Müzik

Günümüzde Artık Gitar Markalarının Önemi Var mı?

90’lı yıllarda eğer gitar almak isteseydiniz birçok vasat ve kalitesiz gitarlar ile karşılaşabilirdiniz.Eğer kaliteli bir gitar istiyorsanız bilinen markalara büyük paralar vermeniz gerekiyordu.

Peki hala durum böyle mi?

O yıllar da bir müzik mağazasına gittiğiniz de göreceğiniz gitarlar aşağı yukarı aynı kasa tiplerine benzemekteydi.Genellikle Fender ya da Gibson modellerinin çakması şeklinde olanlar olduğu gibi bir mağazada gördüğünüz modeli başka bir mağazada göremeyebilirdiniz.
Aldığımız gitarların ağaç yapısına manyetik ve diğer aksesuarların kalitesine çok dikkat edemezdik çünkü kısıtlı marka ve modeller gerçekten kalitesiz bir yapıdaydı.Eğer kaliteli bir gitar arıyorsanız ya Fender ya da Gibson modellerinden tercih etmek zorunda kalıyordunuz.
O yıllar da her ne kadar Ibanez ,Jackson gibi müzik pazarında kendine yer edinmeye çalışan markalar çıkmış olsa da yine de bir kıyaslama yapılacak ikonik gitarlar değildi.
PRS gitarlar sahneye çıktığında bile, genellikle hem Gibson hem de Fender dünyanın en iyi gitarları gibi pazarlanıyorlardı.Hatta bir dönem Parker Fly gitarlar piyasaya çıktığında yeni bir dönemin başlangıcı olacağı söylense de öyle olmadı.

Sadece Gitarlar mı?

Amplifikatörler ve efektler için de durum aynıydı. Teknoloji daha erişilebilir hale geldikçe,üretim yöntemleri basitleştikçe ve ucuzladıkça, büyük, hantal ve güvenilmez tüplü amplifikatörlere veya efekt pedallarına alternatif olarak birçok ürün pazarda görünmeye başladı. Fakat yine de ciddiye alınmanız için Fender ya da Marshall bir amfiye ihtiyacınız vardı.

Ülkemizde olduğu kada dünyada da şöyle bir düşünce hakimdi.Eğer bir gitar,amf,pedal Amerika’da üretildiyse kaliteli Çin başta olmak üzere uzak doğuda üretildiyse kalitesiz anlamına geliyordu.

Gitar Markalarında Bölünmeler

Günümüzde artık tek markalar adı altında belli başlı ürünler mecburi tercih meselesi olmaktan çıktı.

Kaçırmayın !!!  Tüm Zamanların En İyi 10 Les Paul Gitar Tonu

Gibson ve Fender markaları başta olmak üzere alt firmalar kurarak farklı bütçe seçeneklerine kendi kaliteleri ile gitarlar sunmak için köklü değişiklikler geçirdiler. Gibson ve Fender markalarını bugün Epiphone ve Squier markaları adı altında görebilirsiniz.Ayrıca bu markalardan herhangi bir gitar aldığınızda o gitarların kalitelerinin bu iki büyük markadan geldiğinden emin olabilirsiniz.

Ayrıca PRS SE serisi, yaygın olarak uzak doğuda bulunan en iyi bütçe modellerinden biri olarak kabul edilir.Ünlü isimler ile yapılan anlaşmalar ile birlikte markalar kendi gitarlarını yukarıda bahsettiğimiz gibi yan kuruluş gitar modellerinin ana firma ile aynı kalitede olduğunu lanse etmek istediler.
Örneğin;Brent Hinds ve Lee Malia’nın Epiphone imzalı modelleri, Jim Root ve John 5’in Squier modelleri ve Zach Myers ve Mark Holcomb’un PRS SE modelleri gibi,Radiohead’den Ed O’Brien, Meksika yapımı bir Strat modeline sahip olması gibi.(Uzak doğu da üretilmemiş olsa da düşük bütçe aralığında bir gitar)

Düşük Fiyatlı Gitarlar Kalitesiz mi?

Eskiden olsa evet.Ucuz fiyatlara aldığınız gitarlar 90’lı yıllarda gerçekten kalitesizdi.Kalitesiz ağaç kesimleri,baştan savma boyama,kötü ve kalitesiz malzemelerden üretilmiş aksesuarlar.(Krom görüntüsü verilmiş sert plastikten burgular bile vardı.)

Artık günümüzde böyle bir durumla karşılaşmanız çok zor.Ağaç yapısı,boyama,aksesuarlar,manyetikler gibi birçok detay belirli bir standart kaliteye oturtulmuş ve size süpriz yaratmayacağından emin olduğunuz gitarlar piyasa da bolca mevcut.

Paranız var mı gidin Fender alın.Paranız az mı o zaman Squier alın.Squier aldığınızda kalitesiz bir gitar almazsınız aksine sadece o paranın karşılığında belli bir kalite alırsınız.Fakat asla eski gitarlar gibi 1-2 senede darmadağın olmuş gitarlar değiller.

Bugün Gitar Almak İstesek…

Bugün bir gitar almak isteseniz gerçekten zorlanacağınıza eminim.Ama bu zorlanma gitar modellerinin ve markaların çeşitliliğinden kaynaklanacaktır. Düşük bir bütçeniz varsa istediğiniz uygun fiyatlı bir gitarı 2.el olarak alabilirsiniz ve isterseniz bilgisayarınıza bir gitar programı yükleyerek amfi bile almayabilirsiniz.
Seçenekler gerçekten bolca mevcut.
Gitar endüstrisi gelişmeye devam etmekte olsa da yeni nesil gitaristler marka konusunda eskisi gibi takıntılı değiller.
Bazı bilmişler yeni gençleri hala eskisi gibi bir düşünceye itmeye çalışsa da bu konuda emin olabilirsiniz ki artık hangi gitar markasından hangi modeli alırsanız alın size paranızın karşılığını verecektir.

6 telli gitarlardan 7 telli gitarlara,single manyetiklerden humbuckerlara birçok seçenek mevcut.Siz sadece cebinizde ki paraya bakın.

Tabii ki markalara olan sadakat ayrı bir konu fakat küklü markalara sadakati olanların bile günümüzde Epiphone,PRS,Squier gibi markaları sıkça tavsiye ettiklerini görebilirsiniz.

Son Söz
Eğer düşüt bütçeli bir Gibson arıyorsanız Epiphone,düşük bütçeli bir Fender arıyorsanız Squier markalarını tercih edebilirsiniz.Evde gitar çalacak ve bu işi profesyonel olarak yapmıyorsanız amfi almanıza gerek bile yok.Yazılımlar ile bilgisayarınızın başında hatta telefonlarınız ile birlikte bu sorunu çözebilirsiniz.
2.el piyasasını kontrol etmenizde fayda var.Gitar fiyatları her ne kadar geniş bir yelpazeye sahip olsa da dolar kuru belimizi bükebiliyor.

Kaçırmayın !!!  Heavy Metal Müziğe Yön Veren 5 Gitarist

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu