Gitar Dersleri

Gitar Klavyesi Üzerinde ki Noktalar ve Anlamları

Bazı gitarların klavyesi üzerinde neden noktalar olduğunu hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda neden bazı gitar klavyesi üzerinde ki noktalar var ve bazılarında neden olmadığı hakkında detaylı bir inceleme yapacağız.

Gitar Klavyesi Üzerinde ki Noktalar

Bir gitar klavyesinde ki noktalar, gitaristin klavyedeki herhangi bir konumu kolayca bulmasına yardımcı olur. Noktalar, gitaristlerin herhangi bir perde pozisyonuna atlamasını kolaylaştırmak için hızlı bir görsel rehberdir.

Peki o zaman size klavye noktalama işaretleri olmadığını düşünün ve bir anda 15.perdeyi gösterin desek hemen gösterebilir misiniz? O kadar kolay olacağını sanmıyorum.

Gitar konusunda başlangıç seviyesini geçmiş olan kişiler bir süreden sonra bu noktalara dikkat bile etmezler.Tabi gitara yeni başlayanlar için nokta işaretleri tam bir rehber niteliğindedir.

Standart Klavye Noktalama İşaretleri ve Yerleri

Klavye işaretlerinin standart konumu 3, 5, 7, 9, 12, 15, 17, 19, 21, 24 perdelerin üzerindedir.

gitar klavyesinde ki noktalar

Klavye üzerinde ki bu noktaları iyice tecrübe ederseniz gitar klavyesi üzerinde parmak hareketleriniz daha da hızlanacak ve size yol gösterecektir.

Klasik Gitar Klavyesinde ki Noktalar

Bildiğiniz gibi elektro gitarların klavyesi üzerinde noktalar bulunurken klasik gitarlarda bulunmaz.Bu konuda endişe etmenize gerek yok çünkü klasik gitarların klavyelerinin yanlarında bu noktalar bulunmaktadır.

Klasik gitarların yanlarında noktalar bulunmasının biraz daha iyi olduğunu düşünüyorum çünkü gitara yeni başlayanlar için daha faydalı olabilir.

12.Perde Üzerinde Neden 2 Nokta Bulunur?

Klasik gitarlarda sadece 12. perde de ve elektro gitarlar da hem 12 hem de 24. perdelerde iki adet klavye noktası bulunur.Peki neden?

12. perde de bulunan 2 nokta aslında 1 oktavın bitişini temsil eder.Oktav hakkında biraz daha detaylı bilgi isterseniz Gitarda Gamlar ve Modlar Nedir? Detaylı Anlatım isimli yazıya göz gezdirebilirsiniz.

Kaçırmayın !!!  Lambalı Amfi (Amplifikatör) Lambaları Nasıl Değiştirilir?

Örneğin; kalın mi telini boş olarak çaldığınız da çıkan mi sesinden bir sonraki mi sesine kadar 1 oktav geçiyor ve bu bir oktav 12.perde de bitiyor.Bu sebeple aslında gitar üzerinde ki 2’li noktalar size bir oktav farkın olduğunu belirtiyor.

Bazı uzun ölçekli gitarlar klavyelerinde 24-25 perde bulunmaktadır.2. oktavlık fark bu sefer de 24. perde de oluşacağından burada da 2 nokta bulunmaktadır.

Farklı Klavye Noktaları (İşaretçileri) Olan Gitar Örnekleri

Gitar klavyesinde ki noktalar sadece nokta olmaktan ibaret değil.Farklı stillerde gitarlar bu noktalama işaretlerini kendine has tasarımlar ile şekillendirerek daha farklı işaretleme stilleri ortaya çıkarıyor.

Gelin bunlardan bazılarına bakalım.

American Elite Telecaster
American Elite Telecaster

Bu tarz gitar klavyesinde ki noktalar standart işaretleme olarak kabul edilmektedir.Genellikle görebileceğiniz işaretleme tarzı budur.

Yukarıda ki Ibanez marka 7 telli gitarın noktalama işaretlerinin biraz daha farklı olduğunu göreceksiniz.

Genellikle Gibson Les Paul gitarlarda görmeye alışık olduğumuz bant şeklinde tasarlanmış işaretleme sistemi.

Örneğin PRS marka bu gitar üzerinde kuş desenleri ile süslenerek kaçıncı perde olduğu işaretlenmiş.

Jackson gitar klavyesinde ki noktalar , köpekbalığı yüzgeci olarak adlandırılan bu desenler ile kaplanarak oluşturulmuş.

Birçok farklı firmanın gitarlarında ya da özel üretim imzalı gitarlar da farklı farklı stillerde hatta led ışıklı olarak bile görebileceğiniz gitar klavyesinde ki noktalar sizlere ilk başta da söylediğimiz gibi klavye üzerinde hakimiyet açsından büyük fayda sağlamakadır.

Bu konu hakkında yorumlarınızı yapabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu