Gitar

10 Yardımcı Gitar Ekipmanları Listesi (Yeni Başlayanlar İçin)

Gitar alırken bazı ekipmanlara ihtiyacınız olacak.

Gitar çalmak için bazı belli başlı yardımcı gitar ekipmanları listesine ihtiyaç duyacağınız kesin.Müzik marketlerine gittiğinizde sadece bir gitar beğenip oradan çıkacağınızı düşünürseniz hata yaparsınız. Bütçenizi de buna göre ayarlamanız gerekebilir.

Peki nereden başlayacağınız konusunda kararsız mısınız?

Bu yazımızda bazı temel ve yardımcı gitar ekipmanları listesini hazırladık.

Yardımcı Gitar Ekipmanları Listesi

Klasik ya da elektro gitar çalıyor olmanız fark etmeksizin bazı olmazsa olmaz gitar ekipmanları bulunmaktadır. Bunlar;

 • Pena
 • Gitar Askısı
 • Gitar Teli
 • Akort Aleti

Pena

En İyi ve Kaliteli 10 Gitar Penası Modeli 4

Pena gitar ekipmanları listesinde başı çekmektedir.Gitar penası almak istediğinizde hangi gitar penasını seçeceğinize karar veremeyebilirsiniz. Sebebi ise farklı malzemelerden üretilen tarz ve stile göre değişiklik gösteren pena çeşitleri mevcuttur. Sizin gitara yeni başladığınızı varsayarsak herhangi bir müzik marketten alacağınız en ucuz gitar penası uygun olacaktır.Gitar çalma beceriniz geliştikçe tabii ki farklı gitar penaları arayışına girebilirsiniz. Bu konuyu kurcalayarak kafanızı karıştırmayalım ama yine de aşağıda ki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Gitar Askısı

Gitar Askısı

Tıpkı gitar penası seçiminde olduğu gibi gitar askısı seçimi önemli bir konudur. Her ne kadar klasik gitar çalan arkadaşlar gitar askısı konusunu önemsiz gibi görüyor olsa da yanlış bir yolda olduklarını söylemek doğru olacaktır.

Maalesef gitar çalmaya yeni başlayanlara verilen tavsiyeler arasında (ister kurs ister çevre faktörü) gitar askısına gerek yok ya ayakta çalmıyorsun ki… gibi saçma bir tavsiye bulunuyor.

Sizin için uygun fiyatlı bir gitar askısı almak sizin için faydalı olacaktır.

Gitar Teli

Akustik ve Elektro Teli
Akustik ve Elektro Teli

Yeni bir gitar aldığınızda üzerinde gelen teller muhtemelen akort ayarları yapılmış olarak size verilmektedir. Benim düşünceme göre her gitarist kendi gitarını akort etmeyi öğrenmeli ve bu ilk öğreneceği şeylerden birisi olmalı. Telleriniz eskidiğinde, doğru ve kaliteli ses vermeyi bıraktığında gitarınıza yeni tel takacak birilerini aramak saçma olmaz mı? Gitar telleri konusu biraz geniş bir konu olabilir.

 • Peki hangi gitar telini almalıyım?
 • En kaliteli gitar teli nedir?
Kaçırmayın !!!  Epiphone Les Paul Standard Detaylı İnceleme

Bu ve benzeri sorularınıza yanıt bulabilmek için aşağıda ki yazıları okumanızı tavsiye ederim.

Gitar Akort Aleti

Boss TU-3 Akort Aleti
Boss TU-3 Akort Aleti

Gitar alırken eminim yanında gitarınızı akort etmek için bir akort aleti almadınız. Gitarınızın akordu bozulduğunda yapmanız gereken ilk şey tellerinizi akort etmek olmalı.Gitar akordu yapmak her gitaristin sevmediği bir durum olsa da mecbur yapmak zorundasınız.

Gitar akort aleti almak isterseniz ya da gitar akort programı arıyorsanız size fikir vermesi açısından aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Eğer elektro gitar çalıyorsanız buraya kadar gördüğünüz gitar ekipmanları listesine ek olarak aşağıdaki ekipmanlara da ihtiyacınız olacağı kesin.Okumaya devam edebilirsiniz.

Elektro Gitar Ekipmanları

Elektro gitarlar klasik ve akustik gitar gibi kendi sesini üretemediği için bazı farklı gitar ekipmanları ihtiyacı duymaktadır.Elektro gitar çalanlar için yukarıda saydığımız ekipmanlara ek olarak aşağıda sıraladığımız gitar ekipmanları ihtiyacınız olacaktır.

 • Gitar Kablosu
 • Gitar Amfisi
 • Gitar Pedalları

Şimdi bu ekipmanların ne işe yaradığını inceleyelim.

Kablolar

Gitar Kablosu

Gitar kablosu burada sıralayacağımız ekipmanlar içerisinde kafanız karışmadan en kolay alacağınız ekipmandır.

Yanlış alma gibi bir durum oluşmayacak olsa da gerekli olan gitar kablosu özellikleri aşağıdaki gibidir.

 • 6.3 mm Çivi Jack
 • İstediğiniz uzunlukta kablo

Sadece bu kadar…Tabii ki bu bilgi sizin için kafa karıştırıcı olabilir ve bundan dolayı internet üzerinde online mağazalar aracılığı ile yada dükkanlardan istediğiniz uzunlukta 6.3 mm çivi jack takılı hazır gitar kablosu alabilirsiniz.

Kaçırmayın !!!  50'li Yıllardan Günümüze Gibson Gitar Tarihi

Elektro Gitar Amfisi

En İyi 6 Elektro Gitar Amfisi Önerisi

Şüphesiz elektro gitar çalmak isteyenler için en kafa karıştırıcı elektro gitar amfisi ekipmanı seçimidir.Gitarınızın sesini size gösterecek olan amfi kalitesi,sesi,özellikleri,dijital ya da tüplü olması ,fiyatı,performansı gibi birçok etken devreye girmektedir.

Yine çevrenizde ki birçok kişi size ilk önce basit bir amfi ile başlamanızı boşuna para harcamamanızı ve ileride daha iyisini alırsın gibi telkinlerde bulunacaktır.

Bu düşünce bana gerçekten ters geliyor,çünkü gitarınızı çalmak için alacağınız amfi kötü bir ses verecek ise o gitarı hiç çalmayın daha iyi,çünkü ne kadar iyi çalacak olsanız bile amfinizden çıkan ses kötü olduktan sonra hiçbir şeyin bir anlamı yok.

Her ne kadar acemi olsanız bile elektro gitar amfisi alırken çok düşük bütçeli ve basit amfiler ile ilgilenmeyin.Gitar çalmaya yeni başlayanlar için daha önce hazırladığımız değişik özellikler ve fiyatlarda farklı amfileri bir araya getirdiğimiz listeye bakabilirsiniz.

Ayrıca tüplü (lambalı) amfi ve dijital amfi farklarını inceleyeceğiniz yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Gitar Pedalları

Elektro gitar çalanlar için gerekli olan gitar ekipmanları listesi sıralamasında en son ve önemsiz gibi görünenler ise pedallardır.Bunun sebebi gitarı çalmak için teknik olarak herhangi bir pedala ihtiyacınız yok.Tabii kaliteli ve özellikleri bol bir dijital amfi aldıysanız uzun süre,yani amatörlüğünüzü atana kadar size gitar pedalı gerekeceğini sanmıyorum.Çeşitli sesler üreten farklı kombinasyonlar yapabileceğiniz dipsiz kuyu misali birçok gitar pedalı bulunmakta.Bunun için aşağıda ki yazılara göz gezdirebilirsiniz.

Kaçırmayın !!!  Gitarı Bilgisayara Bağlamak

Diğer Gitar Ekipmanları

Yukarıda sıraladığımız gitar ekipmanları listesindekileri temin ettiyseniz artık gitar çalarken ihtiyacınız olan herşeye sahipsiniz demektir.Her zaman ihtiyacınız olmayacak olsa da aşağıda ki ekipmanlara da göz gezdirebilirsiniz.

İşte ihtiyacınız olabilecek son 3 ekipman.

 • Kapo
 • Gitar Standı
 • Slide

Gitar Kaposu

Gitar kapolarının ne işe yaradığını muhtemelen biliyorsunuz.Size ilk başta gerekecek bir ekipman olmadığını söylemek isterim.Bazı arkadaşlarımız tavsiyeler üzerine hemen alıp bare basmak yerine sesi kapo ile transpose ederek basit ve kolay akorlar ile çalmaya çalışıyorlar.Bu şekilde işin en başında kolaya kaçarak kendilerini geliştirmekten kaçınıyorlar.Bu çok yanlış bir çalışma şekli olduğunu söylemek isterim.Bu sebeple ilk başlarda kapo kullanmamanızı ve bareli akor basmayı öğrenmenizi tavsiye ederim.

Bare akor basma konusunda sorunlar yaşıyorsanız Gitarda Bare Nasıl Basılır? Detaylı Anlatım isimli yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Ayrıca ; Kapo Nedir? Kapo Hakkında Bilmeniz Gerekenler yazısına göz gezdirebilirsiniz.

Gitar Standı

Gitar Standı

Gitar alırken neden bir gitar standı ihtiyacınız olacağı konusunu merak edebilir ve saçma bulabilirsiniz.Şu şekilde söyleyelim,gitar çalmayı yeni öğreniyorsanız sık sık gitarınızı elinize alarak yeni şeyler deneyebilir ya da  gitar egzersizleri yaparak kendinizi geliştirmek isteyebilirsiniz.Gün içerisinde her defasında kılıfından gitarı çıkarmak eziyet olacak,üşenecek ve sık sık gitar çalmayı bırakacaksınız.Bundan kesinlikle eminim.

Bu sebeple odanızın bir kenarında duracak olan gitar standı ile gitarınız her daim çalmaya hazır olacağından sizi de bu konuda teşvik edici olacaktır.Bir diğer avantajı da gitarınızı kılıfına koyarken sağa sola vurarak zarar vermenizi önlemiş olacaksınız.

Slide

Gitar slide ekipmanları genellikle profesyonel gitaristler tarafından kullanılmaktadır.Size ilk başta kesinlikle bir fayda sağlamayacağı kesin fakat yine de öğrenmekte fayda var.

Gitara yeni başlayanlar için slide tamamen zaman kaybı diyebiliriz,çünkü onu nasıl kullanacağınız konusunda verdiğiniz uğraş ilk başlarda sizi gereksiz uğraştıracak bir ekipman.

Slide nasıl kullanılır merak ediyorsanız aşağıda ki video üzerinden görebilirsiniz.

 

Originally posted 2020-04-22 09:46:18.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu