Haberler

Gibson 2020 Yılının Yeni Les Paul ve SG Modellerini Satışa Sunuyor

Gibson'ın dönüşü muhteşem olacak..

Gibson bir süredir bildiğiniz gibi mali sıkıntılar içine girmiş ve firmanın kapanacağı ile ilgili ciddi spekülasyonlar ortaya atılmıştı.Bunlara rağmen Gibson tabiri caizse reset düğmesine bastı ve firmayı fabrika ayarlarına geri döndürdü diyebiliriz.

Modern versiyonların yerine daha basitleştirilen klasik modellere dönmeyi düşünen Gibson bu anlamda yeni 4 adet model piyasaya sunuyor.Bunlardan bir tanesi de Soluk mavi renkte ki SG Special modeli.

Bakalım bu gitarların kaputunun altında neler var.

Gibson SG Special

Soluk Mavi bir renkte sunulan 2020 model Gibson SG Special 60’lı yılların klasik otomobillerinden ilham almış.

FİYAT: 1.499 $ / 1.199 £
GÖVDE:
 Maun
BOYUN: Maun, set
ÖLÇEK:
 24.75 ”
PARÇA: Gülağacı
FRETS: 22, orta jumbo
PICKUPS: 2x P-90
KONTROLLER: 2x Volume, 2x ton, 3 yollu seçici anahtar
FINISH: Soluk Pelham Mavisi, Metalik Bordo

Fiyatı ülkemizde nasıl olur ya da getirilir mi bilemiyoruz ama gerçekten muhteşem bir gitara benziyor.Üzerinde ki 500k’lık ton potansı sayesinde geniş bir ton aralığına sahip olan bu gitar P90 manyetikler ile gerçekten şık duruyor.

Gibson Les Paul Special Humbuckers

İlk bakışta farkettiniz mi bilemiyoruz ama yeni Gibson Les Paul Special Humbuckers gitarın gövdesi akçaağaç ile değil maun ağacı ile yapılmış.

Gibson Les Paul Special Humbuckers modelinin üzerinde ki manyetiklere dikkat ederseniz Gibson 490 humbuckers olduğunu görebilirsiniz. Bu manyetikler 60’lı yıllarda Gibson tarafından sıkça kulanılıyordu.Yeni modelde biraz daha modernize edilmiş hali bulunmakta.Alnico II mıknatıslara sahip olan bu manyetikler yüksek gain değerine sahip rock müzikleri için oldukça uygun bir gitar.

Kendinize Alnico II mıktanıs nedir diye soruyorsanız Gitar Manyetikleri Nasıl Çalışır? isimli yazıyı okumanızı tavsiye ederim.
Kaçırmayın !!!  The Pussycat Dolls Yeni Şarkısı "React" Duyuruldu.

Peki akçaağaç bir sap ile gelen bu gitarın farkı nedir?

Gibson gitarların sap kısmını genel de maun aağacı olarak görebiliriz fakat akçaağaç sap yapıları 70’li yıllarda Gibson tarafından sıkça kullanılmıştı.

Yazımızın başında da dediğimiz gibi Gibson 2020 modellerinde klasik gitarlarına atıfta bulunduğu için böyle bir yol tercih etmiş.

Gibson Les Paul Special Tribute P-90

Bu gitar bildiğimiz Gibson Les Paul Special Tribute gitar fakat farkı nedir?

490 Humbuckers yerine P-90 humbuckers kulanılan bu gitarın farkı ses aralığı üzerinde istediğiniz gibi oynayabiliyor olmanız.

Gürültülü olmayacak mı ?

P-90 , Humbuckers kadar sessiz olmayabilir fakat kaba ve sert rock müzikleri yapmak istiyorsanız bu gitar tam size göre.

FİYAT: 999 $ / 899 £
GÖVDE:
 Maun
NECK: Akçaağaç
ÖLÇEK: 24.75 ”
FRETS: 22, orta jumbo
PICKUPS: 2x P-90
RENK: Aşınmış Beyaz Saten, Abanoz Saten, Vintage Kiraz Saten, Doğal Ceviz

Gibson Les Paul Tribute

ABD’de yapılan bu Les Paul için büyük bir değişiklik olduğu kesin.

Les Paul Tribute, Les Paul Standart,Les Paul Classic ve Les Paul Studio gitarlarının arasında bir yerlerde kalıyor.Les Paul Classic gibi bu gitar da 490 Humbuckers ile geliyor fakat Les Paul Standart havası vermek için manyetiklerin üzeri krom kaplama yapılmış.

Melez bir gitar modeli gibi görünebilir fakat bu gitarda hepsinin gücünden biraz var.Toplam ağırlığı azaltılmış olan bu modelin çalma kolaylığı daha fazla olabilir.Ayrıca gitarın gövdesi de saten kaplama olarak üretilmiş.

Son Söz

Gibson tarafından 2020 yılı için üretilen bu 4 yeni gitar modeli kafanızı karıştırabilir fakat 60 ve 70’li yılların tadını daha modern bir şekilde almak istiyorsanız bu gitarlar size göre.

Gibson’ın bu modellerden daha yüksek fiyatlarda gitarları mevcut fakat kendine has özellikleri olan gitarlarının her birinden biraz alarak yenilenmiş bu gitarları görenler hayret edebilirler.

Kaçırmayın !!!  38 Fretli Bir Gitar Görmek İster misiniz?

Umarız ülkemizde de satışa sunulurlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu