Gitar Amfileri

Gitar Amfi Kabinleri ve Hoparlörleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gitar amplifikatör kabinleri ton konusunda büyük fark yaratmaktadır.

Hepimiz gittar amfileri kullanıyoruz fakat onları sadece üzerinde ki efektler ile değerlendirmek yanlış olur.

Gitar amfileri bildiğiniz gibi kabaca ifade etmek gerekirse kabin içerisine yerleştirilmiş devre ve hoparlörlerden oluşmaktadır.Gitar amfilerinin ürettikleri ses üzerinde etkili olan en önemli iki konuyu birçoğumuzun atladığına eminim.

Amfi kabinleri tıpkı gitarlar gibi üretildikleri ağacın türüne ve cinsine göre seslerinde farklılıklar yaratmaktadır.Örneğin; çam ağacından yapılmış bir kabin ile huş ağacından yapılmış bir kabin arasında ses ve ton farkı oluşacağı gibi içerisinde bulunan hoparlörler de bunda büyük rol oynamaktadır.

Hoparlör kabini, gitarınızdan pedallarınıza derken ses zincirinde ki son halkadır.Sonuç olarak tüm ekipmanların ses uyumu önemlidir ve amfi kabinleri bu konuda biraz es geçiliyor sanırım.

Tabii ki, kabinde bulunan hoparlörlerden, kabinin boyutu ve derinliğini, üretildiği ağaç, ahşabın birbirine sabitlenme şekli, ahşap levhanın kalınlığı gibi çok ince detaylar rol oynamaktadır.Ayrıca, herhangi bir amfi kabininin sesinde oluşan en büyük değişkenlerden birisi de, kabinin arkasının kapalı ya da açık tip olmasıdır.Bu durum o kabinin ,amfinin şeklini ve stilini değil çıkaracağı ses tonunu belirler.

Açık Tip Amfi Kabinleri

 

  Arkası açık tip bir amfi kabini, özellikle stüdyoda,kabin arkasına koyulacak bir mikrofon sayesinde arkadan çıkacak olan bir miktar sesin kazanılması ve bu ses ile kaliteyi daha da arttırma konusunda iyi olabilir.Ayrıca arkası açık tip olan gitar amfi kabinleri kapalı tiplere göre daha gerçekçi kabul edilebilir geniş ve şeffaf bir ses deneyimi sunmaktadır.

  Açık tip kabinler sesi daha gerçekçi sunuyor olsa larda yüksek ses gereken ve sert tarzlar için kapalı tip amfiler daha uygun olabiliyor.Sebebi ise ön taraftan hoparlör tarafından gönderilen yüksek ses dalgasının arka taraftan çıkamayan ses dalgaları ile daha öne pompalanma eğiliminde olmalarıdır.

  Kaçırmayın !!!  En Minik Gitar Amfileri

  Kapalı Tip Amfi Kabinleri

  Kapalı tip amfi kabinleri , açık tip amfi kabinleri gibi geniş ses dağılımı sunmasalar da ,yüksek ve güçlü seslerde daha iyi sonuçlar vermekteler.Güçlü sesleri ön taraftan kaliteli bir şekilde sunmaları sayesinde konserler ve ev tipi kabinlerde sıkça tercih edilmektedir.Günümüzde evlerde kullandığımız ve konser alanlarında sıkça tercih edilen bir amfi kabini tipi olan kapalı tiplerin en büyük avantajı da sanırım evlerde açık tip amfi kabinleri gibi sesi dağıtmadığı için sadece kullanıcının duyabileceği bir yapısı olması.Bu sayede evdekileri daha az rahatsız edersiniz…

  Amfi Kabinlerinde Hoparlör Seçimi

  Hepimiz cebimizde ki paranın bir kısmını amfi için harcarız fakat çoğumuz amfi satın alırken kabin ağacına yapısına ve hangi hoparlörleri kullandığına pek bakmayız.Belki de maddi durumumuzun el verdiği en iyi amfiye odaklandığımız için olabilir.

  Marshall 4×12 amfi kabinleri herkesin beğenisini toplayan bir amfi kabinidir.1960’lı yıllarda Fender “profesyonel seri” adı altında amfi kabinleri üretiyordu ve bu konuda iyi olduğu kesindi.1962 yılında ise Marshall firmasının sahibi Jim Marshall benzeri olmayan bir fikirle 4 adet Celestion G12 tip hoparlörleri aynı kabin içine sığdırdı.Bu kabin Marshall JTM45 amfi ile o kadar uyumlu bir ses tonuna sahip oldu ki hala ikonlaşmış ve marshall amfinin orjinal sesi tonu diyebileceğimiz ton ortaya çıkmış oldu.Gerçekten Marshall JTM45 amfi ve 4×12 kabin mükemmel bir ikili oluşturmuştu.

  İlginç olan bir bilgi ise Marshall JTM45 amfi ile Fender’in 1950’li yılların sonunda ürettiği Fender Bassman neredeyse aynı amfi devresini kullanıyorlardı.Hatta Marshall Fender’in kullandığı 5881 kodlu tüpü bile aynı şekilde kendi amfilerinde kullanmıştı.

  Burada şaşırtıcı olan ve konunun başından beri anlatmak istediğimiz olay şuydu Fender 4×10 arkası açık kabin kullanırken Marshall 4×12 kapalı tip kabin kullandı ve amfi devreleri neredeyse aynı olmasına rağmen tonlarında büyük farklılıklar vardı.

  Kaçırmayın !!!  Amfi Nedir? Amfi Çeşitleri Nelerdir? Amfi'nin Tarihçesi

  Tam tersine Marshal ve Vox ise daha sert baltık huşu ağacından üretilmiş kabinler üretmekteydi.Bu daha sert tonlar üretmesini sağlarken bugün bildiğimiz Marshall ve Vox ses tonu alınmaktadır.Bunların yanı sıra kullanılan hoparlörlerin de etkisi tabii ki büyük fakat hangi hoparlör kullanılmalı ya da kullanılmış bunlara pek girmeyeceğiz.

  Günümüzde hala birçok amfi üreticisi Marshall’ın o zamanlar yaptığı kabin tipini ve kombinasyonu üzerinden yol almaktalar.Her ne kadar farklılıklar olsa da temelde Marshall 4×12 kabin yatmakta.Eğer farkındaysanız Fender, Gibson farklı Marshall ve Vox farklı ses tonlarına sahiplerdir.Bunun altında kullandıkları hoparlörler ,kabin ağacı türü gibi etkenler büyük rol oynamaktadır.

  Örneğin;Fender 1950 ve 1960’lı yıllarda gitar amfi kabini üretiminde sarı çam ağacı,kırmızı sedir ağacı ya da benzer ağaç türleri kullanmıştı.Bu ağaç türleri sayesinde ve tabii ki kullanılan hoparlör türüne de bağlı olarak sıcak,hafif ve yumuşak ses tonları sağlamaktadır.

   

  İlgili Makaleler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu