Müzik

Gitar Hakkında Bilmediğiniz 12 Garip Gerçek

Gitar çalmayı hepimiz seviyoruz.Birçok gitarist, grup hakkında detaylarına kadar inceliyoruz.
Hatta gitar dersleri konusunda bazen kafayı sıyırıyoruz ancak gitar konusunda bilmediğiniz 12 ilginç gerçek var.

İlk Gitar Eski Mısır’da Yapılmış

İlk Gitar

Har-Mose olarak bilinen bir şarkıcıya aitti ve ham bir ses şeridi ile cilalanmış sedirden yapılmış, üç telli ve hatta bir akorla tutturulmuş bir mızrap cihazı vardı. Bu ilginç gitar yadigarı Kahire’deki Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.Bugün çaldığımız gitarlardan uzaktan yakından alakası yok ancak 3.500 yıl önce yapılmış gitar benzeri enstrüman.

Dünyanın En Büyük Gitarı 13 Metre Uzunluğunda

Dünyanın En Büyük Gitarı

İnanması zor olabilir ancak Guinness Dünya Rekorlar Kitabı tarafından sertifikalandırılmış, dünyanın en büyük gitarı 13 metreden uzun (yaklaşık 43ft). Aşağı yukarı bir otobüs büyüklüğünde olan bu gitar sadece gösteri amaçlı olarak büyük yapılmamış.

Gitarın manyetikleri telleri olması gerektiği gibi çalışıyor ayrıca perdeleri de gerçek perde aralıklarına göre ayarlanmış.

Yani dev bir insan olsanız rahatlıkla çalabilirsiniz : )

Teksas’taki Bilim ve Teknoloji Akademisi tarafından yapılan gitar, yaklaşık 2.255 lbs ağırlığında (1 Ton’un biraz üzerinde) , teller için uçaklar için üretilen özel kablolar kullanılmış ve şeklini de  Gibson’ın ikonlaşmış modeli Fly V modelinden alıyor.

Dünyanın En Küçük Gitarı 10 Mikron Uzunluğunda

Dünyanın En Küçük Gitarı

Yanlış duymadınız dünyanın en küçük gitarı gözle görülemeyecek kadar küçük.

Kaçırmayın !!!  Metallica - St.Anger Şarkısındaki Trampet Sesi Sizce Kötü mü?

Cornell Üniversitesi‘nde fiber optik, ekran, sensör ve elektronikte çeşitli kullanımlara sahip olabilecek yeni bir teknolojiyi göstermek için yapılmıştır.

Gitarın, her biri yaklaşık 50 nanometre genişliğinde ve yaklaşık 100 atom genişliğinde olan altı teli var.

Bu gitarın sesini insan kulağı algılayamıyor.

Clean tonu falan nasıl acaba merak ettim.

2.8 Milyon Dolara Satılan En Pahalı Gitar

Fender tarafından yapılan “Reach Out To Asia” isimli Stratocaster gitar 2004 yılında Hint Okyanusunda meydana gelen deprem ve tsunami sonucunda yaralanan ve ölenlerin aileleri için toplamak için açık arttırmada satıldı.

Mick Jagger, Keith Richards, Eric Clapton, Brian May, Jimmy Page, David Gilmour, Jeff Beck, Pete Townsend, Paul McCartney, Sting ve Bryan Adams gibi gitar ikonu müzisyenlerin imzasıyla satılan gitarın Fendere maliyeti ise 20.000 $ amerikan doları olmuş.

Dünyanın En Pahalı Gitarı

Gibson Tüm Zamanların En Lüks Gitarını Yaptı

En Pahalı Gitar

Yukarıda bahsettiğimiz Fender Strar gitar üzerindeki imzalardan dolayı değerliyken, 2015 yılında Gibson, onu süslemek için kullanılan zengin materyallerden dolayı neredeyse servet değerinde bir gitar tanıttı.

Takı tasarımcısı Aaron Shum ve müzisyen ve tasarımcı Mark Lui ile birlikte çalışan Gibson’ın  ‘Eden of Coronet’ olarak adlandırılan , yaklaşık 1.6 kg 18 ayar altının yanı sıra 400’den fazla elmasın bulunduğu beyaz bir SG.

Teline dokunmak 6 aydan başlar herhalde.

Dört Buçuk Gün Boyunca Durmadan Gitar Çaldı

En Uzun Süre Gitar Çalma Rekoru

2011’de İrlandalı gitarist Dave Browne, bugüne kadarki en uzun gitar çalma rekorunu kırdı. Yetenekli gitarist, 12 ve 17 Haziran tarihleri ​​arasında 114 saat 6 dakika 30 saniye aralıksız gitar çaldı.

Rekor İrlanda’nın Dublin kentinde (konser süresince açık kalan) ünlü Temple Bar Pub’da gerçekleşti ve Dave şarkılar arasında 30 saniyeden fazla ara vermedi.

Kaçırmayın !!!  Cliff Burton Hakkında Bilmediğiniz 16 Gerçek

Stevie Ray Vaughan’ın kendisine ödünç verdiği bir gitar ile Dave, U2 klasiği olan ‘With With You’ isimli parça ile konseri toplam 1.372 şarkı çalarak kapattı.

Gitar İle Evlenen Adam

Gitar ile Evlenen Adam

2001’de bir İngiliz müzisyen olan Chris Black, ‘Brenda the Fenda’ adıyla bilinen kırmızı Fender Strat’a çok çılgınca aşık oldu. Tören Londra’da bir kilisede yapıldı.

Gitar teknik olarak ikinci “karısı” idi, çünkü Chris aynı zamanda bir insan kadınla evliydi. Asla kendisini fazla ciddiye almayan Chris, “İnsanları neşelendirmek için ve sadece biraz eğlenmek içindi” dedi.

İbanez 7. ve 8. Telli Gitar Çıkardı

ibanez 7 ve 8 telli gitar

Fender gibi diğer markalar, ekstra telli gitarlar geliştirirken, hem yedi telli (1990’da tanıtıldı) hem de sekiz telli (2007’de gelen) kitlesel gitar üreten ilk marka olan İbanez’di.

Michael Angelo Batio 4’lü Gitar ve Solosu

Michael Batio 4’lü Gitarı

Dünyanın en hızlı gitaristlerinden biri olan Michael Angelo Batio, çifte gitarıyla ünlüdür, ancak aynı zamanda özel yapım bir dörtlü gitarı olan ilk kişi olduğunu biliyor muydunuz?

Bu gitar Gibson tarafından yapıldı ve Nitro albümünün ‘Freight Train’ adlı videosunda solo gitar olarak kullanıldı. Ancak, kısa bir süre sonra El Paso’daki bir konser sırasında çalındı. Michael Angelo Batio gitarı yıllar sonra İngiltere de buldu ve 1500 Pound karşılığında tekrar satın aldı.

Öyle gitara sahip olsam başında nöbet tutarım. : )

BB King’in Lucille İsimli Gitarının Arkasında ki Dramatik Hikaye

BB King Lucille

BB King, gitarını Lucille olarak adlandırdı. Sebep? Bir akşam Arkansas’ta dans ederken, iki erkek bir kadınla kavga etmeye başladı.

O zamanlar ortamı ısıtmak için bir kovaya gaz yağı koyularak ateş yanması sağlanırmış.

Kavga sırasında gaz yağı dökülmüş ve yangın çıkması sonucu BB King dail herkes dışarı kaçmış ancak büyük usta gitarını almayı unutunca tekrar içeri dalmış ve gitarını çıkarmayı başarmış.

Kaçırmayın !!!  AC/DC - Highway to Hell Albüm Biyografisi

Ertesi gün kavgaya karışan 2 adamın orada öldüğünü öğrenmiş ve gitarını inancı gereği vaftiz ederek bir daha böyle durumda kalmak istemediğini söylemiş ve gitarına kavgaya karışan kadın olan Lucille ismini vermiş.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı