Gitar Amfileri

Gitar Amfisi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Gitar amfisi alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.Size uygun ses tonunu yakalamak için ses seviyesini yavaşça yükseltin.Ses seviyesinden sonra gain değerini yavaşça yükselterek istediğiniz tonu yakalayabilirsiniz.

Keşke amfi seçmek için bu kadar detay yeterli olsa fakat yetmiyor.

Gitara yeni başlayanlar amfi seçimi yaparken zorunlu olarak ilk önce fiyatına bakıyor.Emin olun önceliğiniz fiyat değil.

E tamam pahalı gitar amfisi alamıyoruz ne yapalım?

Gitar amfisi ucuz ya da pahalı olması emin olun hiç önemli değil.Önemli olan sizin ihtiyacınıza cevap verebiliyor mu?

1000 TL’lik bir gitar amfisi size evde yetebilir fakat 10 bin TL’lik bir gitar amfisini eve koymanın bir mantığı yoktur.Tam tersi durumda stüdyo da 1000 TL ye alacağınız bir amfi ile kayıt yapmazsınız herhalde.

Bu tamamen sizin ihtiyacınıza yönelik olmalı.İster ucuz ister pahalı fark etmez gitar amfisi alırken ihtiyacınıza göre bakmanız gereken belli başlı maddeler var.

Bu yazımızda fiyat durumunu göz önünde bulundurmuyoruz.Yukarıda da bahsettiğim gibi bizim için fiyattan ziyade almak istediğimiz amfinin ihtiyaçlarımıza cevap veriyor olması önemli.

Lambalı amfi ya da dijital amfi olarak ayırmadan incelememizi yapalım.

Gitar Amfisi Nedir?

Başlamadan önce, ihtiyaçlarınıza en uygun amfiyi bulmak için anlamanız gereken bazı temel şeylere bakalım. Yeni başlayanlar için kombo amfi olarak bilinen gitar amfileri ile başlamak daha iyi bir seçim olabilir.

Kombo amplifikatörler, hoparlörleri ön amplifikatör ve güç amplifikatörü ile birleştirir. Preamp, gitarın tonunu şekillendirir ve güç amplifikatörü sesi hoparlörlere iter.

Elbette, gitar amfileri söz konusu olduğunda bu sadece temel bilgilerdir ve müzik tarzınıza ve tercihlerinize en uygun olanı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birçok faktör vardır.

Daha fazla bilgi için Amfi Nedir? Amfi Çeşitleri Nelerdir? Amfi’nin Tarihçesi isimli yazıya bakmanızı öneririm.

Yeni başlayanlar için kombo amfi olarak bilinen gitar amfileri ile başlamak daha iyi bir seçim olabilir.

Combo Amfi ile Kafa Amfi Arasında ki Fark Nedir?

Yukarıda belirtildiği gibi, kombo amfiler , amfi, preamp ve hoparlörlerin tek bir ünitede birleştirilmiş halidir. Kafa amfi diye tabir ettiğimiz amfi türleri de, ayrı bir hoparlör kabinine bağlanan sadece amfinin kendi devrelerinin oluşturduğu amfi çeşitleridir.

Mesa Boogie Mark 5 inceleme
Mesa Boogie Mark 5 Kafa Amfi
Blackstar ID Core 10 Dijital Kombo Amfi

 

Çoğu gitarist evde veya yolda pratik yapmak için daha küçük boyutları ve taşınabilir olmalarından dolayı kombo amfileri seçer.

Kombo amfiler boyut olarak daha küçüktür ve en sevdiğiniz kayıtlarla birlikte çalmanıza izin veren kulaklık jakları ve input jakları gibi ek özelliklerle doludur.

Bas Gitar Amfisi ile Gitar Amfisi Arasında Fark Var mı ?

Elektro gitar ve bas gitar amfileri birbirinden çok farklı iki ekipmandır; her biri ilgili enstrümanlar için özel olarak tasarlanmıştır. Bir gitar amfisi, bir bas gitarın ürettiği düşük frekansları üretemez. Bas gitar amfisinde de elektro gitar sesleri boğuk ve pasif olacaktır.Bu sebeple gitara özel amfi çeşitlerini tercih etmelisiniz.

Gitar Amfisi Nasıl Seçilir ?

İlk gitar amfinizi satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken birçok faktör vardır ve iyi bir yatırım yaptığınızdan emin olmak istersiniz. Aramak isteyeceğiniz bazı özelliklere bakalım, böylece yeni başlayanlar için en iyi gitar amfisini seçebilirsiniz.

Boyut ve Taşınabilirlik

Elektro gitar amfisi seçmek söz konusu olduğunda, en iyi boyutu seçmek, bakmanız gereken ilk nokta olabilir. Gitar amfisinin boyutları söz konusu olduğunda, gitar amfileri küçük mikro amfilerden tutun çok hoparlörlü kabinlerine sahip dev donanımlara kadar birçok çeşitlilik göstermektedir.

Pratik Yapmak İçin  Hangi Boyutta Gitar Amfisi Almalısınız?

Gitara yeni başladığınızda, genellikle başlamak için ihtiyacınız olan tek şey küçük bir pratik amplifikatör olacaktır. Daha küçük boyutları nedeniyle, bu amfiler hem evde hemde seyahatler de sizin için en uygun amfi tipleridir.

Hoparlör ve Watt Değerleri Ne Olmalı ?

Gitar amfinizi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken önemli faktörlerden birisi de, amfinin watt değeri ve hoparlörlerinizin tipidir.

Gitar Amfisi kaç watt olmalı ?

Bir gitar amplifikatörü için gerekli olan watt değeriyle ilgili birçok yanlış kanı vardır. Çoğu “profesyonel” amplifikatör 30-100 watt aralığındadır. Watt değeri iki katına çıkardığınızda ses iki katına çıkmaz. 30 watt’lık bir amplifikatör, 100 watt’lık bir amplifikatörden yalnızca 5 desibel daha az sese sahiptir.

Gitar Amfilerinde Hoparlör Tipi Ne Olmalı ?

Alacağınız gitar amfisi üzerinde bulunan (kombo amfi) ya da ayrıca aldığınız kabin hoparlörler seçerken göz önünde bulundurmanız gereken iki faktör vardır. Amplifikatörün watt değeri ve empedans değeridir.

Popüler hoparlör yapılandırmaları arasında bir 12 inç hoparlör, iki 12 inç hoparlör ve dört adet 12 inç hoparlör bulunur. Çoğu konser için bir 12 inç veya iki 12 inç hoparlör uygundur. Unutmayın: Çoğu durumda, amplifikatörünüz PA (Preamp) sistemine bağlanacaktır.

Profesyonel olmadığınızı düşünürsek bu değerler daha düşük olabilir.

Ev İçin Alacağım Amfinin Ses Gücü Kaç Watt Olmalı

Ev kullanımı için, 20 watt değerinden fazla güç kullanan bir gitar amfisine ihtiyacınız yok. Evde yüksek güçlü bir amfiye sahip olmak, hızlı bir spor arabanızı 50 km hızla sürmek gibi bir şey demektir.

Aynı şekilde, çoğu pratik ev tipi amplifikatörün çapı 8 inç ile 12 inç arasında değişen tek bir hoparlörü vardır. Pratik amplifikatör evde makul bir ses seviyesinde pratik yapmak içindir.

Gitar Amfisi Ton ve Efektleri Nasıl Seçilir ?

Çalmak istediğiniz müzik türü, ne tür bir gitar amfisi satın almak istediğinizi etkileyecektir. Amfi tonları ve efektleriyle ilgili temel bir anlayış, son kararınızı vermenize yardımcı olabilir.

EQ Kontrolleri ve Ayarları

Tüm amplifikatörlerde bir tür “equalization” (EQ) bulunur. Bu kontroller genellikle tiz, orta ve bas olarak belirlenir. Bu kontroller, istediğiniz tonu elde etmenize yardımcı olur. EQ, amfinin önemli bir parçasıdır. Bu kontroller, çaldığınız oda ne olursa olsun amfinin frekanslarını en iyi sesi verecek şekilde şekillendirebileceğiniz için her ortamda iyi ses almanıza yardımcı olacaktır.

Distortion

Çoğu gitar amfisinin üzerinde bir distortion düğmesi bulunmaktadır. Bu, amfinin çıkardığı sesin bozulma miktarını kontrol eder. Örneğin, heavy metal ve punk grupları genellikle kalın, bozuk bir tona sahiptir.Amfi üzerinde distortion genel de “Gain” değeri olarak verilebilir.

Reverb

Reverb efekti boş bir oda içerisinde çıkan yankılı sese benzer.Her gitar amfisin de bulunmamaktadır.Günümüzde dijital yani bilgisayar üzerinden efekt yükleyebileceğimiz amfi çeşitleri oldukça çoğaldı ve bu efekte sahip amfi sayısı da artık az değil.

Dijital Efektler

Efektler, birçok farklı gitar amfisinde faydalı bir özellik olabilir, ancak yeni başlayanlar için kendinizi kaptırmamak en iyisidir. Nihayetinde gitaristlerin bunlara ihtiyacı olabilir. Bazı amplifikatörler, aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi dijital yerleşik efekt içerir. Birçok profesyonel oyuncu, çeşitli efekt pedallarıyla özelleştirdikleri pedal tahtalarını kullanır.

Amfiye entegre edilmiş dijital efektler sayesinde, pedalları ayrı olarak satın almak zorunda kalmadan çeşitli efektleri denemenizi sağlar.

Ayrıntılı bilgi için Lambalı Amfi Mi Yoksa Dijital Amfi Mi? ve Lambalı Amfi ve Dijital Amfi Arasındaki 5 Fark isimli yazılara göz gezdirebilirsiniz.

Originally posted 2021-04-10 09:48:53.

Kaçırmayın !!!  Dünyanın İlk Kablosuz Amfisi Boss Katana Air İnceleme

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu