Gitar

Gitar Yapımında Kullanılan Ağaçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gitarda ses ve ton sadece ağaç farkından değil,aynı ağaçtan yapılmış farklı gitarlarda bile olabilir.

Gitar yapımında kullanılan ağaçlar söz konusu olduğunda, dikkate alınması gereken birçok nokta vardır.

Gitar gövdesi ve sap kısmı için seçilen ağaç türü gitar sesi üzerinde büyük rol oynamaktadır.Bundan dolayı üreticiler ağaç seçimi konusunda titiz davranmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken bir konu da farklı bölgelerde yetişen aynı tür ağaçlar arasında bile farklılıklar olduğudur.Bu farklılıklar genellikle görüntü,ağırlık,yoğunluk şeklindedir.

Bu sebeple gitar ağacı seçimi yapılırken sadece farklı ağaç türleri arasında değil, aynı ağaç türleri ile üretilmiş gitarlarda bile ses ve kalite farklılıkları görülebilmektedir.

Akustik gitarlarda ,klasik gitarlarda ve elektro gitarlarda farklı ağaçlar kullanılarak farklı sesler üretilmektedir.Bu konuda bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Gitar yapımında kullanılan ağaçlar konusunda detaylı olarak şu adresi inceleyebilirsiniz. https://www.americanspecialtyhardwoods.com/

Gitar Yapımında Kullanılan Ağaçlar (Gövde)

Alder (Kızılağaç)

gitar yapımında kullanılan ağaçlar
Gitar Yapımında Kullanılan Ağaçlar (Kızılağaç)

Ash yani dişbudak ağacını kullanan Fender 50’li yılların sonlarına doğru Alder (kızılağaç) ile gitar gövdeleri üretimine yoğunluk vermiştir.Bu yıllardan günümüze kadar gitar gövde ağaçları olarak çoğunlukla Alder ağacı Fender tarafından kullanılmaktadır.

Fender gibi büyük ve ünlü bir gitar üreticisinin gitar gövdeleri yapımında Alder (kızılağaç) ağacı kullanmasının sebebi nedir?

Alder ağacı ton karakteristiği bakımından parlak,hafif ve fiyat olarak uygun bir ağaçtır.Fender Amerikan Stratocaster modellerinde yoğun olarak kullanmaktadır.

Bu sebeple alacağınız gitar gövde ağacı eğer Alder ise gitarınızın parlak, tiz bir tona ve iyi clean tonlarına sahip olacağını söylemek mümkün.Ağacın kendisi uygun fiyatlı olsa da kalitesi ve çok yönlülüğü sebebiyle Fender başta olmak üzere birçok gitar üreticisinin bu ağaç türü ile yaptığı gitarlar gerçekten pahalıdır.

Gitar yapımında kullanılan ağaçlar sıralamasında popüler olan alder (kızılağaç) ünlü gitar firmalarından Jackson tarafından da yoğun olarak kullanılmaktadır.

Alder ağacının tiz ve parlak seslere sahip olmasından dolayı metal tonları en iyi verebilecek ağaçlardan birisidir.Jackson‘ın gitarlarında bu ağacı kullanmasının sebebi belli oluyor.

Ayrıca ESP gitar firmasıda bu ağaç türünü sıkça kullanan firmalardan birisidir.Gitar alırken eğer gövde yapımında bu ağacın kullanıldığını görürseniz kesinlikle içiniz rahat olmalıdır.

Ash (Dişbudak)

Gitar Yapımında Kullanılan Ağaçlar (Dişbudak)

Ash (Dişbudak) Ağacından Yapılmış Gitar Gövdesi

Ash (dişbudak) ağacı özellikle yine Fender tarafından 50’li yıllardan beri birçok gitar modelinde sıkça kullanılmaktadır.Dişbudak ağacı tıpkı kızılağaç gibi yoğunluğu yüksek ve sustain kalitesi yüksek parlak ve sert tonlara sahip bir ağaç türüdür.

Fender Telecaster modellerinde sıklıkla kullandığı ağaç türleri arasındadır.Kızılağaç ile benzer özelliklere sahip olması bakımından ünlü firmalar tarafından tercih edilmektedir.

Ihlamur Ağacı (Basswood)

Ihlamur ağacı genellikle başlangıç ve orta seviye gitarlarda kullanılmaktadır.Hafif ve yumuşak bir ağaç olduğundan gitar yapımında kullanılan ağaçlar arasındadır.Her ne kadar düşük bütçeli gitarların yapımında sıklıkla kullanılıyor olsa da üst düzey gitar firmalarıda kendi gitarlarında yoğun şekilde kullanmaktadır.

Ihlamur ağacı kullanan gitar markalarında başı Ibanez çekmektedir.Ünlü gitar üreticisi Ibanez neredeyse tüm gitarlarında ıhlamur ağacı kullanmaktadır.Ihlamur ağacının sıcak tonlar vermesi sebebiyle belirli destek ekipmanları ile oluşturulmuş bir gitar çok geniş bir ton aralığına sahip olabilmektedir.John Petrucci,Ibanez gitarlar kullandığından dolayı ses konusunda size fikir verebilir.

Korina (Dil)

Korina ağacı 1950 ‘li yılların sonlarında ünlü gitar üreticisi Gibson’ın radikal bir karar alıp ürettiği Flying V ve Explorer modellerinde kullandığı gövde ağacı olarak tanıyabiliriz.Sıcak,rezonanslı ve dengeli seslere sahip bir gitar ağacı türüdür.

Gibson tarafından kullanılan bu ağaç ile yapılmış 1998 yapımı Gibson Custom Shop Korina Les Paul Custom Standard incelemesini izleyebilirsiniz.

Maun Ağacı

Maun ağacı sıklıkla gitar yapımında kullanılan ağaçlardan biridir.Artık bir ikon olan klasik gitarlardan, Gibson Les Paul Jr., Les Paul Special ve SG modelleri maundan (sap dahil) yapılmıştır ve sayısız gitar modelinde yardımcı ağaç olarak kullanılmaktadır.

Afrika ve Orta Amerika’da yetişen maun, orta seviye ağırlıkta bir ağaç türüdür. Tek başına kullanılan maun gövdeli gitar ile sıcak ve yumuşak tonlar alabilirsiniz.

Ağırlık sizin için bir dezavantaj olacaksa maun gövdeli bir gitar için tekrar düşünebilirsiniz.Genellikle gitar klavyesi yapımında kullanılan maun ağacı bol bulunabilmesi sebebiyle ucuz bir ağaç türüdür.

Ucuz olması gitarınızında ucuz olacağı anlamına gelmez ,zaten klasik gitarların da bu ağaçlar ile yapıldığını düşünürsek fiyat konusunda değişiklik gösteren modeller mevcut.

Genellikle orta ve üst seviye gitarlarda kullanılan maun ağacı ESP ,Gibson gibi büyük firmaların sıklıkla kullandığı maun ağacı gitar yapımında kullanılan ağaçlar sıralamasında zirvededir.

Akçaağaç (Maple)

Gitarların sap ve klavye kısımlarında sıklıkla kullanılan bir ağaç türü olan akçaağaç,dayanıklı ve kaliteli bir yapıya sahiptir.Akçaağaç türü Amerika’nın kuzey bölgeleri ve Kanada’da yaygın olarak bulunmaktadır.Dayanıklı olması sebebiyle genellikle gitarın sap kısmında kullanılan akçaağaç parlak tonlara sahiptir.

Gül ağacının piyasada daha çok kullanıldığını görsekte gül ağacına göre daha parlak tonlara sahip bir ağaç türüdür.

Akçaağaç gövdeli gitar aldığınızda ağırlığının hemen farkına varabilirsiniz , çünkü akçaağaç dayanıklı olduğu kadar ağır bir ağaç türüdür.

Gibson 1950’lerden itibaren Les Paul modellerinde akçaağaç gövde kullanmaya başlamıştı.Günümüzde daha çok Hollow-Body Jazz kasa gitarlar da gövde yapımında kullanılmaktadır.

Akçaağaç / Maun

Akçaağaç ve Maun ağacını üstüste birleştirerek yapılan gitar gövdeleri iki ağacında kalitesini bir araya getirerek farklı tonlar ve kaliteler elde etmeyi amaçlayarak üretilirler.Birçok kaliteli gitar üreticisi yüksek modellerinde kullandığı bu sistem ile maliyet değişebilirken kalite artabiliyor.

Kavak

Gitar yapımında kullanılan ağaçlar listesinde her zaman göremeyeceğiniz ancak gittikçe yaygınlaşan bir ağaç türünden bahsetmek istiyoruz.Kavak…

90’lı yıllarda bir süre kızılağaç sıkıntısı çekildiği için kavak ağacına yönlenilmiş ve bir dönem kavak ağacı ile üretilmiş Fender gitarlar bile mevcut.

Kavak ağacı genellikle uzakdoğu üretimi gitarlarda sıkça karşılaşılmaya başlanan ve gittikçe de yaygınlaşan bir ağaç türü olarak karşımıza çıkıyor.Yumuşak bir ses karakteristiğine sahip olan bu ağaç gitar gövdesi yapımında kullanılmaktadır.Her ne kadar yumuşak bir ses kalitesine sahip olsa da belirli bir ses aralığının üstüne çıkamamaktadır.Bundan dolayı da kavak ağacı ile gitar gövdesi üretilmiş bir gitarı alacaksanız tekrar düşünün.

Brezilya Gül Ağacı

Gül ağacı gitar yapımında kullanılan ağaçlar listesinde başı çeken ağaç türlerinden birisidir.Her ne kadar gül ağacı genellikle klavye yapımında kullanılıyor olsa da solidbody gitarların gövde yapımında da kullanılmaktadır.

Gitar yapımında kullanılan önemli bir ağaç türü olan gül ağacı kahverengi, kızıl, mor ve yakın tonlara sahip bir ağaç türüdür.Gitar severlerin göze hitap etmesinden dolayı da beğenilen brezilya gül ağacının en önemli unsuru tabii ki ses netliğidir. Ağacın tona yaptığı etki çok önemlidir.Sıkı ve hacimli bir ağaç türü olduğundan ağırlığı yüksektir.Ton açısından ise sıcak ve duygulu tonlara sahiptir.Klasik gitar,elektro gitar,ud gibi enstrüman yapımında kullanılır.

Fender 1969-1972 yılları arasında ünlü Beatles grubunun gitaristi George Harrison için tamamen gül ağacı gövdeye sahip bir telecaster gitar üretmişti.Bu gövdeye sahip olan gitar aşırı ağır olmasının yanında çok güzel tonlara sahipti.

Ceviz

Ceviz ağacı gitar gövdesi yapımında kullanılan ağaçlardan birisidir.Her zaman karşınıza çıkmıyor olsa da el yapımı gitarlarda ve solidbody gitarlar üzerinde görmeniz muhtemeldir.Ses karakteristiği olarak maun ağacına benzemektedir.

Gitar Sap ve Klavye Yapımında Kullanılan Ağaçlar

Yukarıda sıraladığımız ağaç türlerinin özellikleri ve gitar gövdelerinde nasıl seslere sahip olduğunu anlamış olduk.Aynı ağaç türleri genellikle tek başına değil birlikte kullanılmaktadır.Şimdi hangi ağaç türleri gitar klavye ve sap yapımında kullanılıyor inceleyelim.

Kaçırmayın !!!  Gitar da Ağaç Seçimi : Akçaağaç,Gülağacı,Abanoz ve Laurel Klavye Farkları

Maun / Abanoz

Gitar sapı yapımında kulanılan ağaçlar sıralamasında süper ikili olarak en iyi kombinasyonlardan birisi abanoz klavye, maun ağacı sap şeklinde olmaktadır.Yoğun ve, sert bir ağaç olan abanoz ,gitarınız üzerinde sert çalma teknikleri uyguladığınızda size dayanacak sert ve güçlü bir yapıya sahiptir.

Maun / Gülağacı

Akçaağaç maun ağacından sonra gitar sap ve klavye yapımında en çok kullanılan ağaç türüdür.Maun ağacının sertliği ve ses kalitesi gül ağacının yumuşak tonları ile birleşerek sizlere harika bir ses deneyimi yaşatır.Sıklıkla karşımıza çıkan bir gitar klavye ve sap kombinasyonudur.

Akçaağaç

Akçağacın kalitesi tartışılmadığı için aynı gitar gövdesinde olduğu gibi sap ve klavye yapımında da kullanılmaktadır.Tek başına akçaağaç sap ve klavyeye sahip gitarlarda ses tonu parlak bir yapıya sahiptir.Karakteristik olarak hem parlak hemde netlik anlamında çok iyi bir ton yakalayabilirsiniz.

Akçaağaç / Pau Ferro

Pau Ferro ağacı akçaağac sap üzerine klavye şeklinde görmek mümkündür.Pau ferro ağacı yapısı gereği tellerden alacağınız titreşimi çok iyi yansıtabilmektedir.Bundan dolayı bu şekilde üretilmiş gitarlarda ses aralarında ki hataları daha iyi algılayabilirsiniz.

Akçaağaç / Gülağacı

Akçaağac ve gülağacı kombinasyonu en popüler gitar sapı ve klavyesi kombinasyonlarıdır.Gitar sap ağacı olarak sert ve kaliteli tonlara sahip olan akçaağaç üzerine gitar klavyesi olarak narin yumuşak ve kaliteli seslere sahip olan gülağacı eklenerek harika ton ve karakteristik özellikler sağlanabilmektedir.

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir Yorum

  1. Kavak agacini alirken tekrar dusunun demissiniz, bu ayagi son zamanlarda ne yazikki jackson ve ibaneslerde goruyoruz,cok mu kotu bir ses tahtasi bu.bazi frekanslardan yoksun.sizde js22 varmis o kavak miydi acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu