İnceleme

Fender Telecaster ile Yapılmış En Muhteşem 10 Şarkı

Leo Fender tarafından yapılmış en iyi Telecaster modelleri hala tüm dünyada severek kullanılırken,günümüzde bile o eski 70’lerin Telecaster tonunun ne kadar kaliteli ve çok yönlü olduğunu kanıtlıyor.

Fender Telecaster gitarlar kullanılarak büyük ustalar tarafından yapılmış ve hala büyük keyifle dinlediğimiz 10 parçayı listeliyoruz.Eğer unuttuğumuzu düşündüğünüz parçalar varsa yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Stairway To Heaven – Jimmy Page, Led Zeppelin (1971)

1959 Fender Standard Telecaster

The Yardbirds grubu gitaristi olan Jeff Beck, o yıllarda grup arkadaşı olan Jimmy Page’e 1966 yılında ilk Telecaster gitarını verdi. Jimmy Page daha sonra Led Zeppelin grubu kurulduğunda bu gitarı bir ejderha motifi ile süsledi ve adını “Dragon Tele” olarak isimlendirdi.

Jeff Beck tarafındna kendisine hediye edilen bu Telecaster gitar 1968’deki ilk Led Zeppelin albümünde özel olarak kullanıldı.Jimmy Page büyük bir gitarist olmasının etkisiyle Telecaster bir gitardan yeri geldiğinde ortalama ses aralığında olan bir Les Paul gitar karakterinde ses üretilebileceğini de göstermiş oldu.

Dragon Tele gitarın en iyi performansını ise Supro amfi ile birlikte verdiğini söylenir.

Kaçırmayın !!!  Dünyanın En İyi 6 Davul (Drums) Videosu

Jesus Just Left Chicago – Billy Gibbons, ZZ Top (1973)

1952 Fender Telecaster

Farklı tonların ustalarından olan Billy Gibbons , ZZ Top grubunun 3.albümünde 1952 Fender Telecaster kullanmış.Bu konuyu ise 2005 yılında piyasaya çıkardığı Rock + Roll Gearhead isimli kitabında açıklıyor.

Killing In The Name Of – Tom Morello, Rage Against The Machine (1992)

1982 American Standard Telecaster

Single manyetik tek bobinli bir gitar olan 1982 American Standard Telecaster kullanan Tom Morello aynı zamanda Marshall JCM 800 amfi kullanırken DigiTech Whammy pedaldan destek almış.

Me Neither – Brad Paisley (Who Needs Pictures, 1999)

1968 Paisley Telecaster

Brad Paisley 1999 yılında yaptığı Me Neither isimli parçasında 1968 model bir Telecaster kullanırken Vox AC30 amfi kullanıyor.Ayrıca Way Huge Aqua-Puss Analog Delay pedal kullanılan parça da Vintage tonlarına ufak overdrive dokunuşlar da yapılmış.

(Sittin’ On) The Dock Of The Bay Otis Redding (1968)

1963 American Standard Telecaster

Büyük bir Soul şarkıcısı olan Otis Redding ölümünün ardından yayınlanan (Sittin On) The Dock of the Bay isimli parça da Beyaz bir Telecaster gitar ve Fender’in Harvard model amfi kullanmış.Ölümünden sonra yayınlanan bu parça ile 1969 yılında Grammy ödülünü kazanmış oldu.

My Iron Lung – Jonny Greenwood, Radiohead (The Bends, 1995)

1992 -1993 Telecaster Plus gitar kullanan Radiohead gitaristi ve solisti Jonny Greenwood parça da aynı zamanda DigiTech Whammy harmonizer kullanmıştır.

The Messiah Will Come Again – Roy Buchanan (1972)

1959 Fender Telecaster

Roy Buchanan gerçek bir gitar virtüözüdür.Onun 1972 yılında yaptığı bu kaydı dinlediğinizde Fender Telecaster gitardan ne kadar muhteşem bir ton çıktığını duyabilirsiniz.Ayrıca Video da mikrofonlama yapılan amfi Fender Twin sanırım.

Kaçırmayın !!!  Squier Bullet® Strat With Tremolo HSS Brown Sunburst - Indian Laurel

Crazy Little Thing Called Love – Brian May, Queen (The Game, 1980)

Bildiğiniz gibi Brian May kendine has olan Red Special gitarını bu kayıtta kullanmamış.Sebebi ise 50’li yılların tarzına uygun bir parça olduğundan ton olarak daha iyi olacağını düşündükleri için hem kendisi hem de Freddie Mercury Telecaster gitar kullanmışlar.

Funky Mama – Danny Gatton (88 Elmira St., 1991)

1990 Telecaster signature 

Daniel Wood Gatton Jr. blues, rockabilly, caz ve country tarzlarını birleştirerek “redneck jazz” tarzını yaratan çok yönlü bir gitaristtir. Daniel Wood Gatton aynı kendisi gibi çok yönlü bir gitar olan Telecaster gitarın ton tonlarını kendine has tarzıyla mükemmel seviyelere getirebiliyordu.

Yukarıda ki canlı performans sırasında bir wah efekti yaratan, org benzeri bir ritim tonuna sahip, rockabilly caz-blues’un karışımı mükemmel bir performans ve Telecaster’dan çıkarabilecek en ilginç tonlar.

Grace – Jeff Buckley (Grace, 1994)

1983 ‘Top Loader’ Telecaster

Fender Telecaster gitar üzerinde yaratıcı akorlar sayesinde ne kadar farklı sesler alınabileceğinin kanıtı. Muse grubunun solisti Matt Bellamy’den ödünç olarak aldığı gitara Seymour Duncan Hot Tele Lead manyetikler takarak farklı tonlar elde etmeyi başarmıştı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu