayan yöntemleri öğrenerek değerli zamanını boşa harcıyor.

Doğru tutuş, size bagetleri maksimum kontrolünü sağlayacak ve çok daha fazla verimlilik ve güçle çalabileceksiniz.Bagetleri doğru tutmayı ne kadar çabuk öğrenirseniz, davulları o kadar çabuk doğru şekilde çalabilirsiniz.

Matched Grip – En popüler tutuş türüdür.Bu tutuş, çoğu modern müzik türü için standart hale geldi ve davul çalarken her iki elinizi de eşit şekilde kullanmanıza izin veriyor.

Germanian Grip – Alman tutuşu, rock davulculuğu ve corps davulculuğunda oldukça yaygındır. Baş parmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak sopalarınızı denge (dayanak) noktasında tutmayı ve diğer parmaklarınızı çubuğun altına yerleştirmeyi içerir. Çubuklarınızı bir trampet üzerine yerleştirip 90 derecelik bir açı yapmaya çalıştığınızda dirseklerinizin hafifçe dışarı çıktığını fark edeceksiniz. Merak etmeyin. Bu, tutmanın normal bir etkisidir.

Amerikan Grip Amerikan tutuşu, çubukların açısını değiştirmeniz dışında Alman tutuşuna benzer. Dirseklerinizi dışarıda tutmak ve sopaları 90 derecelik bir açıyla tutmak yerine, Amerikan tutuşu daha gevşektir ve kollarınız dışarı çıkmak yerine düz olacaktır. Bu, çubukların biraz içeri girmesini ve açınızın yaklaşık 45 derece değişmesini sağlar. Bu daha rahat bir pozisyon ve en yaygın davul çalma tarzıdır.

Fransız Grip – Fransız tutuşu, kollarınızın daha fazla gevşemesine ve çubuğunuzu neredeyse paralel olacak şekilde bir araya getirmenize izin vermenizden farklıdır. Fransız tutuşu benzersizdir çünkü çubukları, avuç içi aşağı bakacak şekilde değil, avuç içleri yukarıda olacak şekilde tutarsınız. Bu tutuş, parmaklarınızı kullanarak çok daha fazla hıza sahip olmanızı sağlar. Bununla birlikte, tutuşun bir dezavantajı vardır, çünkü vuruşlarınız diğer iki tutuştan daha az güçlüdür.

Geleneksel – İkinci çubuk tutuş stili Geleneksel Tutuş’tur. Bu tutuş, caz davulculuğu ve kolordu davulculuğunda çok popülerdir. Ordu birliklerinde kalçalarına dinlenirken trampetlerini çalan davulcular tarafından popüler hale getirildi. Trampet tamburunun açısı, uyumlu tutuşla oynamalarını zorlaştırdı, bu yüzden ellerini çubuğun altında tutarak yeni bir yöntem icat ettiler.

Davul Notaları Okuma

Davullar için notalar, tiz asadaki iki katman sembolden oluşur. Personel, notların yerleştirildiği geleneksel beş satırdan oluşur. Davul vuruşları normal müzik notaları ile belirtilirken, ziller küçük X’ler ile temsil edilir.

Hi-hats ve ride zili aynı satıra oturur. Bir notanın yüksekliği, ilgili davul veya zili yaklaşık olarak nerede çalmanız gerektiğini belirtir. Davul notaları okuma ve yazma hakkında daha fazla bilgi için Kickstart’tan bu bağlantıyı ziyaret edin .

Davul Tabları

Davul tabları, gitar tablarına göre daha farklı bir yazım şekline sahiptir.Davul tabları okumayla ilgili daha fazla bilgi edinmek için şu bağlantıyı ziyaret edin: Davul Tabları

Originally posted 2021-01-05 09:20:26.

Kaçırmayın !!!  Tama, STAR, Starclassic, Superstar ve Imperialstar serilerini yeniledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu