Müzik

Gitar Çalmanın Sağlığınıza İyi Gelmesini Sağlayan 7 Sebep

Gitar çalmak mutluluk,huzur ve güven duygusu verir.

Gitarist insanlara “gitar çalmanın size kattığı duygular nelerdir?“diye sorduğumuzda benzer ama farklı cevaplar alıyoruz.

Gitar çalmanın yada herhangi bir enstüman çalmanın Mutluluk,Özgüven,Kararlılık,Huzur gibi duyguları ön plana çıkardığını gözlemleyebilirsiniz.

Gitar çalmak temel olarak insanın günlük yaşantısında deforme olan duygularının müzik ile meşgul olarak yeniden toparlanması ve farklı duygular içerisine girmesini sağlar.

Bu sayede işiniz,evinizde ki sorunlar, aile sıkıntıları, maddi zorluklar gibi birçok kötü duyguları bir kenara bırakarak ruh halinizin daha iyi olması kaçınılmaz.

Farklı bir enstrüman yada gitar çalmaya başladığınızda ilk öğrendiğiniz şarkıyı çalabilmek size bir gurur duygusu verecektir.

Bende yapabiliyorum,o şarkıyı bende çalabiliyorum,demek ki zor değilmiş,neden olmasın gibi cümleler ile kendinize güven duygusununda geldiğini görebilirsiniz.

Metallica grubunun solisti olan James Hetfield 2003 yılında çıkardıkları St.Anger isimli albümün klip çekimini bildiğiniz gibi bir hapishane de gerçekleştirdiler.

Hapishane de şarkıyı çalmaya başlamadan önce şu cümleleri kurmuştu.

“Eğer genç yaşımda müzikle tanışmamış olsaydım şu anda burada değil sizin aranızda olurdum”

Gitar çalmanın büyük faydaları olduğunu bu cümleler anlamamızı sağlamaya yetecektir.

Gitar Çalmak Bir Tür Terapidir

Müzik terapisinin faydaları, bir kişinin stresini yönetmek, hafızalarını geliştirmek, iletişim ve motor becerilerini geliştirmek ve hayatla daha iyi başa çıkmalarını sağlamak için gitar çalmayı kullanan okullar, hayır kurumları ve sağlık kuruluşları ile giderek daha belirgin hale geliyor.

Gitar çalmak stresli olduğunuzda herhangi birşeye moraliniz bozulduğunda sizi rahatlatabilecek ve stresinizi azaltmaya yardımcı olacak en iyi araçlardandır.

Gitar Çalmak Kalp İçin Faydalıdır

Hollanda’da yapılan araştırmalara göre gitar çalan kişilerin çalmayan kişilere oranla kalp ritimleri ve kan basınçlarının daha düşük olduğu ve diğer kişilere göre daha faydalı olduğu testler ile kanıtlandı.

Müzik terapisi konusunda Hollanda başta olmak üzere birçok ülkede araştırmalar ve bu konuya destek gittikçe büyüyor.

Gitar Çalmak Yaratıcılığı Arttırır

Gitar çalan bir kişi belirli bir süre sonra sadece müzik yaparken değil farklı konularda da yaratıcılığının geliştiğini görebilir.

Yapılan araştırmalarda bu durumun çocuklar üğzerinde daha etkili olduğu görülmüştür.Belirli yaş grubunda ki çocuklarda ve 15-20 yaş arasında ki kişilerde gözle görülür olarak yaratıcılığının arttığı ve ister müzikal anlamda isterse günlük işlerinde daha yaratıcı olduğu gözlemlenmiştir.

Beyin Gelişimini Destekler

Müzik yapmak,gitar yada farklı bir enstrüman çalmak beyin gelişiminizi önemli ölçüde geliştirebilir.

Gri madde dediğimiz beynin sinir merkezi üzerinde bulunan ve beynin bilgi işleme noktasıdır.Bu bölgede gitar çalmak,akor,nota bilginizi geliştirmeye çalışırken harcadığınız enerji beyninizde bulunan bilgi işleme merkezini daha fazla harekete geçirecek ve sizi geleceğe daha iyi bir şekilde hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

Bir nevi IQ seviyenizi yükseltebilirsiniz diyebilirmiyiz?

Toplumsal Sosyalleşme Oranı Artar

Müzik yapmaya başladığınızda ister istemez farklı kişiler ve farklı müzikler yapan yada enstrüman çalan kişiler ile tanışacaksınız.

Bu sayede monotonlaşmış çevrenizden uzaklaşabilir farklı kişiler ile yaşayacağınız müzikal deneyimler ile kendinizi hem sosyalleştirebilir hemde daha mutlu bir yaşam geçirebilirsiniz.

Duygularınızı İfade Etmenizi Sağlar

Müzik yaparak kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz.Duygularınızı karşı tarafa doğru ifade edemiyorsanız müzik sayesinde gitar çalarak bu durumu daha anlaşılır şekilde ifade edebilirsiniz.

Hoşlandığınız kişiye,ailenize,diğer insanlara yada toplumun belirli bir kısmına düşüncelerinizi daha anlaşılır şekilde ifade etme yöntemi olarak müziği kullanabilirsiniz.

Gitar Çalmak Güveninizi Arttırır

Gitar çalmak insanlara,kendi yaşantınıza ve hayata bakışınıza olumlu etkileri olduğundan bu konuda güveninizi arttırabilir.

Kendinize daha çok güvenebilir herhangi bir konuyu başarma düşüncesi daha net olarak kafanızda canlanabilir.

Bu işi ben yapabilirim diye kendinize karşı yaratacağınız güven duygusunu geliştirmek için sizde müzik yapabilirsiniz.

 

 

 

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0:00
0:00