Müzik

Gitar Ölçüleri Hakkında Detaylı Rehber

Gitar Ölçek Uzunluğu Nedir?

Gitar ölçüleri;gitar eşiği ile sap arasında ki mesafedir.Gitar ölçüleri ve boyutlarının hesaplanması ve ne anlama geldikleri hakkında daha önce detaylı bir yazı hazırlamıştık.Gitar Ölçüsü ve Boyutları Hakkında Bilmeniz Gerekenler isimli yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Farklı gitar türleri farklı ölçek uzunlukları kullanır. Farklı gitar türlerinin ve ölçek uzunluklarının karşılaştırması:

  • 24″ (610mm) Fender Jaguar, Fender Mustang
  • 24.5″ (622mm) Paul Reed Smith Santana Signature serisi
  • 24.75″ (628mm) Gibson ve Epiphone modelleri
  • 25″ (635mm) PRS, Carvin, ve Danelectric modelleri
  • 25.5″ (648mm) Fender, Ibanez, Jackson, Kramer, Schecter, Squier ve Steinberger modelleri
  • 26.5″ (673.2mmm) Ibanez, Jackson & Schecter 7 telli modelleri
  • 27-30″ (686 – 762mm) 8 ve 9 telli bariton gitarlar
  • 34″ (863.6mm) standart bas gitar modelleri

Gördüğünüz gibi, bir elektro gitar için ‘normal’ ölçek uzunluğu yoktur. Bir Fender için normal ölçek uzunluğu 25.5″ ancak Gibson için normal ölçek uzunluğu 24.75 ″’dir.

Ölçek Uzunluğunun Gitar Çalmaya Olan Etkisi Nedir?

Ölçek uzunluğu bir gitarın oynanabilirliğinde büyük rol oynar. Ölçek uzunluğunun bir gitarın çalma şeklini nasıl etkilediğini inceleyelim.

Tel Gerilimi

Gitar ölçeğinin kısa ya da uzun olmasının en önemli etkisi tellerin gerginliğidir. Ölçek uzunluğu ne kadar uzun olursa, telleri eğimli hale getirmek için gerilimin o kadar yüksek olması gerekir. Kısa bir gitar ölçek uzunluğu, daha uzun ölçekli bir gitarla karşılaştırıldığında teller üzerinde daha az bir gerginlik oluşturur.

Bu tamamen fizik kuralıdır ve tellerin gerginliği de gitar çalarken büyük etkiye sahiptir.

Örnek vermek gerekirse, bir Fender Stratocaster (25.5 ″ ölçek) ve Gibson Les Paul (24.75 ″ ölçek) uzunluğunda olduğuna göre bu iki büyük markanın gitarlarını karşılaştıralım. Her iki gitar da aynı ölçü dizelerini kullandığına göre ve her ikisi de aynı şekilde standart akort edildiğinde , Gibson’ın Fender’e kıyasla bend ve vibrato yapma konusunda biraz daha kolay bir çalınabilirlik yarattığını fark edebilirdiniz.

Eğer Fender ve Gibson’ı bir bariton gitarla (27 ölçek) standart ayardaki aynı ölçü telleriyle karşılaştırırsanız, gerginlik farkı bayağı bir fazla olurdu. Bariton üzerinde bend yapmak çok daha zor olurdu ve ritim çalma konusunda son derece zorlanabilirdiniz.

Akord Farklılıkları

Gitar ölçüsü daha uzun olan bir gitar ile daha kısa olan gitar arasında aynı standart akoru yaptığınızda seslerde de büyük farklılık göreceksiniz.Bunun sebebi daha uzun olan bir gitarın tel mesafesi daha fazla olduğundan titreşim ve salınım yapması daha kolay olacaktır.Tabii yukarıda söylediğimiz gibi bu durumda bend yapmak vibrato yapmak gibi teknikler konusunda biraz daha zorlanabilirsiniz.

Perde Aralığı

Bir Fender Jaguar (24 ölçekli) gitar ile Fender Stratocaster (25.5 ″ ölçekli) çaldığınızda arada ki büyük farkı görebilirsiniz.Ölçek uzunluğu arttıkça perdeler arasındaki mesafe de artar.

Aşağıda ki fotoğrafta bazı gitar ölçüleri arasındaki farkları kabaca görebilirsiniz.

Alıntı: guitargearfinder

Tamamda dostum ben hangi gitarı alacağım diyorsanız ve sizin için hangi gitarın doğru olduğuna karar vermeye çalışıyorsanız, oyun tarzınızı düşünmelisiniz. Çok fazla bend ve vibrato yapmayı seviyorsanız daha kısa ölçekli gitarlar sizin için uygun olabilir.Sert metal müzikler yapıyor ve daha fazla ritim çalıyorsanız uzun gitar ölçeği olan modeller işiniz yarayabilir.

 

Kaynak
Guitar Gear Finder
Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0:00
0:00