Gitar Dersleri

Klasik Gitar Teli Nasıl Değiştirilir? (Resimli Anlatım)

Sizde klasik gitar aldınız ancak tellerini nasıl değiştireceğinizi bilmiyor musunuz? Başkasına para verip değiştirmeye gerek yok sizde yapabilirsiniz.

Klasik gitar teli nasıl takılır yada aldığınız klasik gitar teli nasıl değiştirilir bu yazımızda detaylıca anlatmaya çalışacağız.

Klasik gitar telleri eşik bağlantısı karışık gibi görünse de teli değiştirmek aslında basit bir yöntemdir.

Ben gitar teli değiştirme işini kravat bağlamaya benzetiyorum.

Şimdi adım adım gitar teli nasıl değiştirilir öğrenelim.

Tellerimizin değişimini 2 temel kategoride inceleyelim.

[icon name=”dot-circle-o” class=”” unprefixed_class=””]Klasik Gitar Bas Telleri Nasıl Değiştirilir?

[icon name=”dot-circle-o” class=”” unprefixed_class=””]Klasik Gitar Tiz Telleri Nasıl Değiştirilir?

Klasik Gitar Bas Tellerinin Değiştirilmesi

Bas telleriniz (E, A & D) olarak isimlendirilen (teknik ismini öğrenmeniz konusunda ısrarcı olduğumdan (mi,la & re) )daha kalındır ve bunları gitarımızın eşiğine sabitlemek için çok sayıda tur yapıp yada düğüm diyelim gerek yoktur.

Bas telleri için düğümü nasıl bağlayacağınızı öğrenmek için aşağıdaki görsele dikkat edin.

Klasik Gitar Bas Telleri Değiştirme

Resimde de görüldüğü üzere klasik gitarımızın ilk 3 teli olan bas telleri yani E-A & D (Mi-La & Re) tellerimizi nasıl değiştirilir görünüyor ancak atlamamanız gereken bir detayda şu; tellerimiz kalın olduğundan 3.adımı yaparken telimizin 2cm kadar uzun kalmasına dikkat edelim.

Çünkü uzun kalan kısmı bir sonraki takacağımız telin düğümüyle birleştireceğiz.

[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#fc5d1c” ]Sırasıyla Telleri Bağlarken 2cm Kadar Uzunluk Bırakmayı Unutmayın…[/dropshadowbox]

Pekii uzun bırakıp “A” (La) telimizin düğümüyle birleştirmek yerine kısa bıraksak olmaz mı? Yani 2cm’lik uzunluğu kısa bırakalım olsun bitsin…

Sakın!

Tellerimizin düğüm ucu kısa kalır ve birbirleriyle tekrar düğümlenip kitlenmez ise hem gitar çalarken ince ince cızlama sesi yapabilir yada esneme esnasında düğüm kendini kurtararak telimizin yerinden cıkmasına sebep olabilir.

Kaçırmayın !!!  Gitar Notaları ve Tabları Nasıl Okunur 2019 (Detaylı Anlatım)

Düşünsenize arkadaşlarınızla birlikte çalıyorsunuz tam o esnada tel yerinden cıkıyor yada kopuyor..

Büyük rezillik olur değil mi.

Klasik Gitar Tiz Tellerinin Değiştirilmesi

Tiz tellerimiz (G, B ve E), bas tarafına göre daha fazla sarım gerektirir.Ancak endişe edecek bir durum yok hala klasik gitar teli değiştirmek oldukça basit.

Klasik Gitar Tiz Telleri Değiştirme
[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#fc5d1c” ]Not:Klasik gitar telleri naylon olduğundan elinizde kayma yapabilir ve esnek bir yapıya sahiptirler. Telleri değiştirirken elinizden kaçmamasına dikkat edin.Ayrıca akort yapılırken bir miktar esneme yapacağından telin sesi incelirken bir anda kalınlaşıp boşalabilir bu durumda endişe etmeyiniz.[/dropshadowbox]

Şimdi naylon yapıdaki tiz tellerimizde dikkat etmemiz gereken hususlardan bazıları düğüm yaparken yukarıda da belirttiğimiz 2cm kadar bırakacağımız fazlalığı unutmayın.Bu teller daha da ince ve esnek olacağından düğümden kurtulmamasını sağlamalıyız.

Resimde de görüldüğü üzere 3-4 kez tur atarak düğümü oluşturuyor ve aynı zamanda bir önceki telimizin fazlalık kısmınıda arasına sokarak gerdiriyoruz ve telimiz bağlanmış oluyor.

Özetler ve maddeleştirmek gerekirse;

[icon name=”dot-circle-o” class=”” unprefixed_class=””] Teli Köprüden geçirin. [icon name=”dot-circle-o” class=”” unprefixed_class=””] Telin ucunu köprünün diğer tarafından geçirerek ilk düğümü atın. [icon name=”dot-circle-o” class=”” unprefixed_class=””] 2 ve 3 ve 4. düğümü atın. [icon name=”dot-circle-o” class=”” unprefixed_class=””] Telin hem uzun hemde köprü tarafında ki kısa ucunu aynı anda çekeren düğümün sıkışmasını sağlayın.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı