Gitar

Gitar Kabloları Arasında ki Farklar ve Ses Üzerindeki Etkisi Nedir?

Gitar kablolarının hem teknik hem de kalite olarak yarattığı farkları inceliyoruz.

Gitaristler olarak tüm ekipmanlarımızın bize en uygun sesi vermesini isteriz ve bunu her zaman geliştirmeye çalışırız.Gitar kabloları arasında ki farklar ise en çok ciddiye alınmayan konulardan birisi gibi görünebilir.Fakat gitar kablosu kaliteli ve sesleri en doğru şekilde iletmesi bizim için çok önemlidir.

Bu konumuzda gitar kabloları arasında ki farkları,kalitelerini,uzun ya da kısa olmalarının oluşturduğu avantaj ve dezavantajları inceleyeceğiz.Umarım beğenirsiniz.

Gitar Kabloları Neden Önemlidir?

Herhangi bir müzik mağazasına gittiğinizde ya da internet üzerinden alışveriş yaptığınızda genellikle iki farklı kategoriye ayrıldığını görebilirsiniz.

  • Gitar Kablosu
  • Kaliteli Gitar Kablosu

Resimlerde güzel görünen renk renk gitar kabloları var fakat hangisi daha kaliteli ya da farkları nelerdir? 2 Farklı 3 metrelik kablonun arasında neden büyük fiyat farkları var?

Görünüşlere aldanmamak gerekir çünkü renkli ve şekilli tarzlarda sizin gözünüze hoş gelmesi ve alıcı potansiyelini arttırmak amacıyla yapılmış bir satış politikasından başka bir durum yok.Ayrıca sadece amfi ve gitar arasında ki bir kablo değil belki pedalboard üzerinde delay,reverb,distortion gibi ekipmanlarınız arasında da kllanacağınız kabloların kaliteli olması da büyük bir önem taşır.

Gitar Kabloları Teknik Detayları (Bilimsel)

gitar kablosu
Gitar Kablosu

Eğer ben sadece takar çalarım kardeşim banane nasıl çalıştığından diyorsanız (yanlış bir düşünce) yazının diğer konularına bakabilirsiniz.

Gitar kablolarının nasıl çalıştığını ve detaylı teknik terimlerini öğrenirseniz satın alırken hangi kablonun kaliteli olduğunu anlamanız oldukça kolay olacaktır.

Gitar kablolarının “pasif” yardımcı gitar ekipmanları olduğunu unutmamalısınız.Yani üzerinden geçen sinyale etki etmezler.Etkisi sadece kalitesi ile doğru orantılıdır.

Bazı ürünlerde “Gelişmiş bas frekansı” , “Gürültü Önleyici” gibi özellikleri olduğu iddaa ediliyor.Bu özelliğin olduğunu söyleyen kabloların belirli bir frekans aralığını kestiğini bilmeniz gerekir.Bu sebeple aslında almanız gereken sesi sadece o kablo yüzünden alamayabilir ve geniş ses frekanslarına erişemeyebilirsiniz.Bu duruma teknik olarak kapasitans adı verilen bir durum sebep olmaktadır.Birazdan açıklayacağım.

Bunu bilmediğiniz taktirde ya kaliteli kablo aldık o kadar para verdik ses düzgün değil,demekki amfi dandik,pedal dandik,gitar dandik gibi cümleler kurmaya başlayabilirsiniz.Sadece kablo yüzünden…

Her kablo gibi gitar kablolarında da doğal olarak bir kapasitans durumu söz konusudur.Yani kablonun bir ucundan diğer ucuna elektriksel sinyal giderken kablo içerisinde ki bakır malzeme bir miktar elektriksel sinyali kendi üzerinde tutar.Bu durum da doğal olarak gitarınızdan çıkan sinyal kalitesinin amfi üzerine geldiğinde ya da pedalboard üzerinde ekipmanlarınız arasında tam kalitesi ile çalışmaması anlamına gelir.

Bu sebeple normal ürünlerden farklı olarak gitar kabloları üreticileri düşük kapasitans etkisine sahip ürünler piyasaya sunmaya çalışmaktadır.Bu sayede belirli bir noktaya kadar kesilen frekanslarımızı uygun kablolar ile geri kazanabiliriz.

Kablo Uzunluğu Ses Kalitesini Etkiler mi?

Gitar ses tonunuzu etkileyecek en önemli faktörlerden birisi de gitar kablosunun uzunluğudur.Örnek vermek gerekirse Eddie Van Halen gibi büyük bir gitarist ortalama on metrelik kablolar kullanıyordu.Bu durum da tiz seslerin biraz daha azaldığını söylemek mümkün olabilir.

Bunun nedeni, gitar manyetiklerinin bir elektrik sinyali iletmesidir, ancak bu sinyalin sınırlı miktarda gücü vardır. Bu sinyali göndermeye çalıştığımız mesafe ne kadar uzun olursa, belirli bir mesafe boyunca güç kaybetme olasılığı o kadar artar. Bu nedenle, yüksek kaliteli malzemelere sahip uzman kablolar kullanmıyorsanız, her zaman mümkün olan en kısa kabloyu kullanmanızı öneririz.

Gitar Kablolarını Pahalı Yapan Özellikler Nelerdir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi piyasa da pahalı gitar kablolarıda var.Monster,Vovox gibi kaliteli üretim yapan markalar ürünleri ni fiyatlarının yüksek olmasına rağmen sık bir şekilde satabiliyorlar.Bu fiyatın sebebinin bir nedeni olmalı değil mi?

Kapasitans dediğimiz kablonun sinyali kesme durumunu en aza indirmek için kaliteli bakır malzemeler kullanarak üretilen bu ürünlerin iç kısımlarında kabloların parçalanma olasılığı daha düşük olması ile birlikte uzun süre dayanabilen ürünlerdir.Bu ürünlerin içerisinde ki bakır iletkenlerin kaliteli olması sayesinde parazitlenme,boğuk ses,tiz seslerin alınamaması gibi sorunlar yüksek derece de giderilmiş olur.

Belki bu kalitenin günlük kullanımda farkına varamayabilirsiniz ancak ton kalitesine olan etkisini ölçebilmek için gitar,manyetikler,gitar amfisi gibi ekipmanlarında iyi olmasında fayda var.

Tavsiyem ucuz ve kısa ömürlü kablo almak yerine kaliteli ve uzun ömürlü kablolar almak sizin için faydalı olacaktır.

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0:00
0:00