Gitar Dersleri

Gitar Teli Nasıl Takılır? 2 Yöntem (Resimli Anlatım)

Sizde klasik yada akustik gitar teli nasıl takılır bilmiyor musunuz? Hiç merak etmeyin bu yazımızda resimli olarak sizlere gitar teli nasıl takılır ve değiştirilir öğrenebilirsiniz.

Popüler olması bakımından klasik gitar teli nasıl takılır öncelikle bununla başlayalım.

Klasik gitar üzerinde eşik bağlantısı karışık gibi görünse de gitar teli değiştirmek aslında basit bir yöntemdir.

Ben gitar teli değiştirme işini kravat bağlamaya benzetiyorum.

Şimdi adım adım gitar teli nasıl değiştirilir öğrenelim.

Klasik Gitar Teli Nasıl Takılır?

Öncelik ile klasik gitar teli değiştirmeye bas teller ile başlayalım.Bu teller bildiğiniz gibi (E, A & D) olarak isimlendirilen (teknik ismini öğrenmeniz konusunda ısrarcı olduğumdan “mi,la & re”) daha kalındır ve bunları klasik gitar eşiğine sabitlemek daha kolaydır.

Gitar Teli Nasıl Takılır?
Klasik Gitar Telleri Nasıl Değiştirilir?

Resimde de görüldüğü üzere klasik gitar telleri takılırken ortalama 2 cm kadar uzun bıraktığınızdan emin olun.

Çünkü uzun kalan kısmı bir sonraki takacağımız telin düğümüyle birleştireceğiz.

Sırasıyla Telleri Bağlarken 2cm Kadar Uzunluk Bırakmayı Unutmayın…

Peki uzun bırakıp “A” (La) telimizin düğümüyle birleştirmek yerine kısa bıraksak olmaz mı? Yani 2 cm’lik uzunluğu kısa bırakalım olsun bitsin…

Sakın!

Tellerimizin düğüm ucu kısa kalır ve birbirleriyle tekrar düğümlenip kitlenmez ise hem gitar çalarken ince ince cızlama sesi yapabilir yada esneme esnasında düğüm kendini kurtararak telimizin yerinden cıkmasına sebep olabilir.

Düşünsenize arkadaşlarınızla birlikte çalıyorsunuz tam o esnada tel yerinden cıkıyor yada kopuyor..

Büyük rezillik olur değil mi.

Klasik Gitar Teli Nasıl Değiştirilir?

Klasik gitar üzerinde ilk 3 teli nasıl takılır öğrenmiş olduk.Şimdi sıra diğer 3 telimizde.

Tiz tellerimiz (G, B ve E), bas tellerimize göre daha fazla sarım gerektirir.Ancak endişe edecek bir durum yok hala klasik gitar teli değiştirmek oldukça basit.

Klasik Gitar Tiz Telleri Değiştirme
Klasik gitar telleri naylon olduğundan elinizde kayma yapabilir ve esnek bir yapıya sahiptirler. Telleri değiştirirken elinizden kaçmamasına dikkat edin.Ayrıca akort yapılırken bir miktar esneme yapacağından telin sesi incelirken bir anda ton kaçırabilir ,bu durumda endişe etmeyiniz.

Şimdi naylon yapıdaki tellerimizde dikkat etmemiz gereken hususlardan bazıları düğüm yaparken yukarıda da belirttiğimiz 2 cm kadar bırakacağımız fazlalığı unutmayın.Bu teller daha da ince ve esnek olacağından düğümden kurtulmamasını sağlamalıyız.

Resimde de görüldüğü üzere 3-4 kez tur atarak düğümü oluşturuyor ve aynı zamanda bir önceki telimizin fazlalık kısmınıda arasına sokarak gerdiriyoruz ve telimiz bağlanmış oluyor.

Özetler ve maddeleştirmek gerekirse;

  • Teli Köprüden geçirin.
  • Telin ucunu köprünün diğer tarafından geçirerek ilk düğümü atın.
  • 2 ve 3 ve 4. düğümü atın.
  • Telin hem uzun hemde köprü tarafında ki kısa ucunu aynı anda çekeren düğümün sıkışmasını sağlayın.

Akustik Gitar Teli Nasıl Takılır?

Akustik gitar çalanlar için gitar teli değiştirmek klasik gitara göre daha kolaydır.Bunun sebebi ise akustik gitar teli ucunda bulunan renkli toplar sayesinde gitar eşiği üzerinde oluşturulmuş yuvalarda sıkıştırılarak gerginlik sağlanır.

Nasıl mı?

Öncelik ile daha önceden takılı olan eskimiş akustik gitar telleri gevşetilir.Gevşetmemizin sebebi köprü pinlerini çıkarabilmemiz için gerginliğin alınması içindir.Ayrıca teller gevşetilmeden pinler çıkarılmaya çalışılır ise bir anda yüzünüze gelebilecek yaralanmalardan kaçınmanız gerekmektedir.

Eski olan gitar tellerinin hepsi çıkarılarak daha sonra yenilerinin takılması sap üzerinde gerginliği bozacağından tek tek değiştirmek daha faydalı olabilir.

Eşikten Tellerin Çıkarılması

Bildiğiniz gibi akustik gitar telleri klasik gitarların aksine düğüm yöntemi ile değil eşik altına sıkıştırılarak takılır.

Gevşetilen tellerin ardından akustik gitarın köprü pinleri kargaburun yada benzeri bir gereç ile yerinen çıkarılır.

Eşiğe Yeni Tellerin Takılması

Pinlerin dikkat ederseniz yapısı bir çeşit kanalı andırır.Yeni akustik gitar telleri takılırken bu kanaldan telin geçmesine dikkat edin çünkü tel ucundaki topların pin altında kalmaması gerekir.

Tüm bu işlemlerden sonra yeni akustik gitar telinin uç kısmını gitar burguları içerisinden geçerek akort etmeye başlayabilirsiniz.Akort etme konusunda Gitar Nasıl Akord Edilir? En Detaylı 3 Yöntem isimli konuyu okuyabilir ayrıca En İyi 9 Gitar Akort Programları (Detaylı İnceleme) ve En İyi 9 Gitar Akort Programı ve Akort Aleti isimli konuya göz gezdirebilirsiniz.

Gitar teli nasıl değiştirilir konusunda kafanızda ki soru işaretlerinin gittiğini düşünüyoruz.Aklınıza takılan herhangi bir soru var ise yorum yapabilirsiniz.

Gitar Telleri Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Gitar telleri ortalama 6 ay gibi bir sürede değiştirilmelidir.Tabi bu süre çalma sıklığınıza ve tellerinizi temiz tutma şeklinize göre değişiklik gösterebilir.

Gitar Teli Nasıl Temizlenir?

Gitar telleri çalmayı bitirdikten sonra hafif nemli bir bezle silinebilir. Gitar tellerinizin ömrünü bu şekilde uzatabilirsiniz.

Bu sayfadaki bazı kaynaklar için wikihow sitesinden faydalanılmıştır.

Kaçırmayın !!!  Akor Nedir? Nasıl Basılır?

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Klasik Gitar çalmayı bitirdikten sonra, Telleri kaç oktav gevşetmeliyim? Uzun süre çalmadığım zaman kaç oktav gevşetmeliyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu