Gitar Egzersizleri

Günde kaç saat gitar çalışmalı ? (Bilimsel Veriler)

Gitar çalmak isteyen birçok kişinin aklına gelen sorulardan en önemlileri;

  • Gitar çalmayı ne kadar sürede öğrenirim?
  • Gitar evde öğrenilir mi?
  • Gitar çalmak için hangi gitarı almalıyım?

Bunlar sadece temel basit sorulardır.Bu yazımızda birçoğunuzun da merak ettiği bir soruya yanıt vereceğiz.

Günde Kaç Saat Gitar Çalmalıyım?

Herhangi birisine sorduğunuz da;

“Valla hocam 1-2 ay içerisinde temel akorları basarsınız. Size ortalama 10 şarkı çaldırırım.”

Yav…..

Öncelikle gitar çalmak için gitar egzersizleri iyi yapmak gerekir. Gitar egzersizi için ne kadar zaman harcayacağımıza bakmadan önce, egzersizlerin ne anlama geldiğini tanımlamak önemlidir.

Gitarı evde otururken her elinize aldığınızda ya da bir şarkı çaldığınızda teknik olarak gitar egzersizi yapmış olursunuz. Fakat konuyu dağıtmayalım çünkü bu yazımızda egzersizlerden bahsetmeyeceğiz. Gitar egzersizleri için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Şunu unutmayın pratik yapmak için ne kadar zaman harcayacağınızdan bahsederken egzersizleri ve parça çalmayı ayırmak önemlidir. Günde bir saat gitar çalmak ile günde bir saat gitar çalmak arasında büyük bir fark var.

Gitar Egzersizlerini Spor Gibi Düşünün

Gitar çalmayı spor salonunda antreman yapmak,yüzmek gibi düşünmelisiniz.Egzersiz yapmak için spor salonuna gittiğinizde, omuzlarınız üzerinde 10 dakika, sırt kaslarınız üzerinde 10 dakika, ana kaslarınız üzerinde 10 dakika çalışmak vb.

İyi bir egzersiz yapmak için, özellikle farklı kas gruplarını hedefleyen ağırlıklar ve makineler kullanacaksınız. Gitar çalmayı da aynı şekilde düşünebilirsiniz. Picking tekniğinizi geliştirmek istiyorsanız, bazı picking egzersizleri üzerinde çalışabilirsiniz. Sweep picking tekniğiniz üzerinde çalışmak istiyorsanız, tıngırdatma egzersizlerine odaklanarak gitar egzersizleri yapabilirsiniz.

İstediğiniz Kadar Gitar Çalabilirsiniz

Gitarda ısınma hareketleri ve parça çalmak daha iyi olmanıza yardımcı olabilir, ancak bu yazımızda pratik olarak kabul edilmemiştir.

Bu, gitar çalmak için istediğiniz kadar zaman harcayabileceğiniz anlamına gelir, ancak gitar egzersizi yapmak için ne kadar zaman harcayacağınıza dair aşağıdaki tavsiyeler yalnızca yoğun çalışmayı kapsamaktadır.

Günde Ne Kadar Gitar Çalışması Yapılmalı?

Günde en az 15 dakika gitar çalmayı hedefleyin. Bir seferde bir saatten uzun süren ve kesintisiz gitar egzersizlerinden kaçınmaya çalışın. 20 dakikadan daha uzun süre gitar egzersizi yapmak istiyorsanız, mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için pratik seanslarınızı bölmek için kısa aralıklar oluşturabilirsiniz.

Egzersiz yapmak için ne kadar zamanınız olduğuna bir göz atın (sabah veya akşam). Bu süreyi 10 veya 15 dakikalık kısa alıştırma seanslarına bölün.

Günde bir saat veya daha fazla gitar egzersizi yapmak istiyorsanız, en iyi sonuçlar için bu zamanı düzenli aralıklara bölün. Uzun ve kesintisiz egzersizlerin aksaine parça parça ve kısa süreli çalışmak size daha fazla verim sağlayacaktır.

Neden Uzun Gitar Çalışmaları Yapmamalıyız ?

Gitar egzersizi yapmak çok fazla odaklanma gerektirir. Zihnimiz odak sorunu yaşamadan veya yorulmaya başlamadan önce yalnızca sınırlı bir süre beynimiz gitar egzersizi yapmaya odaklanabilir.

Uzun egzersiz seanslarının kötü olmasının iki nedeni vardır. Birincisi, zihnimizin kesintisiz uzun süreler boyunca odaklanamamasıdır. İkincisi, zihinlerimizin sadece bir egzersiz seansının başlangıcını ve sonunu hatırlamasıdır.

Yapacağınız uzun gitar egzersiz seansı boyunca odaklandığınızı hissedebilirsiniz, ancak zihnimiz farkına varmadan yorulabilir. Aynı zamanda, uzun bir alıştırma seansının ortasında ne yaptığınızı unutabilir başa dönmek zorunda kalabilirsiniz.

10 dakikalık bir egzersiz seansına fazladan 10 dakika eklemek iyi olabilir. 20 dakikalık bir gitar egzersiz seansı, tüm seansın etkili olması için yeterli bir süredir.

Etkili Gitar Çalışmalarının Arkasındaki Bilimsel Veriler

Konu gitar egzersizi yapmaya geldiğinde gitaristlerin konuştuklarının çoğu deneyime dayanmaktadır. Söylenenleri denerseniz, işe yarıyormuş gibi hissedersiniz, bu yüzden yapmaya devam edersiniz. Fakat size işe yarıyor gibi hissettirse de aslında bu size bir şey katmayabilir.

Unutma Eğrisi

Bir gitar tekniği, bir lick veya riff veya biraz müzik teorisi gibi yeni bir şey öğrendiğinizde, zihniniz bunu yavaş yavaş öngörülebilir bir şekilde unutacaktır.

Aşağıdaki tablo Ebbinghaus Unutma Eğrisi olarak adlandırılır.

Bu tablonun anlattığı şey şu şekildedir;

Diyelim ki yeni bir parça öğreniyorsunuz, ya da yeni bir tab çalmaya çalışıyorsunuz, işte bu anda en tepede 100’lük dilimdesiniz.

Yani beyniniz ilk defa duyduğu şeyi hemen kaydetmeye başlıyor.10-20 dakika bu gitar lick,riff gibi şeyleri çalıştınız ve bıraktınız.Ertesi gün aynı şeyi çalmaya çalıştığınız da hatırlamak için bir kaç tekrar yapmanız gerekebilir.İşte bu durum beyninizin dün öğrendiği şeyi yavaş yavaş unuttuğu anlamına gelmektedir.

Beynimiz o kadar mükemmel bir işlemci ki dün öğrendiğiniz şeyin  önemli olup olmadığını bilmek ister.Bu sebeple zamanla bu bilgiyi silmektedir.Fakat günlük tekrarlar yaptığınız da bu bilginin önemli olduğunu bilerek tamamen kayıt altına alır.

Kısacası günlük pratikler yapmak ve bunu kısa kısa sürelerde yapmak daha kaliteli ve devamlı olarak öğrenmenize sebep olur.

Seri Konum Etkisi

Seri Konum Etkisi, uzun uygulama seanslarının neden etkili olmadığını net bir şekilde açıklamaktadır.

Aşağıdaki tablo, bir alıştırma seansının baştan sona ne kadar etkili olduğunu göstermektedir:

Kısa egzersiz seanslarının ortada daha küçük düşüşlere sahip olduğuna dikkat edin.Bunun nedeni, egzersiz sırasında zihninizin odağını kaybetmeye başlaması için yeterli zaman olmamasıdır.

Bu küçük düşüşler, öğrenmek için yaptığınız çalışmaların çoğunun hafızanıza gömüleceği anlamına gelir. Bu kısa egzersiz seanslarından tek bir uzun seanstan alacağınızdan daha çok verim alacaksınız.

Bu sebeple uzun gitar soloları,riff gibi parçaları kısa kısa , ölçek ölçek bölerek çalışmak size çok büyük avantaj sağlayacaktır.

2 saatlik uzun bir gitar egzersizinin etkili olduğunu düşünebilirsiniz. Değil…

Azalan Marjinal Getiriler Yasası

Genellikle borsa,finans türü teknik veriler içerisinde görebileceğiniz bir teknik terimdir.Bu terim sizin beyniniz içinde geçerlidir.

Örneğin; x bir solo çalışıyorsunuz ve yaptığınız her 10 dakikalık egzersiz bir önceki çalışmanızdan daha az verimli olacaktır.

Nasıl?

Yukarıda ki grafikte de belirttiğimiz gibi kısa ama aralıklar ile çalışılan gitar egzersizleri daha verimlidir.İlk öğrendiğiniz şeyi moladan sonra tekrar ettiğiniz de ilk öğrendiğiniz ile pekiştirileceği için daha az ama kesin verim alırsınız.

Basit bir örnek vermek gerekirse ; bir parçanın solosunun ilk kısmını çalmaya çalıştınız ve yavaş yavaş çalacaksınız çünkü yeni öğreniyorsunuz.Biraz mola verdiniz ve 2. tekrarı yapmak için gitarı elinize aldığınız da zaten öğrendiğiniz bilgi daha da pekiştirilerek zihninize işlenecektir.

Yani kısa ve kesik kesik molalar ile çalmak çok faydalıdır.

Günde Bir Saat Gitar Çalışması Yeter mi?

Günde 1 saat gitar çalışması yapmak evet sizin için çok faydalı olacaktır.Fakat 1 saatlik tam bir gitar çalışması size asla fayda sağlamayacaktır.Yine tekrar edersek bu 1 saatlik süreyi 10 dakikalık aralıklar ile 6 kez çalışmak sizin için daha faydalı olacaktır.

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir Yorum

  1. Günde kaç saat gitar çalışmalı yazdım google a 1.sırada bu yazıyı gördüm, gerçekten harika olmuş, bilgilendirme açısında için çok iyi, epey yanlış yapıyormuşum demekki…. teşekkürler….!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu