Müzik

Gibson Les Paul Tasarımı Çalıntı mı?

1941 yılında yapılan Appleton App, ilk solidbody elektro gitar olabilir.

Gibson bu günlerde Dean Guitars ile arasında geçen milyonluk dava ile uğraşırken büyük bir skandal iddia ile karşı karşıya geldi.

The Guitologist isimli Youtuber tarafından yayınlanan videoya göre,bugün bildiğimiz Les Paul gitar tasarımı ilk olarak Appleton App 1941’de OW Appleton adlı bir luthier tarafından geliştirilmiştir ve tasarımı 1943’te Gibson’a gösterilmiş.

Gibson Les Paul Modelini Çaldı mı?

Gibson firması ise Luthiere tasarımın güzel olmadığı yönünde bir cevap verdi.

1952 yılında ise Luthier olan OW Appleton Gibson firmasından bir mektup aldı ve mektup da “Şu anda büyük bir rekabet içindeyiz.Sizin etkileyici tasarımınız ile devam etmek zorundayız ve keşke 1943 yılında sizi dinleseydik.” şeklinde bir açıklama bulunuyordu.

Bu açıklama sizi gitar tasarımını kabul ettiği ve Appleton’u çağırdığı şeklinde düşündürmesin. Bu mektup da anlatılmak istenen bu yıllarda Fender ile Gibson arasında sıkı bir rekabet vardı ve 1941 yılında tasarlanan ve o zaman beğenilmediği söylenen tasarımı Gibson resmen çalmış ve bir nevi kusura bakma ama araklıyoruz demek istemiştir.

OW Appleton 1941

Luthier OW Appleton bir avukat tutarak tasarımını korumak istedi ancak 2.Dünya savaşının ortaya çıkması ile tasarımının patentini alamadı.

Resimde göreceğiniz üzere Les Paul gitara oldukça benzeyen bu tasarım gerçekten de Gibson tarafından çalınmış bir tasarım olabilir mi?

Popüler müzik tarihine göre solidbody elektro gitarı 1948 Merle Travis modeline dayandığını, ardından 1950’de Les Paul’un yapımına başlanmadan önce Leo Fender Broadcaster’ı ( daha sonra Telecaster adını verdi ) üretti.

İddiaya göre de anlaşılan Gibson , Fender ile rekabet amacıyla Appleton tasarımını araklayarak Les Paul modeli olarak piyasaya sunmuş.

Bu konu hakkında kapsamlı OW Appleton web sitesinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

 

Kaçırmayın !!!  Tüm Zamanların En İyi 10 Les Paul Gitar Tonu

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu