Müzik

Ev Stüdyosu Nasıl Kurulur (Home Studio Setup)

Ev stüdyosu kurup kendi kaydınızı yapmak kendi şarkılarınızı yazıp üzerinde kendi özgür düşüncelerinize göre düzenlemek belki bir kapak fotoğrafı da ekleyip ilk single çalışmanızı yapabilmek güzel olmaz mı.

Günümüzde evde müzik yapıp kaydetmek için çok seçenek var, bu yüzden bu rehberde, sizi yönlendirmek için temel bilgileri ele alacağız. Bu kılavuzun sonunda, gitarınızı PC’ye kaydetmeniz için gerekenleri tam olarak bileceksiniz. Ayrıca mevcut en popüler ekipmanlardan en iyi seçenekleri seçebileceksiniz.

Temel Ev Stüdyosu Kurulumu

Muhtemelen gerçek bir kayıt stüdyosunda her yerde monitör,mixer,bir ton kablo ve değişik alet edevatlardan oluşan odaların resimlerini yada gittiyseniz içerisini görmüşsünüzdür.

Eskilerde yüksek kaliteli bir kayıt yapmak için stüdyoya gitmekten başka çareniz yoktu.Ancak günümüzde Ev Stüdyosu kurarak evinizin konforunda müthiş kayıtlar yapmak mümkün.

 

Şimdi gitarınız ile ev stüdyosu kurarak kayıt yapmanız için gerekenler

  1. Bir ses arabirimi – bu, gitarınızı PC’nize bağlamanızı sağlar
  2. Mikrofon – elektro gitarı tek bir kayıt olmadan kaydedebilmeniz mümkün.
  3. Bir DAW – Digital Audio Workstation, çaldıklarınızı kaydetmek, sıralamak ve düzenlemek için kullandığınız bir yazılımdır.Detaylı Bilgi için Gitar Amfisi Modelleme Yazılımları yazımıza bakabilirsiniz.
  4. Eklentiler – yani Plugin, sanal davul veya synth eklemek için tüm gitar efektlerinden tüm uygulamaları yapmak için DAW içinde kullanabileceğiniz yazılımlardır. Amplitube , Guitar Rig vb
  5. Monitörler / Kulaklıklar – normal PC hoparlörlerini kullanabilirsiniz, ancak yüksek kaliteli stüdyo monitörleri veya kulaklıkları kullanarak önemli bir fark yaratabilirsiniz.

Ben şahsen evdeki 5+1 sinema sistemini bilgisayara bağladım ve dahili bir ses kartıyla bütün sesleri bu şekilde alıyorum şahsen evde çok tatmin edici eğer evinizde buna benzer bir sistem varsa monitör almaya gerek yok.(Bir süre için) Maliyeti en aza indirmiş olursunuz.

Oldukça basit, değil mi?

Tek ihtiyacınız olan gitarınızı PC’nize (veya akustik gitar için bir mikrofona) ve kaydetmeniz gereken bir yazılıma sokmanın bir yoludur.

Bu kılavuzun geri kalanı, her bileşene ve göz önünde bulundurulacak seçeneklere yakından bakacaktır.

Elektro Gitarı PC’ye Kaydetme

Günümüzde, önceki yıllarda çok pahalı olan ürünlerden daha iyi olduğu halde 100 $ ‘ın altında yüksek kaliteli bir ses arabirimi alabilirsiniz.

Ses arayüzlerinin gülünç derecede ucuza gittiğini de göreceksiniz (10 $ gibi). Ucuz bir şeyden kaçınmanızı tavsiye ederim. İlk iRig ortaya çıktığında, çok fazla insan eBay’de ucuz Çin kopyaları tarafından işe yaramadıklarında hayal kırıklığına uğradı. Kaliteli bir ses arabirimi edinin – iyi kalitede bir birim elde etmenizi sağlamak için biraz daha fazla ödemeniz gerekir.

iRig HD 2

Elektro gitaristler için önerdiğim seçenek IK Multimedia tarafından iRig HD 2’dir. Bu küçük bir birim ve PC, Mac, iPhone ve iPad ile uyumludur. Günümüzde tüketici cihazlarında mevcut olan en yüksek 24-bit A / D dönüşümü ile 96 kHz örnekleme hızında kayıt yapmaktadır.

IRig HD 2’yi benzer özelliklere sahip diğer cihazlara tavsiye etmemin başlıca nedeni, aynı zamanda AmpliTube 4‘ün tam sürümü (PC / Mac) ve iOS için AmpliTube (iPhone / iPad) ile birlikte geliyor olmasıdır. Bu harika çünkü daha sonra göreceğiniz gibi, AmpliTube gibi bir yazılıma sahip olmanız kayıtlarınızda size çok fazla esneklik sağlıyor. AmpliTube 4’ün 150 dolar civarında olduğunu düşündüğünüzde, bu çok önemli.

Elbette bol miktarda alternatif var, ama elektro gitarda odaklanıyorsanız, iRig HD 2 .

Akustik Gitarı PC’ye Kaydetme

Akustik gitarı kaydetmeyi planlıyorsanız ya da hem akustik hem de elektro gitar çalıyorsanız veya vokal kaydetmek istiyorsanız, size çoklu girişler veren bir ses arayüzüne ihtiyacınız olacaktır. Birden çok giriş istiyorsanız çok sayıda seçenek vardır, ancak işleri basit tutup en popüler ve yüksek oranda derecelendirilmiş ses arayüzlerinden birini tavsiye ederim.

Focusrite Scarlett Solo (2. Gen)

Aşağıda görebileceğiniz gibi, Focusrite Scarlett Solo, yukarıdaki iRig HD 2’ye kıyasla daha fazla esneklik sağlar.

Bu ses arabirimi ile yada harici usb ses kartı diyebiliriz mikrofon klavye ve gitarı aynı anda bağlayabilir ve bilgisayarımızda ayrı kanallarda kayıt yapabiliriz.

Bu şekilde örneğin 3 enstrümanda ayrı ayrı kayıtlanacağından her birini ayrı ayrı düzenleme yetkisine sahip olabiliriz.

Focusrite Scarlett Solo (2. Gen) Pro Araçları ile USB Ses Arabirimi | İlk
Akustik Gitar Kaydı İçin İpucu

Akustik gitarı kaydetmeyi planlıyorsanız, aynı anda en az 2 mikrofon kaydetmenizi sağlayan bir ses arabirimi satın almanızı öneririm. Bu, aynı performanstan iki farklı ses elde etmek için bir mikrofonu yakın bir mikrofonu uzak mesafeden kaydedebileceğiniz anlamına gelir.

Sonra, tercih ettiğiniz bir tonu elde etmek için ikisi arasında karıştırabilirsiniz.

Birden fazla mikrofon imkanına sahip bir harici ses kartı kullanırsanız 1 mikrofonla sesinizi kaydeder bir mikrofonla da gitarınızın sesini kaydedebilirsiniz.

Focusrite Scarlett 2i2 (2x girişler) veya Focusrite Scarlett 2i4 (Girişler 4x).

Birden fazla mikrofon seçeneği için bu ürünlere bakabilirsiniz.

Focusrite Scarlett 2i2 (2nd Gen) Pro Tools ile USB Ses Arabirimi İlk, Kırmızı, 2i2-2 Mic Pres

Harici Ses Kartına Alternatif

Özel bir harici ses kartı almanızı tavsiye ederken, alternatifler var demiştik.

Birçok modern amplifikatör ve çok efektli üniteler bir ses arayüzü olarak kullanılabilir.

Dijital bir amfiniz varsa üzerinde ki usb girişiyle bilgisayarınıza bağlayıp gitarınızdan çıkan sesi hem duyabilir hemde PC üzerinde aynı anda dijital olarak kayıt yapabilirsiniz.

Mikrofon

Sadece elektro gitar çalmayı planlıyorsanız ve gitarınızı doğrudan ses arayüzünüze bağlarsanız, bir mikrofona ihtiyacınız olmaz. Ancak amfinizi, diğer enstrümanlarınızı, akustik gitarınızı veya vokallerinizi kaydetmeyi planlıyorsanız, bir mikrofon (ve mikrofon girişi olan bir ses arayüzü) kesinlikle gerekecektir.

Seçimlerinizi yaparken bu konuları iyice düşünerek karar verin.

Günümüzde sayısız mikrofon mevcut ve birkaç farklı tip var. Bu kılavuz yeni başlayanlar için tasarlandığından, dinamik ve kondenser mikrofonlarının artıları veya eksileri hakkında veya mikrofon türlerindeki diğer şeyler hakkında konuşmayacağım.

Bunun yerine, başlamanıza yardımcı olacak bir mikrofon önereceğim. Shure SM57 . İncelemenizi tavsiye ederim.

Gitaristlerin en tanınmış mikrofonudur ve her stüdyoda bulunabilir.

Birçok gitarist için, bir gitar amfisini mikrofonlama yapmak için biçilmiş kaftan bir mikrofon.
Evde yeni başlayanlar için, bu mükemmel bir mikrofon.
Çok aman aman pahalı bir gitar mikrofonu değil.
Fiyat Performans oranı olarak alınabilecek en iyi modellerdendir.

Bir noktada, akustik gitar veya diğer enstrümanlar için daha uygun başka bir mikrofon satın almak isteyebilirsiniz, ancak SM57 her zaman faydalı olacaktır, bu yüzden bu değerli bir yatırımdır.

DAW – Digital Audio Workstation

Benim en sevdiğim konulardan birisi dijital kayıtlar.

Çünkü gerçekten sağlam malzemeler alacak durumum yok.

Bu tarz programlar gerçekten imdadınıza yetişiyor.

Gitarınızı (veya bir mikrofonunuzu) PC’nize bağlamak için ayarlanmış bir ses arabiriminiz olduğunda, bir DAW’ye ihtiyacınız olacaktır. Bir DAW – Digital Audio Workstation – bir yazılım programında tüm bir kayıt stüdyosu olarak düşünülebilir. Tüm stüdyolarda gördüğünüz kocaman mixer masalarını gözünüzün önüne getirin.

Biz de bu programlarla bir nevi tüm stüdyonun özelliklerini eve taşımız olacağız.

Yukarıda ki resimde owww çok karışık nasıl yapacağız öğrenemeyiz bunu gibi düşünebilirsiniz ancak durum çokta zor değil.

Kullanabileceğiniz 2 3 tane en popüler programlar diyebileceğimiz yazılımlar mevcut.

Bu programlar FL-Studio , Cubase , Pro Tools vb programlardır.

Deneme sürümlerini kurarak hangisini tercih edebileceğinize siz karar verebilirsiniz.

Yada biz fakirler mecburiyetten gidip warez program arayabilir PC ye girebilecek virüsü tınlamayabiliriz.

PRO TOOLS

Muhtemelen Pro Tools’ı daha önce duymuştunuz. Geçmişten günümüze birçok kişi DAW konusunda başarısından bahseder.

Ancak ev gitaristleri için alternatifler var bence.

 

CUBASE

Cubase, MIDI’den ziyade ses odaklı müzisyenler için en popüler DAW’dir. Uzun zamandır geliştirilmekte ve son derece güçlü bir DAW’ye dönüşmüştür. Alışkanlıktan mıdır bilemiyorum Cubase kullanımı bana daha kolay geliyor.Ev Stüdyosu kategorisinde en iyi programlardan birisidir.

FL Studio

FL Studio başlangıçta Fruity Loops olarak adlandırıldı ve hiç ses kaydetmediği zamanlarda beat’ciler tarafından popülerdi. Sonunda ses kaydıyla tam bir DAW’ye dönüştü ve popülaritesi patladı. Şimdi en popüler DAW’lerden biri, ancak elektronik müzik çevrelerinde hala büyük bir kitlesi var.

Gitaristler için eklentiler

Yukarıda Temel gerekil programlarımızı gördük.

Pekii gitarımıza bir çok efekt verecek eklentiler neler?

Neyse ki, mükemmel gitar tonunu kullanabilmek için kullanabileceğiniz sayısız eklenti var.

Göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalara bakalım.

Aşağıdaki eklentiler “VST” eklentileridir ve DAW’nizin çalışması için VST eklentileri kullanabilmesi gerekir.

 

AmpliTube 4, Guitar Rig 5, BIAS FX

Gitarist olarak sizin için en değerli alet edevatlar amfi,pedallar,efekt aletleri vs olduğundan bunların hepsini bir arada sunan programlara kısaca bakalım.

Amplitube Kullanımı Resimli Anlatım ve Guitar Rig Kullanımı Resimli Anlatım isimli 2 güzel makalemize bakarak programlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Eğer IRig2HD satın alırsanız yanında AmpliTube 4’ü ücretsiz olarak alırsınız.

Yukarıda sıralanan üçüncüsünden, BIAS FX en yüksek kalitede eklenti olarak kabul edilir. Guitar Rig 5 en eski ve diğer eklentileri geride bırakmaya başlıyor. Guitar Rig 6’yı sabırsızlıkla bekliyorum, bakalım ne zaman çıkacak.

AmpliTube 4 oldukça yeni ve AmpliTube 3’ten biraz daha kaliteli çıktı.Ama farkettiğim şu ki amplitube daha net ve guitar rig 3 göre biraz daha kaliteli ses veriyor gibi hissettim.

Ancak Guitar Rig’in çeşitliliği daha fazla ve daha kaliteli bir VST programı.

Amplifikatör ve efekt modellemesi söz konusu olduğunda birçok alternatif vardır.

Örneğin bu programları kullanmak istiyorsunuz çünkü birçok özellik sunuyor ancak elinizde birde dijital efekt pedalı var diyelim işte bu cihazlarınızı bilgisayara bağlayarak bu programların onu görmesini ve programların özelliklerinin yanında birde gerçek aletlerinizi dijital ortamda çalma şansınızda bulunuyor.

Yani illa ki herşey prgramın size sunduklarıyla bitmiyor gerçek aletleri de destekliyorlar.Tabii bunun için kullandığınız aletlerin yazılım desteği var mı öğrenmeniz gerek.

Şimdi yukarıda gitar çalabileceğimiz efektlerini ıvırını zıvırını ayarlayabileceğimiz programları gördük.

Bu programları DAW dediğimiz Örneğin Cubase içine atarak çalıştırdık(Tek başına da çalışırlar.)

Bize birde Davul Seti Lazım olursa?

Metallica’nın kullandığı ve dünyaya tanıttığı TAMA davul setini ekranınızın ortasına koysanız nasıl olur ?

Sanal Davul Seti

Aynı gitarımıza özel kullanacağımız Guitar Rig , Amplitube gibi programlar gibi Davul içinde kullanacağımız güzel programlar mevcut.

Bu programlar içinde hazırlanmış her tarza ve ritme uygun kalıplar mevcuttur.

İsterseniz kendinizde yazabilirsiniz.

DAW’da, davul vuruşlarını girdiğinizde gerçekçi bir davul seti çalarsınız.Bu kaliteli eklentiler gerçek bir davulcu kalitesinde çalıyorlar.

Aşağıdaki 2 programımızda gerçek davulcular tarafından çalınan vuruşları kaydederek hazırlanmışlar.

Bu yüzden alacağınız sesler gerçek davul sesleridir.

En popüler seçenekler Addictive Drums 2 ve Toontrack EZdrummer 2. Pahalılar ama kalite inanılmaz.

Stüdyo Monitörleri

Kayıtlarınızı karıştırırken kullandığınız hoparlörler veya kulaklıklar, sonuçta önemli bir rol oynayacaktır. Profesyonel müzisyenlerin ve ses mühendislerinin özellikle stüdyo monitörlerini kullanmasının nedeni, normal hoparlörlerin veya kulaklıkların sese çok fazla renk katmasıdır. Tüketici kulaklıklarının çoğu, daha etkileyici hale getirmek için duyduğunuz sesi tamamen değiştirir. Genellikle basları arttırır, bazı araları keser ve müzik sesini farklı kılmak için bazı yüksek frekansları arttırırlar.

Bir stüdyodaki bir şarkıyı karıştırdığınızda, hoparlörlerinizden “geliştirilmiş” bir versiyon duymak istemezsiniz veya şarkıyı düzgün şekilde karıştırmazsınız. Konuşmacılarınız duyduklarınıza bas eklerse, şarkıyı karıştırırsanız farklı hoparlörlerde dinlerseniz, sonuçlardan hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. İyi bir stüdyo monitör seti, “gerçek sesi duymanızı sağlayacaktır.

Şu ana kadar kabaca evinizde gerçek bir ev stüdyosu kurmak için gerekli materyalleri öğrenmiş olduk.
Markalar ve modeller kısmına fazla girmek istemiyorum çünkü herkesin tercihi fiyat ve kalite olarak değişebilir.
Soru sormaktan çekinmeyin.
Elimden geldiğince yardımcı olacağımdan şüpheniz olmasın.
Kaçırmayın !!!  Dreadnought Akustik Gitar Nedir? Kısa Tarihi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu