Müzik
Trend

Gitar Boyutları ve Ölçüleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gitarlar standart ölçeklerde üretilmez ve farklı boyutlara sahiptir.

Gitarlar farklı boyutlarda,ölçeklerde üretilmektedir ve bu durum çalma kolaylığı ve ses üzerinde büyük etkiye sahiptir.Belirli bir yaş aralıığında olan bir çocuğun tam boyutlarda bir gitarı çalması çok zor olduğu gibi yetişkin birisininde küçük boyutlarda bir gitar ile çalması zor olacaktır.

Bu yazımızda gitar boyutları ve ölçüleri hakkında sık sorulan sorulara cevap vermeye çalışacağız.Size en uygun boyutlarda gitarı nasıl seçeceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Gitar Ölçüleri Nasıl Belirlenir?

Öncelikle gitar boyutları ve ölçüleri nasıl belirlenir bunu öğrenmemiz gerekli.Bu şekilde sizin için uygun olan gitar boyutları hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

Bir gitarın hangi boyutlara sahip olduğunu ölçmenin iki yolu vardır. İlk yol, gitarın toplam uzunluğunu uçtan uca ölçmektir. İkinci yol, eşik ile sap arasında ki ölçeğini bulmaktır.

Gitarın boyutlarını uçtan uca ölçerek bulmak daha basit olsa da eşik ve sap arasında ki ölçeği bulmak sizin için daha faydalı olacaktır.Nasıl mı?

Her gitarın farklı boyut ve ölçülerde olduğunu biliyoruz.Örneğin klasik gitar ile elektro gitar arasında boyut farkları olsa da özellikle elektro gitarlarda yapı farklarından tutun stil farklarına kadar birçok üretim şekli mevcuttur.Bundan dolayı uçtan uca gitar boyutunu ölçmek sizi yanıltabilir.

Gitar 3 ana kısımdan oluşmaktadır.Bunlar;

  • Headstock (Yeşil Alan)
  • Neck (Kırmızı Alan)
  • Gövde (Mavi Alan)

İster akustik ister klasik isterseniz de elektro gitar olsun hepsi bu 3 temel parçadan oluşmaktadır.(Headstock kısmına sahip olmayan yeni nesil gitarlar istisnadır.)

Gitar Boyu Nasıl Ölçülür?

Gitar boyutları ölçümü basittir.Herhangi bir mezura ile gitarın başından(headstock) gövdenin alt kısmına kadar ölçülerek gitar boyutu belirlenebilir.Tabii ki bu ölçtüğünüz gitarın boyutlarıdır.

gitar-boyutlari
Gitar Toplam Boyutu

Gitarın gövdesinin en sonundan headstock yani bugruların olduğu en uç kısma kadar ölçtüğünüz de o gitarın tam boyutunu bulmuş olursunuz.Fakat yukarıda ki resimde de belirttiğimiz gibi bu ölçüm gitardan gitara değişeceği için kafa karışıklığına sebep olabilir.

Gitar boyutları 90cm aralığından 130 cm aralığına kadar gitmektedir.

Bu verdiğimiz aralıklar genel gitar üretim boyutlarıdır ancak sizin için uygun ölçü olarak baz alınmamalıdır.Gitarların headstock,gövde ve sap yani neck kısımları kısa ya da uzun olabilir.Bu sebeple toplam boyutu asla ideal ölçü olarak kabul etmeyin.

Gitarın Ölçek Uzunluğunu Ölçme

Resimde gördüğünüz gibi gitar ölçeği eşik ile sap arasındaki mesafedir.Eşiğinizin son kısmından neck yani sap bitimine kadar(headstock başlangıcı) ölçtüğünüzde çıkan sonuç gitarın ölçeğini vermektedir.

Gitar ölçüleri nasıl hesaplanır detaylı bilgi için Gitar Ölçüleri Hakkında Detaylı Rehber isimli yazıyı kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

“Tam Boy” Gitar Boyutu Nedir?

Tam boy gitar terimi yazımızın başında da belirttiğimiz gibi gitardan gitara değişiklik göstermektedir.Fakat neredeyse her gitar markasının ölçüleri birbirine yakın olabilir.

Tam boy gitar kaç inç?

Tipik bir tam boy gitar yaklaşık 38,5 inç (96,5 cm) uzunluğunda ve yaklaşık 25,5 inç (64,8 cm) ölçek uzunluğundadır. Bu, markalar ve gitar türleri arasında büyük farklılıklar gösterir.

Bir gitarınız varsa ve bunun tam boyutlu bir gitar olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, kontrol etmeniz gereken ilk şey ölçek uzunluğudur. Ölçek uzunluğu yaklaşık 25 inç veya daha yüksekse (63 cm), tam boyutlu bir gitar olması muhtemeldir.

Toplam uzunluk yani gitar boyutu 38 inç’ten çok daha uzun veya daha kısa olsa bile, ölçek uzunluğu yaklaşık 25 inç veya daha yüksek ise, tam boy bir gitardır.

Ölçek uzunluğu bu aralığın çok altındaysa (örneğin: 20 inç veya 50 cm), muhtemelen 3/4 gitar gibi ölçeklendirilmiş bir gitar olması muhtemeldir. Farklı amaçlar için kullanılan birçok farklı tipte gitar vardır.

Bazı ölçeklendirilmiş gitarlar seyahat gitarı olarak tasarlanmıştır.Sebebi ise daha kısa olması taşımayı kolaylaştırır. Diğer ölçeklendirilmiş gitarlar küçük elleri olan kişiler veya çocuklar için tasarlanmıştır. Bu ölçülere sahip gitarlar tam boyutlu gitarlara göre farklı seslere sahiptirler.

Farklı Gitar Boyutları Nelerdir?

Gitar söz konusu olduğunda çok farklı boyutlar olduğundan, en yaygın gitar boyutları hangileri bakalım. Farklı gitar türlerinin tipik boyutunu bilmek, sizin için neyin doğru olduğunu bulmanıza yardımcı olabilir.

Klasik gitar boyutları ve akustik gitar boyutları arasında tipik özellikler genel olarak aynıdır.

guitargearfinder

Yukarıda gösterilen 4/4 gitar, tam boyutlu bir klasik gitardır. Diğer üç gitar ölçeklendirilmiş versiyonlardır.

1/2 boyutlu bir gitarın tam boyutlu bir gitarın yarısı kadar olmasını bekleseniz de, yukarıdaki fotoğrafta durumun böyle olmadığını açıkça görebilirsiniz.

1/4 gitar, tam boyutlu bir gitarla karşılaştırıldığında çeyreği kadar bir boyutta değil elbette. Tipik bir 1/4 ölçekli gitarın ölçek uzunluğu 48 cm (19 inç) ve toplam boyut uzunluğu 78 cm’dir.

Burada hatırlanması gereken nokta, isimlerin sadece farklı seçenekleri basitleştirmeye çalıştığıdır. Aslında gitarların boyutuna uymuyorlar.

Kafanız karıştı biliyorum ama okuyarak hem bu konuda bilgi sahibi olurken hem de gitarlar hakkında genel kültür bilgisine sahip olduğunuzu unutmayın.Bu bilgileri her zaman bulmazsınız.

Çocuklar İçin Gitar Boyutları Ne Olmalı?

Çocuklar için yaş ve beden küçüklüğü sebebiyle dreadnought bir akustik gitar çalmaya çalışması saçma olur. Akustik gitarların bildiğiniz gibi gövdeleri çok geniş olmaktadır.

Klasik bir gitar daha ideal sayılabilir.Zaten fiyat uygunluğundan dolayı biraz heves eder bırakır diye düşünenler çocuklarına ucuz klasik gitarlardan alıyorlar.

İşte çocuklar için hangi boyutta gitar alacağına dair bazı genel kurallar:

  • 1/4 boyutlu gitar veya ukulele: 5 yaşına kadar
  • 1/2 boy: 5-7 yaş
  • 3/4 boy: 7-10 yaşında
  • Tam boy: 10 yaş ve üstü

Yukarıda ki boyut kuralları genelleme olarak verilse de kişiden kişiye az da olsa fark yaratabilir.Ayrıca eğer çocuğunuzun yaşı 7 ise 1/2 gitar almak yerine 3/4 boyutlarda bir klasik gitar almak onun için daha faydalı olacaktır.Çocuklar çabuk büyürler ama gitar boyutu büyümez.

Annelerimiz ayakkabı alırken biraz büyük alalım seneyede giyersin derler ya…İşte bunuda onun gibi düşünebilirsiniz.

Umarım gitar boyutları ve ölçüleri hakkında kafanızda ki soru işaretleri kalkmıştır.

Kaynak
Guitar Finder
Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0:00
0:00