Gitar Dersleri

Gitar Üzerinde Bare Akor Nasıl Basılır?

Bare akor basmakta zorlanıyor musunuz? Korkmayın başaracaksınız.

Gitar üzerinde bare akorları nasıl basılır? Bu konu hakkında gitara yeni başlayan arkadaşların oldukça zorlandığını görüyorum.

Bare akorlar size gitar konusunda büyük bir kapı açmaktadır.Belli akorların kolay basılışları olduğu kadar birçok akor bare pozisyonu ile çalınmaktadır.Bu durum yeni başlayanlar için gerçekten çile haline gelebiliyor.

Bareli akorları öğrenmek ilk başta size zor gelebilir.Bu konuda çoğu insanın ustalaşması biraz zaman alıyor. Size çevrenizde ki insanların vereceği en iyi tavsiye çalışmak ,çalışmak daha çok çalışmak.

Bare akorları daha iyi öğrenebilmek için bazı teknikleri sırasıyla gerçekleştirmek size avantaj sağlayacaktır.

Özellikle internet üzerinden bu konu hakkında detaylı bilgi arıyorsanız ve bir kursa gitmiyorsanız teknik konularda zorlandığınızı hissediyorum.

Bu sebeple yazımızda teknik konulara değinerek sizi daha iyi bir şekilde bareli akor nasıl basılır konusunda bilgilendirmek istiyoruz.

Baş Parmak, Avuç İçi ve Bilek Pozisyonu Kontrolü

Gitar Üzerinde Bare Akor Nasıl Basılır? 3

Başparmağınızın, avucunuzun ve bileğinizin konumu akor konusunda birbiri ile uyumlu olmalıdır. Birçok kişi (ben dahil) başparmağını gitar klavyesinin üstünde(bağlama-saz gibi) tutmayı rahat buluyor.

Jimi Hendrix gibi gitaristleri izlerseniz bu konuda çok rahat olduklarını görebilirsiniz.

Fakat bareli bir akor çalmak için bu tamamen yanlış bir pozisyon şeklidir.
Avucunuzu klavyenin arkasına yapışık şekilde tuttuğunuzda bare akor kesinlike basamayacak ve zorlanacaksınız.Bu şekilde düzgün ve net sesler almanız çok küçük bir ihtimal.

Bareli akor basmak için doğru pozisyon nedir?
Bareli Akor Sol El Pozisyonu
Bareli Akor Sol El Pozisyonu

Pozisyonun doğru olabilmesi için avucunuzun klavyenin altında olması gerekmektedir.

Bu şekilde bileğinizin mümkün olduğunca az bükmeniz sizin için idealdir.Diğer türlü yani baresiz akorlar basarken kullandığınız pozisyon bileğinizin doğru bükülmemesini sağlar.

Kaçırmayın !!!  Gitar Sap Ayarı ve Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır (Resimli Anlatım)

Hemen bir deneme yapabilirsiniz.

Dirseğinizi Vücudunuza Yakın Tutun

Yapılan en yaygın hataların başında dirseğinizi vücudunuzdan uzak tutmaktır. Profesyonel eğitmenler bu duruma ‘tavuk kanadı’ diyorlar. Farkında olarak yada olmayarak bare akor basarken(normal akorlarda da geçerli) dirseğinizi yana doğru açık bir pozisyonda tutarak daha rahat bastığını düşünen arkadaşlarımız büyük bir hata yaptıklarının farkında değiller.

Gitar Üzerinde Bare Akor Nasıl Basılır? 6

Peki ne yapmamız gerek?

Sol elinizi klavyede tutarken dirseğinizin rahat olacak şekilde gövdenize yakın olmasını sağlayın.Bir miktar açı olması normaldir.

Bu şekilde bileğinizden daha fazla kuvvet alarak bare akor konusunda daha iyi bir seviyeye gelebilirsiniz.

İşaret Parmağınızın Kenarını Kullanın

Gitar Üzerinde Bare Akor Nasıl Basılır? 8

Dirseğiniz doğru konumdaysa, işaret parmağınızın açısını hafifçe değiştirebilirsiniz. Telleri aşağı doğru bastırmak için ‘düz yüzü’, yani işaret parmağınızın önünü kullanmak yerine, parmağınızı biraz yana yatırmaya çalışın. Parmağınızın bu kenarı biraz daha sert ve etlidir ve bu konum tellere baskı uygulamanızı kolaylaştırır. Parmağınızı hafifçe yan tarafını basarken dikine bir baskı yerine sanki klavyeye yatay bir baskı uygulamak daha kitleyici bir teknik olacaktır.

İşaret Parmağınızı Yukarı veya Aşağı Hareket Ettirin

Yukarıda verilen teknikleri uygularken işaret parmağınızın yukarı ve aşağı pozisyonunu iyi ayarlayın ve kendinizi test edin.

Her insanın parmak yapısı aynı olmayacağı ve uzun yada kısa olabileceği için işaret parmağınızın ucunun üst mi teli ile aynı pozisyonda yada biraz daha yukarıda olabileceğini unutmayın.

Bunu kendinizi deneyerek test edebilirsiniz.

Kol Gücünüzü Kullanın

Bare akor basarken klasik gitarlarda yukarıda ki teknikler ile kolay bir şekilde başarabilirken akustik bir gitar çalıyorsanız bu işlem biraz daha zor olabilir.

Hem çelik tellerin parmaklarınızı acıtabileceği için hem de akustik gitarlarda tellerin klavyeden biraz daha yukarıda olduğundan bileğinizden çok kol kuvvetinizede önem vermeniz gerekmektedir.

Kaçırmayın !!!  10 Adımda Gitar Çalarken Şarkı Söyleme Rehberi

Merak etmeyin kas yapmamız gerekmiyor.

Alıştırma, alıştırma, alıştırma…

Yukarıda ki teknikleri dikkatlice ve önemseyerek yaptığınız taktirde bare akor basmanın o kadar zor bir şey olmadığını göreceksiniz.

Farklı arkadaşlarınızdan alacağınız tavsiyeler olabilir fakat parmak ve el yapılarıın kişiden kişiye göre değişebileceğinden “Ben böyle daha rahat basıyorum” gibi fikirleri örnek alın ancak sizinde öyle yapacağınızı düşünmeyin.

Her zaman alıştırma , egzersiz yapın ve bu sayede gerçekten iyi bir gitarist olabilirsiniz.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı