Gitar Akorları

Gitar Akorları – En Çok Kullandığımız Gitar Akorları

Gitar çalmak için gereken yapı taşlarından birisi ...Gitar akorları

Gitar akorları gitar çalmanın temelini oluşturmaktadır. Gitar çalmak istiyor ya da gitara yeni başlayan birisiyseniz ilk öğreneceğiniz şey gitar akorları olacaktır.

Akor Nedir?

Basit bir şekilde açıklamak gerekirse akor, aynı anda en az 3 sesin çalması ile oluşmaktadır.İşte hepsi bu kadar…İlk başlarda emin olun en fazla 3 bilemedin 4 akor bilseniz birçok şarkıyı çalabilirsiniz.Gitar akorları arasında kolay olduğu kadar zor akorlar da bulunmaktadır.Bunları daha sonra açıklayacağım.

Gitar akorları öğrenmek istediğinizde ilk öğrenmenizi tavsiye edeceğim akorlar sırasıyla şunlar olacaktır.

Gitar akorları

 • Am (La Minör)
 • A (La Majör)
 • Em (Mi Minör)
 • E (Mi Majör)
 • C (Do Majör)
 • D (Re Majör)
 • Dm (Re Minör)
 • F (Fa Majör)
 • G (Sol Majör)
 • B (Si Majör)
gitar dm akoru nasıl basılır
Dm Akoru
am akoru nasıl basılır
Am Akoru
f akoru nasıl basılır
F Akoru
b akoru nasıl basılır ?
B Akoru

  Burada gördüğünüz gitar akorları gitar çalarken en çok kullanacağınız akorlardır.Birçok farklı akor çeşitleri bulunmaktadır ve zamanla ufkunuz genişledikçe ve gitar çalma beceriniz geliştikçe onları öğrenmeye başlayabilirsiniz.

  Gitar akorları öğrenirken tavsiyem şudur ki ; öğreneceğiniz akorların farklı basılış çeşitlerini de öğrenmeniz yönünde olacaktır.

  Unutmayın Akorlar en az 3 farklı sesten oluşmaktadır.

  Şimdi unutmamanız gereken bir başka konu ise akor ve aralıklar konusunun birbiriyle karıştırılmasıdır.

  İki farklı nota arasındaki mesafeye “aralık” denir. Arka arkaya duyulan iki ses arasındaki mesafeye ise, “melodik aralık” ve aynı anda duyulan iki ses arasındaki mesafeye ise “armonik aralık” denmektedir.Akorlar ise belirli bir armoni içerisinde oluşan 3 farklı sesin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır.Bunun formülü ise Triad olarak tanımlanmaktadır.

  Kafanız karışmış olabilir ve daha yolun başındayken karışık bilgiler ile bocalamaktan keyfiniz kaçabilir.Sakın üzülmeyin gerçekten kolay bir şekilde tekrar açıklamak istiyorum.Gitarınızın 1. telinin 1.perdesi ile 3. perdesine sırasıyla tınladığınız da bir aralık oluşmaktadır.Triad cetveline göre oluşan kurallar ile belirli notalara basarak aynı anda çaldığınızda ise akor oluşmaktadır.

  Kaçırmayın !!!  Cm7 Akoru Nasıl Basılır?

  Majör Triad : 1-3-5
  Minör Triad : 1-3b-5
  Augment Triad: 1-3-5#
  Diminished Triad: 1-3b-5b

  Burada şimdilik majör ve minör triad kavramını öğrenmeniz yeterli olacaktır fakat genel bir ders istiyorsanız https://muzikveyasam.com/gitar-akorlari-ve-gitar-notalari.html isimli konuyu okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

   

  Originally posted 2020-05-08 15:35:36.

  İlgili Makaleler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu