DavulGitar Programları

En iyi 5 davul programı (VST Plugin)

Davul çalmak için büyük alanlara ihtiyacınız yok

Yaptığınız kayıtlar için , inanılmaz derecede gerçekçi sesler üreten birçok davul programı mevcuttur.Bu yazımızda,hem ücretsiz hem de ücretli en iyi davul VST eklentilerinden bazılarını inceleyeceğiz.

İster hızlı bir şekilde çalmak için davul parçaları oluşturun ister kayıtlarınız için profesyonel sese sahip parçalar oluşturun, kendinize bu davul eklentilerinden birini edinin.

İyi donanımlı bir stüdyoda hiçbir şey gerçek bir davulcuyu geçemezken, davul eklentilerinin ne kadar iyi ses çıkardığına şaşırabilirsiniz.

Bu yazıyı okuduktan sonra, eklentilerinizden en iyi şekilde yararlanmak için diğer yararlı makalelere de göz atın:

Davul Programı Nedir?

Daha önce hiç bir davul programı kullanmadıysanız, bu programların ne işe yaradığını bilmeniz gerek.Eklentiler hakkında bilginiz varsa bu bölümü atlayabilirsiniz.

Plugin, kendi başına çalışabilen (bağımsız olarak adlandırılır) veya bir DAW (Ableton veya FL Studio gibi) içinde çalıştırılabilen ayrı bir yazılım parçasıdır. Plugin, farklı seslere erişmenize veya kayıtlarınızı farklı şekillerde bilgisayar vasıtası ile işlemenize izin verir.

Gitaristler genellikle gitar amfilerini ve efektlerini simüle etmek için plugin kullanır, ancak pluginler bundan çok daha fazlasını yapabilir.

davul-programı
Perfect Drums davul çalma programı (VST)

Yukarıda Perfect Drums isminde ki davul programı görünüyor.Bu resimde bulunan özellikler genellikle her davul çalma programında gördüğümüz tipik özelliklerdir. Bu programı ister bağımsız olarak çalıştırıp kullanabilir isterseniz bir DAW programı yardımıyla kullanabilirsiniz.

Her davul programı farklı tarz ve ritimlere sahip özellikler içerir.Bu programları mouse,klavye ya da davul pedleri kullanarak kendi yazdığınız kalıpları oluşturabilir isterseniz içerisinde bulunan hazır ritimler ile müziğinizi renklendirebilirsiniz.

Davul Çalma Programı Formatları Nelerdir?

Birkaç farklı format eklentisi vardır ve kullandığınız format, kullandığınız DAW’ye (Dijital Audio Workstation) bağlıdır.

Dört tür ses eklenti biçimi şunlardır:

  • VST: çoğu DAW’de kullanılır
  • AU: Ableton Live, Logic Pro
  • AAX: Pro Tools 10 ve üzeri
  • RTAS: Pro Tools 10 ve öncesi

Bu eklenti biçimlerinin her biri farklı sürümlerde olabilir. VST2, VST3, AU2 vb.

En İyi Davul VST Eklentileri

Farklı müzik tarzlarını ve davul türlerini kapsayan birçok davul kitaplığı ve eklentisi mevcuttur.

Herhangi bir stüdyoda bulabileceğiniz standart davul kitleri gibi ses çıkaran davul programı eklentileri edinebilir veya size çok farklı vurmalı sesler verecek eklentiler bulabilirsiniz.

Modern soundlu bateri seti eklentileri, vintage tarzı kitler, caz kitleri, metal için tasarlanmış kitler, elektronik kitler ve müziğinizde isteyebileceğiniz her şeyi bulabilirsiniz.

Superior Drummer 3

Kullanımı kolay davul çalma programı için en popüler iki seçenek, Superior Drummer 3 ve Addictive Drums 2 gibi görünüyor .

Bazı müzisyenler Superior Drummer’ın en gerçekçi sound veren davulları sağladığını düşünürken, diğerleri Addictive Drums’u tercih ediyor. Her ikisi de doğru kullanıldığında harika davul sesleri almanızı sağlıyor, bu nedenle hangisinin size en uygun olduğunu bulmak için özellikleri ve fiyatı karşılaştırmak sizin için faydalı olacaktır.

Addictive Drums 2, Superior Drummer 3’ten üç yıl daha eski, bu da aşağıdaki ekran görüntülerini karşılaştırdığınızda ortaya çıkıyor. Superior Drummer 3, kullanımı kolay modern bir arayüze sahip. Addictive Drums 2’den daha fazla özelliğe sahip.

Superior Drummer 3, elektronik ve akustik davul kitleri ile birlikte toplamda 230 GB’lık devasa bir pakete sahip.Eğer sadece basit bir davul kiti arıyorsanız bu program sizin için birkaç gömlek fazla gelebilir.

Addictive Drums 2

Birçok kişinin bilgisayarda davul çalma programı listesinde bulunan Addictive Drums 2‘yi kullanmayı tercih etmesinin nedenlerinden biri, kullanımının inanılmaz derecede kolay olmasıdır. Herhangi bir ince ayar yapmadan veya ayarları değiştirmeden hızlı bir şekilde gerçekçi bir davul seti elde edebilirsiniz.

Yukarıdaki ekran görüntüsünden Addictive Drums 2’nin bateri kitinizin her bir parçası için seviyelere ve seçeneklere kolay erişim sağlayan basit bir düzene sahip olduğunu görebilirsiniz. Superior Drummer 3 gibi diğer seçeneklere kıyasla daha eski bir davul çalma programı olabilir, ancak yine de birçok müzisyen için tercih edilen bir seçenek.

Eklentinin sağ üst tarafında Kit, Edit, FX ve Beats gibi farklı ekran seçenekleri görebilirsiniz. Düzenleme ekranı size kitinizin sesinin her yönü üzerinde çok fazla kontrol sağlar.

Davullarınızın tonunu gerçekten değiştirmek istiyorsanız EQ, compression, pitch ve diğer kontrolleri ayarlayabilirsiniz. Davullar, herhangi bir ayarlama yapmanıza gerek kalmadan kesinlikle harika ses çıkarır, ancak kayıtlarınız için küçük ayarlamalara ihtiyacınız varsa bu kontroller daha kullanışlıdır.

Tıpkı Superior Drummer 3 gibi, Addictive Drums 2, çeşitli stillerde çalabileceğiniz bir ritim kitaplığı içermektedir.

EZDrummer 2

EZDrummer 2 kaliteli davul programları arasında biraz daha eski bir plugin, ancak birçok kişi (ben dahil) hala onu kullanıyoruz.

EZ Drummer 2 , Superior Drummer 3’ü yapan şirket olan Toontrack tarafından yapılmıştır.

Bu yazımızda gösterdiğimiz diğer seçeneklerle karşılaştırıldığında, EZDrummer 2, özellikler ve sesler açısından temel yeteneklere sahip, ancak kullanımı çok hızlı ve kolaydır.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde, MIDI bloklarını kullanarak tam bir şarkı oluşturma yeteneği gibi diğer eklentilerde gördüğünüz birçok özelliği içerdiğini görebilirsiniz.

EZDrummer 2, bir şarkının davul kısmıyla birlikte çalmak veya üzerinde çalışmak için hızlı ve kolay bir şey istediğimde benim tercih ettiğim seçenek.

EZDrummer 2’yi sevmemin nedenlerinden biri, eski bir eklenti olmasına rağmen, yalnızca 3GB sabit disk alanı kaplaması. Superior Drummer 3 için ihtiyacınız olan 230 GB’lık alana kıyasla çok küçük.

MT Power DrumKit 2 (Ücretsiz)

Daha önce hiç bateri eklentisi kullanmadıysanız, birine para harcama fikrinde tereddüt edebilirsiniz. İyi haber şu ki, kullanabileceğiniz birkaç harika ücretsiz davul programı var.

MT Power DrumKit 2 tamamen ücretsizdir ve kullanımı kolaydır.

Yukarıda EZDrummer 2’nin, ayarlarla uğraşmak zorunda kalmadan hızlı ve kullanımı kolay bir şey isteyenler için harika bir seçenek olduğunu söylemiştim. 

Yukarıdaki ekran görüntüsünde eklentinin basit olduğunu görebilirsiniz. Sadece basit birkaç düğme var ve hepsi bu kadar.

Sanal davul eklentilerinin neler yapabileceğine dair bir fikir edinmek için herkesin bu eklentiyi indirmesini tavsiye ederim. Bu eklentinin tam olarak ihtiyacınız olan şey olduğunu görebilirsiniz.

Steven Slate Davul 5 (Ücretsiz ve Ücretli)

Steven Slate Drums 5 (sürüm 5.5 artık mevcut) kontrol etmeye değer çünkü istediğiniz ses aralığına bağlı olarak ücretsiz ve ücretli bir sürüm var. Davul programları arasında yeni,modern ve ücretsiz sürümünde birçok özellik olması sebebiyle muhteşem bir davul çalma programı.

Yukarıdaki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi, kitinizin sesini ayarlayabileceğiniz birçok farklı özellik ile birlikte geliyor.

Ücretli bir eklentiden beklenildiği gibi, mikser ve groove kitaplığı gibi özelliklere sahipsiniz.

Bu eklentiyi bu yazımıza dahil etmek istememizin nedenlerinden biri, alabileceğiniz mükemmel ücretsiz sürümden kaynaklanıyor.

Bu ücretsiz demoyu bu kadar popüler yapan şey, diğer demolara kıyasla özellikleri sulandırmamasıdır. Ücretsiz sürümü açtığınızda, yine de tüm özelliklere sahip olursunuz

Ücretsiz sürümü almak için Steve Slate Audio web sitesinde ücretsiz bir hesap oluşturmanız gerekir. Hesabınız oluşturulduktan sonra, ‘Ürünleriniz’ alanından ücretsiz eklentiyi indirebilirsiniz.

Kaçırmayın !!!  Gitar Programları En İyi 15 Müzik Programı

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu