Gitar

Gitar Teli Kopması ve Sebepleri Nelerdir?

Gitar telinin kopması sizi delirtebilir.

Minik bir konser veriyor ya da evde gitar teknikleri üzerine çalışmalar yapıyorsunuz ve tam bu sırada “çat” diye gitar teli kopması sorunu yaşıyorsunuz.

Çok can sıkıcı olduğunu biliyoruz. Bu sorunu çözmek sadece tel değiştirmek ile geçmeyebilir. Tel kopması sorununu çözmek için sebepleri bulmak önemlidir.

Gitar Teli Kendi Kendine Kopar mı ?

Cevap kesinlikle evet. Gitar telleri aşınma ve yıpranma nedeniyle kendi kendine kopabilir. Gitar teli gitarınızın üzerinde geçirdiği süre, kopma olasılığını etkiler. Sıfır tel aldığınızda bu telin kopması çok alışılan bir durum olmasa da gitar üzerinde telin geçirdiği süre en büyük etkenlerden birisidir.

Bu sebeple gitar teli kopması sorunu için kendimize sormamız gereken bazı sorular var.

Gitar Teli Kopması Sebepleri Analizi

Gitar teli neden kopar? sorusuna cevap aramak için ve telinizin bir daha kopmaması için şunları düşünmemiz gerek.

Gitar teli hep aynı noktalardan mı kopuyor?

E ve A tellerinde riff üstüne riff çalıyorsanız ve bu teller kir içindeyse ve sonra kopuyorsa, belki tellerinizi biraz daha sık temizlemeniz gerekir.

Pas ve Kir

Metal gitar telleri, yaşlandıkça pas olarak bilinen oksidasyona karşı hassas hale gelebilirler. Çoğu gitar teli paslanmayı önlemeye yardımcı olabilecek nikel kaplı veya nikel sargılıdır, ancak gitarınız nemli bir ortamda tutulursa, zamanla yapısı bozulacaktır.

Elbette bununla mücadele etmenin bir yolu gitarınızı uygun nem ve sıcaklık ortamında tutmaktır, ancak tellerinizin çok kirlenmemesini sağlamanız da aynı derecede önemlidir.

Gitar çalarken zamanla parmaklarınızdaki yağlar ve kir tellerde birikmeye başlar. Bu yağ ve kirler olduğu gibi bırakılır ve temizlenmez ise ve birikmeye bırakılırsa, hem gitarın ürettiği sesi bozar hem de tellerin paslanma ve zayıflama olasılığını artırır.

Bununla mücadele etmenin en iyi yolu, tellerinizi yüksek kaliteli bir mikrofiber bez kullanılarak uygulanan iyi bir tel temizleyici ile düzenli olarak temizlemektir. Kumaş kalitesiz ise, iplerin bobinlerinde lifler daha da kötü duruma getirebilir. Bizim tavsiyemiz gözlük kullananların çok iyi bildiği gözlük bezi dediğimiz parlak bezlerdir.

Teller çok kirlenir ve paslanırsa, çalmadığınız sırada bile kopmaları mümkündür. Her gitar çalma sonrası bez (mikrofiber) ile temizlerseniz kopma riskini en aza indirmiş ve gitar teli ömrü önemli ölçüde uzatılmış olur.

Gitar Teli Tür ve Kalitesi

Satın aldığınız gitar teli markası , modeli ve türü de kopmaya karşı ne kadar duyarlı olduklarını etkileyecektir, ancak bu aynı zamanda biraz sezgisel bir konudur. Çok fazla vibrato kullanan türde bir gitarist iseniz ve gerçekten bend tekniği ile ilgileniyorsanız, daha ince bir tel bu tarzın gerçekten en iyi şekilde ses vermesine yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, daha ince gitar teli daha çabuk aşınır ve kopma olasılığı daha yüksektir. Bu durumu çözmek için daha kalın teller kulanabilirsiniz. Fakat bu durumda da bend, vibrato gibi teknikleri yapmak zorlaşacaktır.

Yani burada iş biraz sizin zevkinize kalıyor.

Akort Yaparken Tel Kopması

Akort yaparken eğer yanlış akort yapmıyorsanız genelde zayıflamamış ve ömrü bitmemiş bir telin kopma olasılığı düşüktür. Fakat Gitar Akorları : Alternatif Akort Sistemleri kullanıyorsanız tellerinizi çok daha fazla stres altına sokacaksınız ve ayrıca siz çalışırken gitar telinin kopmasına karşı daha duyarlı bırakacaksınız. Farklı akort sistemleri kullanımının telleriniz üzerindeki etkisini düşürmenin birkaç yolu var.

Kalın Gitar Teli Kullanmak

Akort sebebiyle tel kopmasının önüne geçmek için ilk önce daha kalın bir tel kullanabilirsiniz. Standart akord haricinde farklı akort sistemleri kullanıyorsanız kalın tel kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Standart Akorda Geçmek

Bir diğeri, gitar açlışmalarınız bittikten sonra telleri tekrar standart akord sistemine geçirerek üzerlerine düşen stresi düşürmek ve kendi kendine kopmasını önlemektir. Gergin ve yüksek stresli akord sistemlerinde devamlı kalması telin kopmasına sebep olabilir.

Keskin Köprü ve Burgular

Bu, özellikle metal köprülere sahip elektro gitarlarda yaygın olabilir; ya zamanla ya da doğrudan üreticiden kaynaklı olarak, köprüde çok dikkatli bakıldığında görülen keskin kenarlar oluşabilir, bu noktalar tellere sürtünerek telin zayıflamasına ve ardından kopmasına neden olabilir.

Bunu düzeltmenin çok basit bir yolu, telleri çıkarmak ve tellerin oturduğu oluğu düzeltmek için ince bir zımpara kağıdı veya küçük bir eğe kullanmaktır. Bu işlemi çok hafif ve sadece keskin veya bozuk olan noktaya yapmalısınız. Keskin kenarların oluşacağı başka bir yer de, tellerin akort burgularına girmeden önce neck bölgesinde ki somunlardır. Somunu kir ve keskin kenarlar açısından kontrol edin ve gerektiği gibi temizleyin, aksi takdirde yakın zamanda bu bölgede tel kopmaları yaşayabilirsiniz.

Paslanmış Gitar Teli

Paslanmış gitar telleri oksidasyon sebebiyle gerekli olan yapısını kaybedeceği için kısa süre içerisinde kopabilir. Bunu önlemek için yukarıda da söylediğimiz gibi gitar çalmayı bıraktığınızda bez ile birlikte temizlemek bu sorunun önüne geçebilir.

Gitar teli kopar mı?

Gitar teli uzun süreli kullanım,pas,kir gibi sebeplerden dolayı kopabilir. Bu sorunu önlemek için yukarıda ki maddeleri dikkatlice okuyarak ugulayabilirsiniz.

Kaçırmayın !!!  Elektro Gitar Manyetikleri Nasıl Çalışır?

Okumadan Geçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu