Gitar Programları

DAW Programlarına İhtiyaç Duymadan Gitar Çalabileceğiniz 6 Mükemmel Eklenti

PC üzerinde gitar çalma programı aradığınız da birçok farklı konu ile karşılaşabilirsiniz ve bu kafanızın karışmasına sebep olabilir.Gitar çalmak için farklı programlar olsa da bunların bazıları çalışabilmek için bir DAW programına (Studio One,FL Studio,Cubase v.b.) ihtiyaç duymaktadır.

Bu yazımız da herhangi bir DAW yazılımına ihtiyaç duymadan bilgisayarınızda kolayca çalıştırabileceğiniz en kaliteli ücretli ve ücretsiz gitar simulasyon programlarını göreceğiz.Bu programlara kısaca VST (Virtual Studio Technology) diyebiliriz.Farklı dijital ses formatlarıda var fakat bunu yazımızın ilerleyen kısımlarında anlatacağız.

İster kendi gitar parçalarınızı kaydetmek ister bilgisayarınızı bir amfi olarak kullanmak isteyin, bu gitar eklentileri size gitar çalmak için mükemmel şekilde ayarlanmış birçok amfi (amplifikatör) ve efekt modellemeleri sunmaktadır.

Bu yazımızı okuduktan sonra, kullanmayı seçtiğiniz VST programınızı en iyi şekilde kullanabilmek için diğer yararlı yazılara da göz gezdirebilirsiniz.

Gitar Amfisi Modelleme Yazılımları

Guitar Rig Ayarları Resimli Anlatım

Guitar Rig Preset Nasıl Yüklenir?

Gitar İçin En İyi 9 Müzik Programı (DAW)

Gitar Programları En İyi 15 Müzik Programı

ve daha birçok yararlı konu için siteye göz gezdirebilirsiniz.

Gitar (VST) Eklentisi Nedir?

Bilgisayarınız da daha önce bir gitar simulasyon programı kullanarak gitar çalmadıysanız anlamanız gereken bazı noktalar var.

Aşağıda sıralayacağımız programlar paket programlar gibi görünse de aslında bir eklenti olarak tanımlanmalıdır.Yukarıda da bahsettiğimiz DAW programları yani tüm müzik ayarlamalarını yapan profesyonel paket programların içerisinde o programın bir özelliği gibi açılarak hem gitar çalmanızı sağlayan eklentilerdir.

Bu eklentiler günümüzde o kadar gelişti ki bazıları kendi başına sadece gitar çalmak için ve belli başlı ayarlarınızı yapabilmeniz için profesyonel müzik programlarına ihtiyaç duymadan bağımsız olarak çalışabilmektedir.

Şu şekilde düşünelim; elimizde bir gitar çalma programı var.tamam…. Peki bu programla sadece belli ayarlar yaparak hoparlörlerden ses alıp gitar çalabilirsiniz.

Peki gerçekten bir müzik yapmak istediğiniz de yani davul sesleri,efektler,bas gitar ve bazı yardımcı enstrümanlar gerekli olduğunda ne yaparsınız?

Kaçırmayın !!!  Müzik Kulağınızı Geliştirmek İçin 5 Mükemmel Program

Tabii ki bunların hepsini aynı anda çalıştırabileceğiniz bir program ararsınız.İşte bu nokta da DAW programları devreye girer ve ihtiyacınız olan her eklentiyi içerisinde çalıştırabilmenizi sağlar.

Plugin Ses Formatları

Gitar çalmak için yüklediğiniz her program aynı ses formatını kullanmayabilir.Bu durum kullanacağınız DAW programına da bağlıdır.

Dört tür ses eklentisi vardır ve bunlar;

  • VST: çoğu DAW’da kullanılır
  • AU: Ableton Live, Logic Pro
  • AAX: Pro Tools 10 ve üstü
  • RTAS: Pro Tools 10 ve öncesi
    Bu eklenti biçimlerinin her biri farklı sürümlerde gelebilir, ama siz VST2, VST3 ses formatını aklınızda tutun.

Çoğu kaynaklarda VST terimini duymanızın sebebi en yayın kullanılan DAW programları VST formatını desteklemesidir.

Windows üzerinde kullanacağınız neredeyse tüm DAW programları VST formatını kullanmaktadır.Bundan dolayı endişe etmenize gerek yok.

En İyi Gitar Programları

Gitar programı aradığınızda herbirisinin belirli başlı özellikleri ve avantajları bulunmakta.Bundan dolayı sadece bir programa bağlı kalmamak gerek.Bu klavuzumuzda pc üzerinde gitar çalma programlarını baz aldığımızda DAW eklentisine ihtiyaç olmadan çalışan eklentileri inceleyeceğiz.

IK Multimedia Amplitube 4

Amplitube Kullanımı Resimli Anlatım 4

Amplitube Kullanımı Resimli Anlatım isimli konuya göz gezdirebilirsiniz.Amplitube 4 birçok mükemmel özelliğe sahip en çok kullanılan gitar programları arasındadır.

Pedallar,amfi,kabin,mikrofon seçenekleri ve daha birçok özellik sayesinde Amplitube 4 gitar severlerin vazgeçilmez gitar simulasyon programları arasındadır.

Sanal olarak kurduğunuz amfi,pedal ve kabin kombinasyonlarında hangi kabini hangi amfiyle kullanacağınız seçeneklerden tutun mikrofonların kabin ile olan mesafesi,konumu gibi detaylı setuplar kurabilirsiniz.

AmpliTube 4, bağımsız bir program olarak kullanabileceğiniz gibi herhangi bir DAW ile kullanılabilen güçlü bir eklentidir. AAX, VST ve AU formatlarını da destekleyerek 64 bit olarak kulanılmaktadır.

Öneri: Amplitube 4 programı görsellik ve çeşitlilikten çok gerçeğe en yakın ve doğru ses simulasyonunu yapmaya yöneliktir.Bu sebeple komik ve sahte sesler yerine gerçeğinden ayırt edilemeyecek kalitede sesler elde edebilirsiniz.Amplitube 4 avantajları bol bir program olsa da bana göre en büyük dezavantajı farklı paket sürümleri olduğundan kafanızı karıştırabilir.Bu sebeple önce deneme sürümleri ile sizin için en faydalı paketi seçip buna göre satın almanız yönünde olacakltır.

Kaçırmayın !!!  DAW : En İyi Ücretsiz VST Plug-in Yazılımları

Positive Grid Bias FX 2

Bias FX gitar programını ilk kullandığımda gerçekten şaşırmıştım çünkü gerçekten kaliteli seslere sahipken birde üstüne mükemmel kontroller sunabiliyor.Ayrıca yaptığınız her ayarın seste yarattığı farklılığı gerçekten hissedilir derecede değiştirebiliyor.

Bias FX hakkında detaylı bilgi için Gitar İçin En İyi 9 Müzik Programı (DAW) ayrıca Bias Amp ve Bias FX Nedir? Farkları Nelerdir? isimli yazıları okumanızı tavsiye ederim.

Bias FX üzerinde en sevdiğim özelliklerden birisi arayüzde tüm ekipmanların kaliteli bir şekilde dizilmiş olması.

Resimde görüğünüz gibi Bias FX üzerinde eklediğiniz tüm ekipmanı rahatlıkla seçebiliyor ve üzerinde istediğiniz ayarlamaları yapabiliyorsunuz.

Ayrıca Bias AMP programınıda incelemenizi tavsiye ederim.Bias AMP üzerinde de mükemmel bir şekilde amfilerin tüm detaylarına kadar ayarlama imkanı var.

Benim düşünceme göre BIAS FX 2 arayüzü AmpliTube 4 veya Line 6 Helix Native gibi diğer benzer eklentilere göre daha kaliteli ve kullanışlı.Sizin farklı fikirleriniz varsa yorum kısmından yazarak paylaşabilirsiniz.

Positive Grid web sitesine bakarsanız, üç farklı eklenti sunduklarını göreceksiniz: BIAS FX 2, BIAS AMP 2 ve BIAS PEDAL.

Bunlardan hangisi bana uygun diye kafanız karışabilir.Bana göre 3 paket programa da ihtiyacınız olacak.Ama ilk öncelik vermeniz gereken Bias FX 2 olmalı.

Bias FX ve Bias AMP arasında ki farkı aşağıdaki adresten okuyarak daha iyi anlayabilirsiniz.

Kısaca açıklamak gerekirse de,Bias FX onlarca efekt ekipmanını içerisinde bulunduran ve ayarlarınızı yaparak mükemmel sesler almanızı sağlar.

Bias AMP ise içerisinde ki amfi simulasyonlarının gerçeği ile birebir tüm ayarlarını yapmanıza olanak sağlar.

Tavsiye:  En iyi kalite gitar efektlerine ve amfi simülasyonlarına sahip olmak,kullanımı kolay bir arayüz ve her türlü detaylı ayarları yapmak istiyorsanız, BIAS FX 2 bu konuda 1 numara.

Impulse Response Loader

Daha önce hiç Impulse Response Loader kulanmadıysanız ne kadar etkileyici bir eklenti olduğunu görünce çok şaşıracaksınız.

Impulse Response Loader eklentisi Bias FX,Amplitube,Guitar Rig 5 gibi amfi modelleme mantığından farklı çalışır fakat benzer bir sonuçlar üretir.

Kaçırmayın !!!  Guitar Pro 7 İndir

İçerisinde bulunan ve daha sonra da ekleyebileceğiniz Gerçek amfi markalarının ses modellemeleri içerisinde hazır olarak gelir ve seçtiğiniz amfi ya da kabinin gerçek sesine yakın sesleri direk almaya başlarsınız.

Eğer DAW ile birlikte kullanırsanız farklı eklentiler ile kombinasyon yaparak daha kaliteli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Guitar Rig 5 Pro Native Instruments

Gitar çalma programları konusunda araştırma yaptıysanız , muhtemelen Guitar Rig 5’i duymuşsunuzdur.Genellikle forumlarda Guitar Rig 5 kullanmanızı tavsiye eden birçok kişiyi görmüşsünüzdür.Bende bunlardan birisiydim,aslında hala da tavsiye edebilirim fakat işler gelişti ve Guitar Rig  5 kendini geliştirmeyi başaramadı.

Uzun yıllar boyunca, Guitar Rig 5 (şimdi Guitar Rig 5 Pro olarak adlandırılıyor) gitar efektleri ve modelleme için en iyi eklentiydi. Yıllarca kullandım ve AmpliTube 3 yerine onu kullanıyordum.Amplitube 4 ile birlikte iyice azalan Guitar Rig 5 kullanımı yerini benim gözümde Bias FX,Bias AMP ve Bias Pedal programlarına bıraktı.

Guitar Rig 5, 2004 yılında çıktığı için bugünün şartlarına yetişemediği kesin.Aslında severek kullanılan bir gitar programı olmasına rağmen gelişen teknoloji yüzünden herkes 6.versiyonunun çıkacağını bekledi fakat maalesef hala bekliyoruz.

Guitar Rig Kullanımı Resimli Anlatım 3

 

Yine de kullanmak ve denemek istiyorsanız Guitar Rig Ayarları Resimli Anlatım isimli makaleye bakabilirsiniz.

Ignite Amps

Yukarıda bahsettiğimiz gitar programları yüksek ücretleri yüzünden(bize göre) almak ve kullanmak zor olabilir.Tabii ücret vermeden de kullanan çok 😉 Neyse…

Ignite Amps gitar programı ücretsiz olmasına rağmen kaliteli sesler sunuyor.Kullanma fırsatıda bulduğum bu eklenti ücretsiz programlar arasında en etkili performansa sahip olanlardan birisi.

Ignite Amps high gain yani yüksek kazançlı metal sesler için gerçekten kaliteli efektler üretiyor.

LePou Amp Simülasyonları (Ücretsiz)

Ücretsiz amfi eklentileri için bir başka harika alternatif ise LePou amfi simulasyon programıdır.

Ücretsiz olarak dağıtılan LePou amfi programı ,her amplifikatör için ayrı eklentiler sunmakta ve herhangi bir amplifikatör eklentisi ile kullanılabilen bir kabin simülasyon eklentisi bulunmaktadır.

LePou amfi programını denemenizi tavsiye ederim.Gerçekten elle tutulur kaliteli sesleri ücretsiz olarak sunuyor.

Originally posted 2020-07-17 12:04:51.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu