Gitar

HH mi HSS mi HSH mi ? En İyi Manyetik Konfigürasyonu Hangisi?

Genellikle ilk defa elektro gitar alacak kişilerin sıkça sorduğu sorulardan birisi de manyetik kombinasyonu oluyor. Basit gibi görünse de aslında manyetik konfigirasyonu yapmak önemli bir konudur.

HH, HSS ve HSH manyetik konfigürasyonları en popüler ve aralarından seçim yapması en zor olanlardandır.

HSS ve HSH

HSS ve HSH manyetik konfigürasyonları, HH manyetikli gitarlara göre 1 ya da 2 adet single manyetik eklenmesi ile oluşmaktadır. Bu sebeple HH manyetikli gitarlardan daha geniş ton yelpazesine sahiptir. HSS konfigürasyonları, HSH konfigürasyonlarına kıyasla daha parlak tonlara sahiptir.

Elektro gitarların tonunu etkileyen birçok sebep bulunmaktadır fakat bunlardan şu anda önem verdiğimiz 2 madde;

 • Kullanılan manyetik türleri
 • Manyetiklerin konumu

Single Manyetik ve Humbucker Manyetik Arasında ki Farklar

İki ana manyetik türü vardır: humbucker ve single coil. Single manyetikler yukarıda ki linkte de belirtildiği gibi parlak ve tiz frekanslara daha fazla vurgu yaparak daha net bir ses verirler. Humbucker’lar daha sıcak,bas ve orta frekanslara daha fazla vurgu yaparak onlara daha dolgun bir ses verir. Humbucker’lar genellikle distortion tonlar için daha çok kullanılır çünkü single manyetiklere kıyasla feedback oranları çok düşüktür.

Konumla ilgili olarak, örneğin bir humbucker, hem konumu nedeniyle hem de çoğu üreticinin aslında farklılıkları vurgulamak için manyetiklerin sarım sayısını değiştirerek seslerde fark oluşmasını amaçlaması nedeniyle, köprü konumunda sap konumuna kıyasla farklı ses çıkarabilir.

Bu konuyu aşağıda ki yazıda detaylıca incelemiştik.

Köprü ve Sap Manyetik Arasında ki Farklar Nedir?

HH Manyetik Konfigürasyonu

HH manyetikli gitarlar en popüler seçeneklerden birisidir. Anladığınız gibi gitar üzerinde 2 adet humbucker manyetik bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi köprü bir tanesi de sap manyetiğidir. 2 adet humbucker bulunan gitarlarda single manyetikli gitarlara göre dipses neredeyse yok gibidir. Tonlar sıcak,baslı ,rock ve metal müzik için idealdir.

HH manyetikli gitarlarda 3 kademeli bir manyetik switch bulunmaktadır.

 1. Yalnızca sap manyetiği (en sıcak ve en yumuşak)
 2. Köprü ve sap manyetik birlikte (en dengeli)
 3. Yalnızca köprü manyetiği (en parlak ve en net)

Avantajlar Dezavantajları
Basit ve sade Ton aralığı çok yönlü değil
High gain sesler için mükemmel Clean tonlar için çok ideal değil
Kullanımı kolay Parlaklık ve netlik eksikliği

HSS Manyetik Konfigürasyonu

HSS manyetik konfigürasyonu, ton aralığı geniş bir manyetik konfigürasyonudur. Bu sebeple Fender Stratocaster başta olmak üzere birçok gitarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Köprü konumunda bir humbucker’a sap ve orta konumlarda ise single manyetiklere sahiptir. Manyetik seçimi ise 5 yollu switch ile yapılmaktadır.

 1. Yalnızca köprü humbucker manyetiği
 2. Köprü humbucker ve orta single manyetik birlikte
 3. Yalnızca orta single manyetik
 4. Sap single manyetik ve orta single manyetik birlikte
 5. Yalnızca sap singlemanyetik

Bu seçenekler sayesinde farklı tonlar alabilmeniz mümkün olduğundan HSS manyetik tercihini dikkate alabilirsiniz.

HSS manyetikler de genelde kullanılan kademe 2 numaralı kademe olmaktadır. Bu sayede humbucker ile sıcak ve dolgun tonlar elde edilirken ve ayrıca dip ses düşürülürken aynı zamanda ortada ki single manyetik ile birlikte kullanılır. Bu şekilde dolgun,baslı,sıcak aynı zamanda parlak ve canlı sesler elde edilir.

HSH Manyetik Konfigürasyonu

HSH manyetik konfigürasyonu genellikle çok yaygın olmayan gitar manyetik konfigürasyonudur. Ibanez, PRS, Fender ve Charvel markalarının bu konfigürasyona ait gitarları bulunmaktadır. Bu konfigürasyonda köprü ve sap konumlarında humbucker manyetikler ve orta konumda single manyetik bulunur.

Yine 5 yollu bir switch ile manyetik seçimleri gerçekleştirilir.

Şimdi burada karıştırmamamız gereken mevzular var. Bunlardan birincisi bazı gitarlar aşağıda vereceğimiz 1.kurulum ile bazı gitarlar ise 2.kurulum ile oluşturulmuş olabilir.

Yani bir HSH gitar beğendiniz ve aldığınız gitarın switch ile kademelerini değiştirdiğiniz de 2 farklı kombinasyondan hangisi olduğunu bilmeniz gerekebilir.

Aldığınız gitar 1. ya da 2. kombinasyona göre üretilmiş olabilir ve buna dikkat etmeniz gerekebilir.

Bildiğiniz gibi humbucker manyetiklerin eğer amacına uygun üretiliyor ise yarım yarım single manyetik olarak kullanma olanağımız var.

Gitar üreticileri kendi ürettikleri manyetiklerini amacına ve o gitar modeline göre ürettiklerinden her humbucker manyetik 2 adet single manyetik gibi kullanılmaz.

HSH kombinasyona sahip bir gitar aldıysanız üzerinde ki humbucker manyetikler kesinlikle bölünebilen 2 adet single manyetik gibi çalışan ürünlerdir.

Konumuza geri dönecek olursak yukarıda ki resimde gördüğümüz ilk kombinasyonumuz aşağıda ki gibi sıralanmaktadır.

Seçenek 1

 1. Sadece köprü humbucker
 2. Humbucker dış köprü manyetiği (yarısı) ve orta single manyetik
 3. Sadece ortada ki single manyetik
 4. Humbucker dış sap manyetiği (yarısı) ve orta single manyetik
 5. Sadece sap humbucker

Seçenek 2

 1. Sadece köprü humbucker
 2. Köprü humbucker ve orta single manyetik
 3. Sadece orta single manyetik
 4. Sap humbucker ve orta single manyetik
 5. Sadece sap humbucker

2.seçenekte ki avantaj size humbucker ile single manyetiği daha fazla karıştırma olanağı sağlıyor. Köprü +single ya da sap+single gibi..

Dezavantajı ise ilk seçenekte ki gibi daha fazla single manyetik kombinasyonu oluşturamıyorsunuz.

Anlattığımız 3 farkı kurulumdan en karmaşık olanı anladığınız üzere HSH dizilimidir ve kendi içinde 2 farklı kombinasyona dönüşebilmektedir.

HSH yapılandırılmış bir gitar için şunları söyleyebiliriz;

Köprü humbucker gain tonlar için uygundur, ortada ki single manyetik ise clean tonlar için idealdir. Sap humbucker ise HSS konfigürasyonuna göre daha fazla sıcak tonlar almanızı sağlar. Bu da demek oluyor ki parlak ve sıcak tonlar arasında ki en belirgin farkı HSH dizilimi sunmakta.

Kıyaslama

HH mi HSS mi ?

HH manyetik konfigürasyonu sap konumunda daha fazla sıcak ton sağlar ve gain için HSS konfigürasyonundan daha iyi olacaktır.

Bununla birlikte, HSS konfigürasyonu, single manyetikler nedeniyle ton açısından daha çok yönlüdür ve en geniş dinamik aralığı (sıcak ve parlak tonlar arasındaki fark) sağlar.

Eğer sert tonlar üzerine yoğunlaşıyor ve buna göre bir gitar alacaksanız, HSS yapılandırması size fayda sağlamaz. Farklı tarzlarda her telden çalarım derseniz iş o zaman HSS konfigürasyonuna kayabilir.

Humbucker’ların push pull özelliği gibi bir özelliği olup olmadığını da göz önünde bulundurmayı unutmayın, çünkü bu seçenek size gerçek bir single manyetik kadar olmasa da ton açısından genişlik sağlayabilir.

Push pull özelliği olan bir HH gitar eğer kaliteli manyetiklere sahip ise neredeyse bir HSS gitar kadar çok yönlü sesler verebilir.

HSS mi HSH mi ?

HSS ve HSH manyetik konfigürasyonları arasındaki tek fark, hangi tür manyetiğin sap kısmında olduğudur. HSS konfigürasyonunda, temiz ve parlak tonlar için en iyi olan sap konumunda single manyetik bulunur. HSH konfigürasyonunda, daha sıcak ve sert tonlar için daha iyi olan sap konumunda bir humbucker vardır.

HSS piyasada daha sık görülen kombinasyondur. Sıcak ve clean tonları daha fazla sunarken HSH manyetik eğer yukarıda anlattığımız gibi humbucker manyetikleri bölünebiliyor ise çok daha fazla ton aralığı sunar.

HH’ye karşı HSH

HSH manyetik dizilimi HH konfigürasyonuna göre avantajı, orta konumdaki single manyetiğin daha çok ton aralığı sağlamasıdır. Ancak, HH konfigürasyonu daha temiz görünür ve HSH konfigürasyonuna kıyasla kullanımı daha kolaydır. HSH gitarları da çok daha nadirdir.

Daha Fazla Göster

Okumadan Geçme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
0:00
0:00