Müzik

Fender Telecaster Gitarın Tarihi

Dünyanın ilk seri üretilen solidbody gitarı Fender Telecaster tarihi

Fender Telecaster modeli gitar dünyasının en büyük dönüm noktası diyebiliriz.Dünyanın ilk seri üretilen solidbody gitarı olması popüler müzik üzerinde büyük etki yaratmıştı.Başarının sırrı ise sadelikti.

Günümüzde Telecaster modeli farklı biçimlere bürünmüş olsa da ilk tasarımından hiçbirşey kaybetmedi.American Original ya da Vintera serisinden tutun American Professional serisine kadar tüm modellerin içerisinde Fender Telecaster’ın gücü yatıyor.

Fender Telecaster ilk olarak single manyetiğe sahip olan Esquire modelinden sonra tasarlandı.Yapısal olarak benzerlik gösterse de Telecaster modeli üzerine eklenen bazı değişiklikler onun ham halini almasını sağladı.

Kül tablasına benzeyen bir köprüsü, köprünün içerisinde de single manyetik. Akçaağaç gövde olması da Leo Fender’in iyi stratejilerinden birisi oldu.

Leo Fender bu yeni tasarımı seri olarak üretmek için gerekli makinalar içn büyük yatırımlar yapmış ve sonucunu bilmeden ya batar ya çıkarız düşüncesi ile girşimlerde bulunmuş.

Telecaster’ın Doğuşu

Bu yeni tasarım gitara bir isim vermek gerekiyordu ve ne olacağı üzerinde çok düşündü.Genel olarak Esquire modelinden doğmuş olan bu gitarın farklarından birisi de iki manyetiğe sahip olmasıydı.Bu yeni gitara Broadcaster ismi verilmişti ve böyle lanse edildi fakat Gretsch markası Boradkaster davul seti ile isim benzerliğinden dolayı  ticari marka ihlali uyarısında bulundu. Bu durumdan dolayı Nocaster ismi verilen gitar en son Telecaster ismini aldı ve uzun yıllar boyunca gitar dünyasına damga vurmaya hazırdı.

Telecaster Gitar’ın Tanıtımı

James Burton Fender Telecaster

Gibson gitarlarının ikonik tasarımcısı Les Paul’un aksine Leo Fender gitarist değildi.Gitarın tanıtılması için gitaristlerden gelen tepkilere güvenmekten başka çaresi yoktu.

Amerikalı Country gitaristi Jimmy Bryant tarafından çalındığında herkes bu yeni gitarı merak etmişti.Tepkiler iyi olduğunu gösteriyordu.

1954 yılında Fender, beyaz pickguardlı Telecaster üretmeye başladı. Telecaster birçok ilki gördü; Nat King Cole gitaristi Oscar Moore’un altın donanıma sahip Ermine White ’51 Nocaster’ı Fender özel rengini piyasaya sürdü.

1958 yılına gelindiğinde bir.ok gitarist kendi istedikleri özel renkler için fazladan ödeme bile yapıyorlardı.Telecaster modelleri birkaç yıl sonra Telecaster Custom modelleri ile iyice artmıştı. Jimmy Bryant ve  James Burton gibi gitaristlerin elinde Telecaster kendini iyice kanıtlamış bir gitar oldu.

1960’lı yılların başlarında Country müziğin sesi Fender Telecaster üzerine kurulmaya başlanmıştı.

Keith Richards, Jimmy Page ve Eric Clapton gibi rock gitaristleri, Leo Fender’ın yeniliklere açık tasarım ruhunu benimseyerek kendileri ile özdeşleştirdiler. Richards, daha sonra gitar üzerinde ki donanımı modifiye ederek, tersine monte edilmiş bir PAF humbucker’ı uyguladı.

1960’lı yılların sonuna kadar farklı ama güzel gelişmeler devam ediyordu ta ki Humbucker manyetiklerin popüler olması ile birlikte Gibson gitarlarının satışlarının artmasıydı.

PAF manyetiklerin tasarımcısı Seth Lover Fender için Wide Range Humbucker tasarımı yaptı.

CuNiFe mıknatıslara sahipolan bu manyetik, PAF’tan daha parlak seslere sahipti. Fender 1971’den itibaren Wide Range Humbucker kullanmaya başladı ve 1972’den itibaren Thinline ve Custom Telecaster modelleri üzerinde neck kısmında kullanmaya başladı. Çift humbucker Telecaster Deluxe ve tremolo seçenekli modeller ile seçenekler tamamlanmış oldu ve yıl 1973’ü gösteriyordu.

1973 yılı Telecaster için büyük bir yıldı. Kendine özgü tınısı ve çalınabilirliği onu country, rock ve blues gitaristleri için vazgeçilmez yaptı. Ama müzik tarihine katkısı daha yeni başlıyordu.

Aynı yıl, The Clash’tan Joe Strummer ve The Damned’den Brian James, gençleri Telecaster ile heyecanlandıracaktı. Prince, The Smiths’ten Johnny Marr ve The Cars’dan Elliot Easton (en dikkate değer modeller Nocaster ve Pink Paisley) gibiler, 80’ler boyunca T-tarzı paradigmasını canlı tuttu.

Günümüzde hala Fender telecaster modelleri büyük bir ilgi görüyor.Her ne kadar alt ve üst sınıf modeller ortaya çıksa da orjinal telecaster yapısı hala korunmaya devam ediyor.

 

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0:00
0:00