Müzik

Eski Bir Bilgisayarda Müzik Yapmak İçin 4 Kolay Yol

Müzik yapmak için yeni bir bilgisayarınız yoksa endişelenmeyin...

Bilgisayarda müzik yapmak istiyorsanız gerekli tüm DAW,plugin,Simulator v.b. gibi programları çalıştıracak yeni bir bilgisayara ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz.Peki şu odanızda ki eski bilgisayarınız bu işi yapamaz mı? Bence yapabilir…

Gün geçtikçe yeni teknolojiler gelişiyor ve bu müzik endüstrisine de kesinlikle yansımakta.Bilgisayarda müzik yapmak için birçok elektronik ürünler piyasaya çıktığı gibi yazılım teknolojisi de bu yönde oldukça gelişmekte.

Bu sebeple durmadan yeni ve daha güçlü bilgisayar almak zorunda kalmamanız için yapabileceğiniz basit ama etkili yöntemler mevcut.

Bilgisayar ve DAW İçin İnce Ayar Yapmak

Bilgisayarda müzik yapmak için bilgisayarınızın hızlı bir şekilde çalışması gerekir. Sadece gerekli müzik programları çalıştırsanız bile işletim sistemi tarafından birçok gerekli işlemler çalıştırılmakta.Bu sebeplerden dolayı müzik programı ile çalışırken kasma,donma,seslerde çıtırdama gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu konuda yapabileceğiniz en doğru şey, DAW programınızı arabellek boyutunu değiştirmek olacaktır. Bu işlem aynı zamanda doğru orantılı olarak CPU kullanım miktarını arttıracak olsa bile örneğin; gitar çalarken aynı anda sesi kaydetmek isterseniz işlemin sorunsuz olmasına olanak sağlayabilir.

DAW programınızın (FL Studio,Studio One,Cubase v.b.) CPU kullanımını gösterme özelliğini açarak bilgisayarınızda ne kadar bir işlem yüküne sahip olduğunu öncelikle görmek bizim içim iyi bir rehber olacaktır. Eski bir bilgisayar üzerinde, CPU en dikkat etmemiz gereken parçamız olacak, bu sebeple ne kadar yük altına girdiğini görmek bizim için faydalı olacak.Görev yöneticisini açarak toplam CPU kullanımına dikkat edelim.

Çalıştığınız projenizin (sample rate) örnekleme hızını ve bit değerini mümkünse azaltın ve bilgisayarınıza saniye başına daha az örnekleme bilgisi gönderebilirsiniz. Örnek olarak Studio One 4‘te, “Song Setup” penceresi üzerinden örnekleme hızını ve bit derinliğini değiştirebilir, çalışmalarınızı yaparken bilgisayarın kasmamasını sağlayabilirsiniz.Tüm projenizi bitirdikten sonra export işlemi sırasında bu değerleri yükselterek daha hızlı export işlemi sağlaysabilirsiniz.

bilgisayarda-muzik-yapmak

Bilgisayarınızdan mümkün olduğunca fazla gereksiz işlemi kapatın.Bazı bilgisayarlarda grafik işlemleri bile size gereksiz yük sağlayabilir.Bunlar masaüstü görünümü için işletim sisteminin sunduğu yazı görünüm kalitesi,pencere geçiş efektleri vs. olabilir.

DAW Eklentileri CPU Kullanımı Düşürme

Bilgisayarda müzik yapmak için sadece yukarıdaki bilgiler yeterli değildir.DAW üzerinde kullandığınız tüm eklentiler işlemciyi yormaktadır.Seslere kattığınız tüm efektler CPU üzerinde daha fazla işlem anlamına gelmektedir.DAW üzerinde çalışma yaparken işlemci gücünüz yetiyor gibi görünse de zamanla eklediğiniz tüm ses efektleri gibi eklentiler CPU üzerinde extra yük oluşturacaktır.

Bunu aşmanın en kolay yolu yaptığınız müzik üzerine hangi plugin eklendiyse o plugin üzerinde bulunan değerleri kısmaktan geçer.

Örnek vermek gerekirse “Serum” isimli ses eklentisi içerisinde preferences seçeneğine girdiğinizde 1x-2x-3x şeklinde göreceğiniz Osilator ayarını 1x yaparak daha az işlem yükü ile CPU üzerine düşen yükü azaltabilirsiniz.Bu durumda size sunacağı dezavantaj ise kaydınız bittikten sonra export işleminin daha uzun sürecek olması.Bence göze alınabilir bir durum.

İşletim Sistemi ve DAW Seçimi

Bilgisayarlar her geçen gün geliştikçe işletim sistemleri de bu gelişmeden faydalanabilmek için özelliklerini geliştiriyor.Bu sebeple işletim sistemleri CPU ve RAM kaynaklarını daha fazla tüketmektedir.İşletim sisteminizin güncel bir sürüm olması eski bilgisayarlarda yoğun kasılma ve donmalara sebep olacağından öncelikle işletim sisteminizi daha eski bir sürümde tutabilirsiniz.Windows 7 bu konuda en ideal sürüm olacaktır.Orjinal sürüm haricinde birçok özelliği kısıtlanmış RAM ve CPU kaynağını fazla tüketmeyen modifiye edilmiş sürümleri kullanabilirsiniz.

DAW konusunda ise yeni ve güncel programlar eski sürümler ile uyumsuzluk yaşayabilir.bundan dolayı biraz eski bir sürüm DAW programı kullanabilirsiniz.

CPU ve RAM Kullanımını Gerçek Zamanlı Olarak Ölçün

Her ne kadar yukarıda belirttiğimiz bilgiler doğru olsa da sizin için önemli olan gerçek zamanlı CPU kullanımı olacaktır.

DAW programınız,işletim sisteminiz ve eklentilerinizin ayarlarını yaptınız ve artık eski bir bilgisayarda müzik yapmak için elinizde gerekli herşey var fakat gerçek zamanlı işlemlerde biraz durum değişebiliyor.

Örneğin; Studio One üzerinde gitar ,davul,bas gibi enstrümanların altına ses efektleri ufak arka plan sesleri gibi şeyler eklediniz müziğiniz tamam fakat DAW üzerinde gerçek zamanlı olarak çalmaya ve müziğinizi test etmeye başladığınızda Görev Yöneticisi üzerinde CPU ve RAM işleminin bir anda yükseldiğini göreceksiniz.

Diyelimki tüm müziğiniz tamam ve anlık olarak CPU tüketiminiz %40 değerlerinde.Play tuşuna basıp müziğinizi oynatmaya başladığınızda bu değerin biraz daha arttığını göreceksiniz.İşte bu değerleri minimum düzeyde tutmaya çalışmakta fayda var.Her ne kadar gerçek zamanlı CPU kullanımı müziğinizi etkilemiyor olsa da gerçek zamanlı dinleme sırasında kasılma ve donmalar ayrıca çıtırtı sesleri duymak istemiyorsanız bu konuya da dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

Kaçırmayın !!!  Günümüzde Artık Gitar Markalarının Önemi Var mı?

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu