Gitar Dersleri

Gitar Dersleri : Gitar Akorları Geçişleri İçin 5 Önemli İpucu

Gitar akorları çalışırken akor geçişleri yapmak zor olabilir.

Gitar dersleri konusunda ilk ve en önemli adımlardan birisi de gitar akorları geçişleri konusunda senkron ve hızlı akor geçişleri yapabilmektir.

Nota öğrenmek, ilk akorunuzu çalmak ve tabii ki ilk şarkını çalmak. Ancak her güzel şeyin zor olduğu gibi gitar dersleri konusunda da gitar akorları geçişleri sabır ve dikkat isteyen bir konudur.

Öncelik ile gitara yeni başlayan birisinin bu ilk gitarı öğrenme dönemlerinde o yumuşacık parmaklarınız hafif ağrılı bir dönemden geçecek ve biraz da parmak uçlarınız nasır tutmaya başlayacaktır.

İşte bu dönemde gerçekten sabırlı olmalısınız,ağrı ve sancılı parmak uçları sizi tahrik edip başlarım böyle işe öğrenmiyoruım gitar mitar dedirtebilir ama yılmamalısınız.

Akorlar arasında Gitar Akorları : En Çok Kullanılan Akorlar ve Basılışları isimli konuyu es geçmemenizi tavsiye ederim.İlk akorları öğrenmeye başladığınızda en az iki akor arasında geçişler yaparken zorlanmaya başlayacaksınız bu da ilk zamanlarınızda karşılaşacağınız zorluklardan birisidir.

Şimdi bu konumuzda gitar akorları arasında geçiş hızınızı etkileyecek 5 ipucu vermek istiyoruz.

Başlıyoruz….

Gitar Akorları Geçişleri İçin 5 İpucu

  1.  Parmaklarınız mümkün olduğunca perdelere yakın olmalı,yani parmak uçlarınız tellere yakın durmalı ki her an gerekli perdelere basmak için tetikte olmalı.
  2. Akorları öğrenmeye başlarken daha kolay olması açısından alt tellerde bulunan akorlar ile başlamanız akor geçişleri yapmak için daha faydalı olacaktır. Örneğin ; Em akorunu öğrendikten sonra Dm akorunu öğrenir ve bu iki akor arasında geçiş yapmak isterseniz zorlanırsınız , ayrıca üst perdelere eliniz yatkın olmayacağı için ince ve alt tellerde daha rahat çalışabilirsiniz. Bunun için sırası ile DmAmE yada Em akorları arasında çalışabilirsiniz.
  3. Bir akordan diğerine geçiş yaparken işaret parmağınız geçiş yapacağınız akora hızlı hareket etmeli ki diğer parmaklarınız onu takip edebilsin. Örneğin ; Am akorundan C akoruna geçerken b işaret parmağınızın yeri sabittir fakat C akorundan G akoruna geçişte ilk yerini bulmaya çalışan parmak işaret parmağı olmalıdır. Bu da size daha hızlı hareket kabiliyeti kazandırabilir.
  4. Rahat olun ve ellerinizin doğal hareketinin akorlara ulaşmanıza yardımcı olmasına izin verin. İster inanın ister inanmayın, gitar insan elinin doğal hareketine uyum sağlamak için aslında çok iyi tasarlanmış. 3. maddeyi uygulayabilirseniz  diğer parmaklarınız arkasından doğal olarak takip eder ve doğru yere yerleşmelerini sağlayabilirsiniz.
  5. Sağ elinizi hareket ettirin. Beynimiz belirli periyotlar ile yapılan alışkanlıkları öğrenme eğilimindedir.Sol elinizin hızı ile sağ elinizin hızı ilk başta aynı olmayabilir ancak eminim ki sağ eliniz ritimlere daha çabuk yatkınlaşmış olacak ancak akorlar arasında geçiş yapmakta sıkıntı yaşadığınız o anda sağ elinizde bir anda karışarak ritmi kaybedecektir. Bu durumdan dolayı sol elinizi akorlar arasında hareket ettirirken ritm ile aynı anda senkron çalışmasına müsaade etmelisiniz. Bu şekilde sağ elinizin ritmik duygusu sol elinizide harekete geçirerek akorlar arasında geçiş yapmanızı hızlandıracaktır.

 

Originally posted 2019-11-01 20:32:32.

Kaçırmayın !!!  Adım Adım Gitar Temizliği Nasıl Yapılır?

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu