Gitar Dersleri

Gitar Nasıl Çalınır? Dev Rehber

Gitar çalmak istiyorsunuz ancak endişeleriniz mi var? Bu yazıdan sonra bakış açınız değişecektir.

Gitar ya da farklı bir enstrüman çalmak bence bu dünyada sahip olabileceğiniz en keyifli hobilerden birisidir.Çoğunlukla genç yaşlarda ki müziksever arkadaşlar bu duygu ile gitar çalmayı öğrenmek istiyor fakat karşılaşılan zorluklar sebebiyle kısa sürede bu heveslerinden vazgeçerek dersleri bırakıyorlar.

Temel konular ele alındığından gitar öğrenmek aslında o kadar zor bir enstrüman olarak görülmemelidir.

Gitar nasıl çalınır? isimli makalemizde bu konulara madde madde değinerek sizlerinden gitar dersleri alarak kısa sürede nasıl gitar öğrenebileceğinizi açıklamak istiyoruz.

Gitar Çalma Konusunda Bilinen Yanlışlar

Gitar nasıl çalınır? konusu ile alakalı bilinen birçok yanlış var ve bu yanlışlardan ötürü bazı bahaneler üretirken bazen “ben bu işi beceremem” gibi yanılgılar ortaya çıkıyor.

 • Gitar çalmaya erken yaşta başlanır
 • Gitar çalmak için illa kursa gitmek gerekir
 • Solak kişiler gitar çalamaz
 • Parmaklarım küçük ben gitar çalamam
 • Öncelikle klasik gitardan başlanmalı

Yukarıda sıraladığımız bahane ve yanlış bilinen sebepler yüzünden birçok kişi gitar çalmak için atılması gereken adımlardan korkuyor.

Şimdi yukarıda ki maddelerin doğrusu ne?

 • Gitar çalmak için illa ki erken yaşta başlamak gerekmez.Yaşınızın artık gitar dersleri almak için geç kaldığınızı düşünmeyin.Birçok gitar kursu öğrencileri orta yaşın üzerinde.
 • Gitar çalmak için kursa gitmek bir zorunluluk değildir.Ben ve benim gibi birçok kişi gitarı kendi çabaları ile internetten yada kitaplardan öğrenebiliyor.Sitemizde ve daha farklı yerlerde gitar dersleri ile alakalı birçok makale mevcut.
 • Solak insanlar herkes gibi aynı eşit şekillerde gitar öğrenebilir.Bu durum asla gitar çalmanıza engel teşkil etmez.
 • Parmaklarınızın küçük olması ilk günler sizi yorabilir ancak bu size asla engel değildir.Küçücük elleri ile kocaman bas gitar çalan gitaristler var.
 • En büyük yanlışlardan birisi gitar çalmak için önce klasik gitar ile başlanacağıdır.Tamamen yanlış ve ticari bir yanıltmadır.İster elektro gitar ister bas gitar isterseniz akustik gitar ile başlayabilirsiniz.
Kaçırmayın !!!  Wah Pedal Nasıl Kullanılır?

Gitar Satın Alma Rehberi

Gitar Çalmaya Yeni Başlayanlar İçin En İyi Gitar Satın Alma Önerileri isimli yazımızda detaylı bir şekilde açıkladığımız konuları inceleyerek bu konu hakkında aklınızda ki tüm sorulara yanıt bulmuş olacaksınız.

Gitar satın alırken;

 • Gitar Fiyatları
 • İstediğiniz gitarın türü (Akustik , Klasik , Elektro)
 • Solak yada Sağlak
 • Gitar satın aldığınız işletme
 • Kalitesi
 • Marka ve modeli
 • Çalmak istediğiniz müzik türüne göre modeli(stili)

Peki size en uygun gitarı nereden alabilirsiniz?Ülkemizde bu konu hakkında kendisini kanıtlamış uzun yıllardır satış yapan ve ayrıca online platformları da bulunan bazı firmalar var.

Mydukkan , Dore Music ,Senkop, Zuhal Müzik başta olmak üzere farklı işletmeler var.Bu işletmelerin bazıları kendi bünyesinde dünyanın önde gelen gitar markalarının distribütörlüğünü aldıklarından dolayı kesinlikle satış sonrası destek alabileceğiniz firmalardır.

Gitar Nasıl Çalınır: Gitar Akorları

Gitar nasıl çalınır konusunda ilk başlayacağınız gitar derslerinden birisi gitar akorları öğrenmektir.

Sevdiğiniz ve sizi mutlu eden şarkıların akorlarını internetten bakarak çalmaya başladığınızda gitar çalma konusunda kendinizi mutlu hissedecek ve enstrümanınıza daha fazla sarılacağınızdan emin olabilirsiniz.

Gitar Akorları : En Çok Kullanılan Akorlar ve Basılışları isimli yazımızda en popüler akorlara değinmiştik.Sizde bu yazımız üzerinden ilk öğreneceğiniz akorların neler olduğunu görebilirsiniz.

Fakat yine de buraya bazı akorları koymakta fayda var diye düşünüyorum.


E Akoru
E Akoru

g akoru kolay
G Akoru

Am Akoru Kolay Akor
Am Akoru

Em Akoru Kolay Akor
Em Akoru

Gitar Notaları Yerleri Yeni Başlayanlar İçin

Gitar üzerinde standart olarak 6 adet tel bulunmaktadır.Bu tellerin sırası ile isimleri (kalından inceye) Mi-La-Re-Sol-Si-Mi şeklinde notalara sahiptir.Harf olarak karşılıkları ise aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi E-A-D-G-B-e şeklindedir.

İlk önce tellerimizin isimlerini öğrenelim.

gitar notaları yerleri yeni başlayanlar için
gitar notaları yerleri yeni başlayanlar için

 

Tabloda sol tarafta bulunan sayılar ve hemen yanında da harfler var.Ne anlama geliyor?

Gitarınızı karşınıza alıp baktığınızda klavyedeki görünüşün resmi tam da yukarıdadır.

Kaçırmayın !!!  Gitar Notaları : Klavye Üzerindeki Nota Yerleri

Bu görünüşe göre en kalın tel en altta kalıyor en ince tel en üstte.

Buna göre 1 numara en ince tel olan “Mi” teli.Harfle karşılığı ise “E

6 numara ise yine “Mi” teli

Gitar Ritimleri

Ezgi ve uyumla birlikte müziği oluşturan bir öğe olarak vurgu, uzunluk ya da seslerin, durakların düzenli bir biçimde yinelenmesinden doğan düzen. 

Gitar nasıl çalınır konusunda en temel konulardan bir diğeri de ritimdir.Gitar ritimleri çok çeşitli ve şarkılara göre farklılık gösterse de gitara yeni başlayanların faydalanabileceği bazı temel gitar ritimleri bulunmaktadır.

Gitar ritimleri konusunda Youtube üzerinden eğtici videolara bakarak çok kolay bir şekilde gitar ritimleri öğrenebilirsiniz.

Gitar nasıl çalınır konusunda temel olarak sunduğumuz bilgiler umarız işinize yaramıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı